Blog (139)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

DarkW.pl — sukcesor czy imitator DarkWarez.pl?

Strona główna@AnTarDarkW.pl — sukcesor czy imitator DarkWarez.pl?
14.09.2018 15:15

Pisałem już w artykule pt. DarkWarez.pl w stanie zawieszenia. Pozostał tylko mroczny napis „Host ..., że return DW nastąpi w niedalekim czasie. No i wykrakałem! Nastąpiło to nawet wcześniej, niż mogło się wydawać, bo już 10 września 2018 r. rozpoczął otwartą rejestrację DarkW.pl — serwis, którego forum z samego założenia ma być wiernym odzwierciedleniem tego z DarkWarez.pl.

660075

Ciężki początek

DarkW.pl nie ma łatwego początku, a nad tym musi zapanować nowy admin, którym już nie jest słynny qspy tylko niejaki feniks. No i trzeba przyznać, że jego pseudonim jest adekwatny do zadania, którego się podjął, bo musi jak przysłowiowy feniks z popiołów na nowo przywrócić do życia serwis, który przez większość internautów został skazany na wirtualny niebyt. Jest to niewątpliwie zadanie karkołomne, można wręcz stwierdzić, że z rodzaju mission: impossible. Pierwsze dni działania serwisu są najlepszym tego potwierdzeniem, gdyż przez dłuższy czas nie można było się na DarkW.pl zalogować, a informował o tym posępny napis:

bELgCNAT
UWAGA! występują problemy z logowaniem/cookies. Chwilowe rozwiązanie to zamknięcie przeglądarki i wyczynienie cache lub użycie na dole strony przycisku "Usuń ciasteczka", za kłopot przepraszamy, robimy co możemy.

Chociaż z drugiej strony problemy z logowaniem są przywarą większości nowopowstałych serwisów. Zresztą na początku działania DarkWarez.pl nie było wcale także różowo — a to, że wszystko śmigało było konsekwencją ponad 10 lat dłubania w kodzie forum. No właśnie to jest różnicą między pierwowzorem a jego klonem, że nad rozwojem DarkWarez.pl pracował cały sztab ludzi wsparty poradami wielotysięcznej wspólnoty DARKWAREZ'owiczów natomiast DarkW.pl to dzieło kilku oddanych użytkowników forum DW, którzy dzięki swemu zapałowi chcą przywrócić na nowo do życia ten kultowy warez. Najlepiej ten dysonans przedstawiają liczby, ponieważ DarkWarez.pl liczył prawie 2,5 miliona zarejestrowanych użytkowników, a DarkW.pl ma ich jak do tej pory niecały tysiąc.

DarkW.pl
DarkW.pl
DarkWarez.pl
DarkWarez.pl

Strefa download jak na razie w powijakach!

Trzeba przyznać, że strefa download na DarkW.pl nie rzuca na kolana ani ilością, jak i wyborem pozycji. Tak w zasadzie wszystko dostępne tam albumy muzyczne można znaleźć na YouTube, a filmy i seriale na stronach z filmami online. Programów, e-booków i audiobooków jest jak na lekarstwo. Trochę więcej za to jest gier. Ale to wszystko i tak zaledwie kilka procent tego, co było na DW. Na tę mieliznę oprócz tego, że baza danych jest tworzona od nowa, duży wpływ ma to, że na DarkW.pl nie ma już dostępu do linków catshare.com — hostingu, z którego najczęściej można było coś pobrać na DarkWarez.pl. I tak w zasadzie na DarkW.pl dostępne są jedynie linki z czterech hostingów: rapidu.net, lunaticfiles.com, freshfile.pl, fileshark.pl — a na poprzedniku było ich kilkanaście. Zważywszy na to wszystko, można więc stwierdzić, że strefa download na DarkW.pl dopiero raczkuje i do potęgi DarkWarez.pl jej bardzo daleko!

660084

Hydepark: najmocniejszym punktem DarkW.pl

O wiele ciekawiej za to na DarkW.pl przedstawia się sektor Hydepark, który z samego założenia nie ma nic wspólnego ze strefą download. A dzięki temu, że Hydepark posiada szerokie spektrum tematyczne w zasadzie każdy znajdzie coś na nim dla siebie. Fani gier docenią dział Games over, na którym znajdą całą masę przydatnych informacji na temat gier komputerowych, konsol i najprzeróżniejszych softów. Games over dodatkowo dla zarejestrowanym użytkowników oferuję też całą masę legalnych promocji na gry: Steam, Origin, Gog, Uplay, G2a itp. No a trzeba przyznać, że jest to działanie in plus stanowiące odstępstwo od pirackiego emploi.

