12 aplikacji, z którymi ugotujesz 12 wigilijnych potraw
18.12.2015 20:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do Świąt Bożego Narodzenia został niecały tydzień i najwyższa pora zająć się przygotowaniami i oczywiście obmyślić jadłospis. Zebraliśmy dla Was kilka aplikacji, które pomogą przygotować potrawy i desery, zrobić zakupy, a także znaleźć inspirację, jeśli ktoś ma ochotę wyjść poza kanon polskich dań wigilijnych.
kuchnia+
Aplikacja kuchnia+ to stworzona przez Canal+ książka kucharska na tablety i smartfony, w której znajdziemy dania przygotowane przez mistrzów kuchni znanych z programów kulinarnych. Przygotowanie wielu dań można obejrzeć na filmach dostępnych w aplikacji. Do korzystania z przepisów niezbędne jest połączenie z Internetem.
Możemy tu znaleźć sposoby przygotowania ciast, dań dietetycznych, wegetariańskich, mięsnych, rybnych, z makaronu, placków i placuszków, sosów, sałatek, ciekawych napojów i wiele innych. Na liście kategorii nie zabrakło dań wigilijnych, na Boże Narodzenie i wielkanocnych. W części aplikacji poświęconej kuchniom świata znalazły się dania z wielu krajów i z wielu kultur, od kuchni afrykańskiej po żydowską. Bazę przepisów można przeszukiwać, także filtrując przepisy z filmem. Najciekawsze można dodać do ulubionych, by zawsze mieć je pod ręką.
Moje Wypieki
Moje Wypieki to działająca bez połączenia z Internetem aplikacja, w której znajdziemy kilkaset przepisów na ciasta, ciasteczka, placki, babeczki, chleby, bułki, cukierki, pralinki, torty i tarty, posortowanych według kategorii, a także z myślą o różnych okazjach, pochodzące ze strony o tej samej nazwie. Są tu więc przepisy na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Tłusty czwartek czy Walentynki.
Po pierwszym uruchomieniu lista przepisów zostanie pobrana na urządzenie, a po tym będzie cały czas dostępna. Najlepsze przepisy można dodawać do ulubionych, można też przygotować sobie listę zakupów z produktami do konkretnych deserów. Uroku aplikacji dodaje cukierowa szata graficzna, doskonale pasująca do przepisów.
Fooder
Fooder to książka kucharska, którą trzeba stworzyć samemu, a nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to doskonały pretekst, by zacząć. Po założeniu konta (lub zalogowaniu przez Facebooka) do aplikacji można dodawać przepisy, czy to wpisując składniki i instrukcje ręcznie, czy też kolekcjonując je z różnych blogów kulinarnych. Fooder świetnie radzi sobie z odnajdowaniem we wpisach listy składników i instrukcji przygotowania.
Przepisy z różnych źródeł można gromadzić na wiele sposobów, w tym wysyłając odnośnik do strony mailem na podany adres, udostępniając odnośnik z innych aplikacji na smartfonie czy też korzystając z rozszerzeń dla przeglądarek.
Cooklet
Cooklet to serwis społecznościowy, który skupia miłośników gotowania. Jego aplikacje klienckie nie tylko dają dostęp do licznych przepisów, ale też pomagają je przygotować krok po kroku.
Co ciekawe, aplikacjami można sterować głosowo i zlecić odczytywanie kolejnych kroków, jeśli tylko system zamiany tekstu na mowę w systemie na to pozwala (w przypadku Androida aplikacja korzysta z Google TTS).
Pobierz: Windows, Android, wwwcooks.plGdy mamy pełną lodówkę i ani jednego pomysłu co z tym zrobić, warto zajrzeć na stronę cooks.pl. Po zaznaczeniu kilku kluczowych produktów można znaleźć przepisy, które pozwolą je wykorzystać.
Strona ma charakter społecznościowy, więc znajdziemy tam przepisy o różnym stopniu skomplikowania i niekoniecznie sprawdzone przez zawodowców. Jeśli jednak chodzi o poszukiwanie pomysłów, to jedna z szybszych metod. Oczywiście każdy może dodać coś od siebie i dołożyć swój przepis do bazy.
Przejdź na stronę
Przepisy.pl
Przepisy.pl to bardzo przyjazny portal i aplikacje, stworzone przez firmę Knorr. Co prawda w wielu przepisach składnikami są „Fixy” i podobne produkty przyspieszające przygotowanie potraw, ale wielu osobom to nie będzie przeszkadzać. Portal można też potraktować jako źródło inspiracji, a gotowe mieszanki zastąpić własnymi produktami.
