Blog (138)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

Polskie portale technologiczne powstałe w XX wieku. Co się z nimi teraz dzieje?

Strona główna@AnTarPolskie portale technologiczne powstałe w XX wieku. Co się z nimi teraz dzieje?
29.08.2019 13:45

Wbrew błędnej opinii koniec XX wieku nastąpił 31 grudnia 2000 roku (a nie 1999). Tak się składa, że rok 2000 był dość gorący w polskiej branży IT i powstało w nim wiele kultowych już portali technologicznych. To właśnie one wraz z powstałymi jeszcze w latach dziewięćdziesiątych: Chip.pl, Benchmark.pl, Kaktus.pl, PCkurier.pl, Elektroda.pl, IDG.pl i „lokalizatorami” wortalu TwojePC.pl — jako pierwsze przekazywały wiedzę technologiczną w polskim internecie. We wpisie tym przedstawię chronologicznie każdy z nich, podając datę jego założenia, zakres działania i status aktywności.

Chronologię powstania wymienionych serwisów zaznaczyłem cyframi rzymskimi.

I. Chip.pl

Chip.pl jest to najstarszy polski portal internetowy zajmujący się tematyką informatyczną i nowymi technologiami. Zaczął działać 5 kwietnia 1997 roku i od samego początku był nieodłącznie związany z magazynem Chip — legendarnym już miesięcznikiem informatycznym, który ukazywał się w latach 1993-2017.

675613

Wraz z chwilą upadku miesięcznika Chip, wiele osób w branży IT upatrywało koniec także jego wersji internetowej. Zapewne by się tak stało, jednakże dziennikarska spółka L-Space przejęła od Burdy portal, dzięki czemu działa do dziś. I chociaż Chip.pl daleki jest do dawnej świetności, to ciągle na jego łamach można znaleźć całą garść niusów, testów i rankingów dla pasjonatów IT... i nie tylko.

675615

II. Benchmark.pl

Benchmark.pl powstał w czerwcu 1997 roku pod nazwą Benchmark3D - jako agregat wyników wydajności w grach i benchmarkach. W 2000 roku serwis przyjął obowiązującą nazwę. Od tego czasu zatrudnieni w redakcji serwisu testerzy-fascynaci, rozwijają nowe działy, dzięki czemu serwis zdobył duże grono czytelników.

675618

Obecnie Benchmark.pl serwuje swoim czytelnikom najróżniejsze wieści z branży IT, oferując im testy i recenzje sprzętu, porównania, rankingi wydajności, przewodniki dla kupujących, plebiscyty na najlepsze produkty oraz forum do rozwiązywania problemów. Według wyników badania Gemius/PBI Benchmark.pl w lutym 2019 roku miał 1 443 426 realnych użytkowników, generując 5 123 005 odsłon. Wynik ten daje mu 9 miejsce wśród najpopularniejszych serwisów technologicznych w Polsce.

675620

III. Kaktus.pl

Chociaż dzisiaj dla wielu pasjonatów IT nazwa Kaktus.pl brzmi nieznajomo, pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku serwis ten był bardzo popularny wśród polskich komputeromaniaków. Na Kaktusie można było znaleźć fachowe hot niusy, a także opisy programów oraz specjalistyczne testy sprzętów. Jednakże jak często bywało w tych czasach, serwis szybko popadł w nicość ze względu braku kasy na dalszą działalność. Co spowodowało, iż w czerwcu 2001 r. po zaledwie trzech latach istnienia zawiesił swą działalność.

675623

Zastąpił go powstały w 28 listopada 2001 r. serwis Faku.pl. Według mnie pod względem wyglądu i poziomu informacji przedstawiający wyższy poziom od Kaktusa. Faku.pl nigdy jednak nie zyskał większej popularności i po 2006 r. stał się jedynie agregatem not prasowych. 20 lutego 2007 roku serwis został natomiast oficjalnie zamknięty. Swoją drogą z taką nazwą nie dziwne, że do tego doszło.