660087

Movies corner to świetne miejsce dla pasjonatów kina, na którym będą mogli podyskutować na temat tego, co się dzieje w świecie X Muzy. Natomiast Music corner jest idealnym działem dla fanów muzyki, gdzie wśród sobie podobnych pasjonatów będą mogli toczyć rozmowy o wszystkim, co związane z muzyką. Books corner jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony dla moli książkowych, oferując im możliwość dyskutowania o wszystkim, co związane z książkami. W dziale Sport znajdziemy wydarzenia, wyniki, relacje, komentarze z najnowszych wydarzeń sportowych. Hardware to kącik dla gadżeciarzy gdzie znajdą ciekawe informacje o sprzęcie. W dziale Grafika można się dowiedzieć jak korzystać z photoshopa i jak samemu tworzyć sygnatury, loga, avatary itp. Programistom nie powinien być obojętny dział Webmastering, gdzie można się dużo dowiedzieć o tworzeniu stron: HTML, CSS, PHP, MySQL etc. Offtopic to natomiast taka wolna sfera DarkW.pl — gdzie użytkownicy piszą o wszystkim tylko nie o tym, co na forum m.in. poruszając zabawne tematy, ale też bardziej kontrowersyjne. Wiadomo, wszystkie te działy są w fazie rozwojowej, ale przy odpowiednim pokierowaniu sektor Hydepark może stanowić o sile DarkW.pl.

Błąd 508

To, że DarkW.pl jest ciągle w fazie rozwojowej, doświadczyłem naocznie 13 września w godzinach nocnych — kiedy się okazało, że witryna DarkW.pl tymczasowo jest nieczynna, ponieważ przekroczyła limit zasobów. Dostałem więc komendę. Spróbuj ponownie później! I dopiero na drugi dzień około dziesiątej rano udało mi się ponownie tam zalogować. :)

660091

Zresztą mi się wydaje, że jak takie komendy wynikające z przeciążenia serwera DarkW.pl, będą się częściej zdarzać może to oznaczać szybki koniec tego serwisu. Obym się jednak mylił!

660093

Ogólne wrażenie

Pomimo tego, że DarkW.pl ma bardzo schludny interfejs, coraz bardziej aktywny mChat i Hydepark a regulamin Dark.W.pl jest sprawnie napisany. W punkcie 7 jasno dający do zrozumienia, że na DarkW.pl użytkownik wstawia pirackie treści tylko na własną odpowiedzialność:

bELgCNAZ
  •  a) załoga forum nie odpowiada za treści wstawiane przez użytkowników; 
  • d) darkW.pl jest jedynie portalem zawierającym informacje o plikach a nie same pliki; korzystasz na własną odpowiedzialność; 
  • f) do działu XXX mają dostęp jedynie osoby pełnoletnie; administracja forum dba o przestrzeganie rozdziału XXV Kodeksu Karnego (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności) a szczególnie art. 202 KK;

Uważam jednak, że to wszystko za mało, żeby w DarkW.pl upatrywać godnego następcę DarkWarez.pl. Według mnie powstanie DarkW.pl wypada bardziej odbierać jako ciekawostkę wynikającą z tego, że najsłynniejszy polski warez miesiąc po swym upadku doczekał się wiernego epigona — który zważywszy na ogólną tendencją antywarezową, nie ma większych szans na poważniejsze zaistnienie w wirtualnej przestrzeni. Chociaż przy odrobinie szczęścia może działać w podziemiu jako jeden z pomniejszych warezów. Pisze tak, bo w powrót prawdziwego DarkWarez.pl już nie wierzę zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. A także tego, że korzystanie z warezów stało się niemodne. Ponieważ teraz na topie jest „za free” albo „po pieniądzach” oglądać filmy na Netflix, Ipla słuchać muzyki ze Spotify czy YouTube, a grać na Steam lub Origin.

P.S. Wpis ten w żaden sposób nie ma na celu propagować piractwa internetowego, tylko został napisany w celach informacyjnych. 

bELgCNBP