2012 jednocześnie dobry dla IE9 i zły dla IE

2012 jednocześnie dobry dla IE9 i zły dla IE

02.01.2012 11:09

Zależnie od punktu widzenia, rok 2012 może być dla Internet Explorera dobry lub zły. Zły, bo w marcu udział przeglądarki w światowym rynku może spaść poniżej 50%, a dobry, bo wciąż rośnie popularność IE9. Jak to często bywa, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Microsoft przewiduje, że już niedługo IE9 będzie najpopularniejszą przeglądarką internetową na systemie Windows. W listopadzie udział IE9 w puli przeglądarek na świecie był wyższy, niż wszystkich wersji Chrome, Firefoksa i innych, a już wkrótce ta wersja przeglądarki przebije nawet Internet Explorera 8, który obecnie jest używany przez około 27% internautów. Według prognoz najdalej w marcu z IE9 skorzysta więcej, niż 25% użytkowników Internetu.

Jednak w 2011 roku udział Internet Explorera (wszystkich wersji) w rynku przeglądarek spadał z miesiąca na miesiąc. Według Net Applications w styczniu używało go 60% internautów na całym świecie, a w 2012 IE wystartował na komputerach „tylko” 51,8% użytkowników Internetu. Tendencja spadkowa się utrzymuje i już w marcu IE może spaść poniżej magicznej poprzeczki wyznaczającej 50% udział w rynku. Microsoft jednak wydaje się nie przejmować tym faktem i podkreśla, że najważniejszą liczbą jest udział w rynku dziewiątej wersji Internet Explorera. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście Microsoft się nie przejmuje spadkiem popularności IE, czy tylko robi dobrą minę do złej gry. Do listy sukcesów firmy z Redmond należy jednak dopisać spadek popularności znienawidzonego IE6, którego w grudniu używało już jedynie 7,3% internautów.

Oczywiście jeśli ktoś traci, ktoś musi zyskiwać. Zapewne Microsoft wolałby, żeby odchodzący od starszych wersji Internet Explorera wybierali IE9 (i przesiedli się z XP na Windowsa 7), ale tym przypadku na spadku popularności starszych wersji IE najwięcej zyskała przeglądarka firmy Google. Chrome w lutym 2011 używało 11,41% internautów, a już w lutym 2012 powinien zaskarbić sobie sympatię ponad 20% użytkowników na świecie.

Na dobrychprogramach Internet Explorer taką popularnością nie może się pochwalić. Wśród odwiedzających naszą stronę w grudniu jedynie 15,58% Czytelników używało przeglądarki Microsoftu. Tradycyjnie króluje Firefox, którego używa 46,91% Czytelników. Na drugim miejscu jest Chrome z 22,99% udziałem, wspomniany wcześniej IE zajmuje trzecią pozycję, następna jest Opera — 12,32% odwiedzających i Safari — 1,09%.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)