0 A.D. Alpha 19 – darmowy RTS przynosi zdobywanie budynków i górskie mapy

Strona główna0 A.D. Alpha 19 – darmowy RTS przynosi zdobywanie budynków i górskie mapy
27.11.2015 13:35
0 A.D. Alpha 19 – darmowy RTS przynosi zdobywanie budynków i górskie mapy

0 A.D., jedna z najlepszych darmowych i otwartoźródłowych gierstrategicznych czasu rzeczywistego doczekała się nowego wydania,Alpha 19 „Syllepsis”. Co prawda to wciąż Alpha, ale osobliwyplan wydawniczy i sposób numeracji tego ambitnego projektu nie mogąprzesłonić faktu, że już dziś gra jest na wyższym poziomiejakości niż wiele komercyjnych tytułów. Dodanie zaś takichfunkcji jak możliwość zdobywania budynków i maszyn oblężniczychczy koordynacja ataków z sojusznikami sprawiają, że nawet jeślikiedyś już wcześniej w 0 A.D. graliście, to warto będzie zagraćjeszcze raz.

Nazwa kodowa „Syllepsis” jest bardzo ciekawa, to środekstylistyczny związany z jednoczesnym użyciem pojęć dosłownych iprzenośnych, czy konkretnych i abstrakcyjnych – tacy to literaccyerudyci są wśród deweloperów 0 A.D. Ale i programistycznie niezawodzą: nowa wersja przynosi znacznie ulepszony mechanizmwyszukiwania najlepszych ścieżek, dzięki któremu po wskazaniumiejsca docelowego jednostce możemy być spokojni, że podąży onatam dobrą drogą, omijając inne jednostki czy bardzo trudny teren.

Dodano też walidator do plików XML, w których definiowane sązachowania i parametry jednostek, budynków i innych obiektów gry –przed odczytaniem ich przez silnik, są one sprawdzane teraz podkątem poprawności, co pozwoli uniknąć problemów wszystkim tym,którzy majstrują przy grze, tworząc własne jej modyfikacje.

0 A.D. Alpha 19 Trailer

Zauważalne zmiany zaszły w interfejsie – obsługuje on terazośmiokrotnie większą skalę wysokości na mapie, co pozwolitworzyć prawdziwie górskie mapy, ze szczytami, przepaściami, czyprzesmykami. Dodano możliwość odtworzenia rozgrywki w czasierzeczywistym, oznaczono ikonami jednostki dotknięte pogodą iwprowadzono nowe zwierzęta (jednostki psów – wilczarzy imastiffów). Fanów starożytnych klimatów powinno też ucieszyć,że rzymskie jednostki umieją przemawiać teraz po łacinie. Twórcygry zapraszają wszystkich znawców starych języków do pomocy przywłaściwym udźwiękowieniu innych nacji – nie chcemy przecież byCeltowie, Persowie czy Grecy mówili po angielsku.

Jak na początku wspomnieliśmy, 0 A.D. Alpha 19 przynosimożliwość zdobywania budynków i maszyn oblężniczych. Tododatkowy rozkaz dla jednostek, możliwy do zrealizowania jakoalternatywa dla ataku, z którym idą też nowe warunki zwycięstwa,tj. zdobycie wszystkich struktur wroga i zdobycie jego maszyn.Wprowadzono też tryb zawieszenia broni, którego wprowadzenieuniemożliwia „zergling rush” – wszyscy uczestnicy rozgrywkibędą mogli atakować dopiero po upływie określonego uprzednioczasu. Można teraz też poprosić sojuszników o atak na wroga,sztuczna inteligencja gry będzie to koordynować. Wreszcie zaśdostaliśmy trzy nowe mapy do potyczek.

Nową grę znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania w wersjidla Windows. Wersja na Linuksa właśnie trafia do repozytoriównajpopularniejszych dystrybucji. Zapraszamy do pobrania, instalowaniai podbijania starożytnego świata!

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)