6 czerwca świat włączy IPv6

6 czerwca świat włączy IPv6

18.01.2012 12:42

Internet Society i największe firmy działające w Internecie ustaliły już datę uruchomienia IPv6 na całym świecie. 6 czerwca 2012 będzie dniem włączenia na całym świecie protokołu internetowego następnej generacji, jak nazwał IPv6 Google w swoim blogu.

Po sukcesie zeszłorocznego dnia testowania IPv6, kiedy to w testach wzięło udział ponad 400 firm i organizacji, przyszła pora na długoterminowe wprowadzenie protokołu, który zastąpi przestarzały już IPv4. Tym razem wszystko odbędzie się tak samo, ale po dobie działania nowy protokół nie zostanie wyłączony.

Od dłuższego czasu specjaliści biją na alarm, gdyż skończyły się adresy IP dostępne w ramach czwartej wersji protokołu. Od lutego zeszłego roku Internet Assigned Numbers Authority — światowa organizacja sprawująca pieczę nad adresami IP — nie posiada już żadnych wolnych bloków adresowych. Doprowadziło to nawet do zaistnienia czarnego rynku adresów, a nawet do portalu aukcyjnego z adresami popieranego przez Réseaux IP Européens.

Specyfikacja IPv6 jest gotowa przynajmniej od 15 lat, ale aż do ubiegłego roku nie było potrzeby, aby go wdrażać. Do 6 czerwca tego roku największe firmy działające w Internecie (Google, Facebook, Microsoft, Yahoo!, Akamai i inni), dostawcy Internetu (At&T, Comcast, Time Warner Cable, XS4ALL, Free Telecom, KDDI...) i producenci sprzętu do użytku domowego (Cisco, D-Link) ponownie przygotują swoje usługi na przyjęcie nowego protokołu, tym razem na stałe.

Więcej na temat światowego dnia uruchomienia IPv6 można przeczytać na stronie akcji. Tam również można dowiedzieć się jak wziąć udział w tworzeniu wiecznej przyszłości Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)