7 lat i masakra w Nowej Zelandii – tyle potrzebował Reddit, aby zamknąć wątek z nagraniami śmierci

7 lat i masakra w Nowej Zelandii – tyle potrzebował Reddit, aby zamknąć wątek z nagraniami śmierci

7 lat i masakra w Nowej Zelandii – tyle potrzebował Reddit, aby zamknąć wątek z nagraniami śmierci
Piotr Urbaniak
16.03.2019 06:00

Administracja serwisu Reddit wreszcie zdecydowała się na zamknięcie niezwykle kontrowersyjnego wątku z nagraniami ludzkiej śmierci. Mowa o r/watchpeopledie, który funkcjonował nieprzerwanie od roku 2012. Kropkę nad i pomogła postawić masakra w Nowej Zelandii.

  • – Warunki korzystania z naszego serwisu są jasne. Publikowanie treści, które podżegają lub gloryfikują przemoc, powoduje, że użytkownicy i społeczności są na Reddicie blokowane – uzasadnia rzecznik w krótkim oświadczeniu dla The Verge*. Co zabawne, przez niespełna siedem lat serwis nie miał w kontekście obrazowania przemocy i brutalności większych zastrzeżeń.

Tematu unikano, a we wspomnianym r/watchpeopledie nietrudno było znaleźć nieocenzurowane nagrania z wypadków, bójek, a czasem nawet zabójstw i zamachów terrorystycznych.

Nowa Zelandia przeważyła szalę

Choć Reddit oficjalnie tego nie stwierdza, powołując się na anonimowe źródło wewnątrz firmy, The Verge twierdzi, że bezpośrednią przyczyną obostrzeń stały się ostatnie wydarzenia w Nowej Zelandii.

Przypomnijmy, 28-letni Australijczyk Brendon Tarrant, uzbrojony m.in. w karabinek samopowtarzalny, wtargnął na teren dwóch meczetów w miejscowości Christchurch i zabił 49 osób, a drugie tyle – ranił. Większą część ataku napastnik transmitował na żywo w mediach społecznościowych.

Sieć bardzo szybko obiegło krwawe nagranie. Giganci społecznościowi tacy jak Facebook czy Twitter równie szybko zaczęli treści zamachowca kasować, zresztą podobnie jak ich kopie. Ale na Reddicie w kontrowersyjnym r/watchpeopledie znalezienie materiału nie stanowiło problemu. Najwidoczniej czara goryczy się przelała, bo finalnie skasowano nie tylko tematy, ale cały wątek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)