Poza ogromną bazą przepisów, w aplikacji znajdziemy także codziennie zmieniające się „Menu dnia”, czyli propozycje posiłków. Zarówno w aplikacji, jak i na stronie, można znaleźć przepis wpisując składniki bądź nazwę dania, można także przeglądać dania według kategorii. Obecnie w aplikacji znajdziemy także osobny dział z potrawami bożonarodzeniowymi.
Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, www
Listonic
Listonic to nasza rodzima aplikacja, w której możemy przechowywać listę zakupów. Poza podstawowymi zadaniami, jak pilnowanie, by nie trzeba było wracać do sklepu, Listonic pozwala synchronizować listy między różnymi urządzeniami na żywo i zapisywać ceny produktów, by śledzić wydatki.
Poza tym Listonic pozwala przejrzeć aktualne oferty promocyjne w popularnych sieciach sklepów, czyli w Biedronce, Lidlu, Carrefourze, Almie, Auchanie, Tesco i Kauflandzie. Z listy warto korzystać w towarzystwie aplikacji Kupony Żbik tego samego producenta.
Pobierz: Android, iOS, Windows Phone
Pola. Zabierz ją na zakupy
Pola to aplikacja, którą warto zabrać ze sobą na zakupy. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiego przemysłu spożywczego. Jeśli mamy do wyboru kilka podobnych produktów, dzięki Poli możemy sięgnąć po ten, który w całości powstał w naszym kraju.
Pola pozwala zeskanować kod kreskowy produktu i jeśli tylko ma go w bazie, poda pochodzenie produktu i stosowne informacje na temat producenta. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy firma jest częścią międzynarodowego koncernu, czy prowadzi badania i produkcję w Polsce oraz czy jest zarejestrowana w naszym kraju.
Pobierz: Android, iOS, Windows Phone
eFood
eFood to aplikacja dla osób unikających żywności z niektórymi dodatkami, barwnikami czy substancjami konserwującymi. Dzięki niej można bardzo łatwo sprawdzić skład produktów, skanując kod kreskowy, a także dowiedzieć się, czy złowrogie „E” to rzeczywiście szkodliwy dodatek, czy inna nazwa soli kuchennej.
Poza informacjami o składzie produktów aplikacja podaje także dane na temat konkretnych składników i oznacza je kolorowymi ikonkami, zależnie od szkodliwości na podstawie aktualnego stanu wiedzy. W opisie znajdziemy również informacje o tym, czy produkt zawiera alergeny. Jeśli kod kreskowy nie zostanie odnaleziony, można własnoręcznie dodać produkt do bazy.
Cooklet Timer
Cooklet Timer to prosty minutnik, przygotowany przez twórców portalu Cooklet. Podobnie jak opisane wyżej aplikacje, minutnik pozwala na sterowanie głosem, co jest jego największą zaletą. Czas można też ustawić ręcznie.
Pobierz: Android
Yummly
Yummly to estetyczny agregator przepisów z wielu angielskojęzycznych blogów kulinarnych, dzięki któremu codziennie możemy odkrywać nowe dania. Ekran powitalny zawiera przepisy zyskujące popularność, a także rekomendacje na podstawie już polubionych dań. Przy każdym z przepisów znajdziemy listę dań podobnych.
Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość otrzymywania rekomendacji na podstawie już zgromadzonych przepisów. Dzięki temu nie trzeba przeglądać dziesiątek dań, by znaleźć coś dla siebie – zawsze będą na wyciągnięcie ręki, o ile język angielski nie jest przeszkodą. Do aplikacji można zalogować się kontem Google lub przez Facebooka.
Kitchen Stories
Aplikacja Kitchen Stories to bardzo starannie przygotowana książka kucharska w języku angielskim. Znajdziemy tu nie tylko przepisy na dania z różnych części świata, ale także znajdziemy dania bezglutenowe, szybkie czy wegetariańskie.
Ogromną zaletą przepisów są estetyczne ilustracje, dzięki którym przygotowanie dań jest łatwiejsze. Cały proces w wielu przypadkach możemy także zobaczyć na filmach. Aplikacja powstała dla początkujących kucharzy, znajdziemy tu więc również filmy z poradami.
Kitchen Stories | Trailer for Android
Pozostaje nam życzyć dobrej zabawy w kuchni i smacznego!