675625

IV. PCkurier.pl

2 grudniu 1998 r. rozpoczął swoją działalność — PCkurier.pl — serwis informatyczny, o którym pamiętają dzisiaj już tylko nieliczni. Aczkolwiek na przełomie XX i XXI wieku był jedną z nielicznych polskich stron internetowych przekazującą szeroko pojętą tematykę IT, podobnie jak Chip.pl będącą wersją wirtualną znanego czasopisma komputerowego. W tym przypadku chodzi o kultowy już dwutygodnik PCkurier.

675628

PCkurier.pl oferował czytelnikowi m.in. wiadomości ze świata IT, kurs HTML-a, narzędzia internetowe, raporty z konferencji oraz możliwość kupienia sprzętu komputerowego na giełdzie. Niestety 25 czerwca 2003 r. grupa wydawnicza Vogel Burda Communications-Lupus, powstała po wykupieniu przez wydawcę Chipa 50% udziałów w wydawnictwie Lupus (m.in. Enter, CRN), poinformowała o zawieszeniu wydawania dwutygodnika PCkurier oraz magazynu Telenet Forum. To spowodowało upadek PCkurier, który był jednym z najstarszych magazynów o tematyce komputerowej w Polsce (dostępnym w kioskach od końca 1989 roku). Zamknięcie PCkuriera automatycznie zakończyło działalność serwisu PCkurier.pl, który przez 5 lata istnienia miał swoje wierne grono użytkowników.

675630

V. IDG.pl (razem z Computerworld.pl i PCWorld.pl)

W tym zestawieniu wypada wspomnieć o portalu IDG.pl, który działa w polskiej sieci od początku 1999 roku. Jego wydawcą jak sama nazwa wskazuje jest IDG.Poland. Portal od samego początku ma swoje wierne grono użytkowników i skupiony jest na szeroko pojętej tematyce IT dotyczącej głównie zagadnień bezpieczeństwa, nowych technologii, gier lub aplikacji biznesowych.

675633

Publikowane są na nim artykuły z należących do IDG serwisów: Computerworld.pl i PCWorld.pl. Są to takie „podserwisy” dla IDG.pl, działające już od 2000 roku. W latach 2001-2014 z IDG.pl związany był też popularny swego czasu portal Jobuniverse.pl, który był poświęcony rekrutacji specjalistów z dziedziny informatyki.

675635

VI. TwojePC.pl (ex 3DyDFx, Voodoo.strefa.com i PC.Com.pl)

TwojePC.pl jest w tej chwili najstarszym polskim wortalem technologicznych oficjalnie działającym pod swoją nazwą od początku 2001 roku. Jednak jego historia jest trochę dłuższa i już w latach 90'tych występował w trzech lokalizacjach. I tak TwojePC stawiało pierwsze kroki w sieci już 13 stycznia 1998 r. pod odjechaną nazwą 3DydFx. 5 maja 1998 r. uznano jednak, że nazwa jest za mało medialna i zmieniono ją na bardziej magiczną.

675638

W taki to sposób drugim „przodkiem” TwojegoPC został serwis Voodoo.strefa.com. Nazwa ta funkcjonowała w siedzie blisko rok — dokładnie od 5 maja 1998 do 2 maja 1999 roku. Pod tym szyldem TwojePC.pl przeżywało najlepszy okres w tamtym wieku. Zresztą jak sami piszą na swojej stronie, że był to serwis 3D pełną gębą. Co po sprawdzeniu na WebArchive wydaje się być w pełni w zgodzie z prawdą.

675640

3 maja 1999 r. wystartował trzeci-ostatni „lokalizator” TwojegoPC — PC.Com.pl. Po tym serwisie obiecywano sobie najwięcej. Szły za tym wielki aspiracje... i bolesna porażka. W styczniu 2001 r. serwis przeszedł poważne zawirowania, a jego redaktor naczelny Michał „DYD” Jaszczuk odszedł. Na jego miejscu pojawił się Paweł „Piła” Pilarczyk próbujący ratować sytuację. Pod koniec 2001 r. wycofał się główny inwestor z Ontela i los wszystkich należących do tej firmy serwisów (PC.com.pl, Valhalla.pl oraz Futbol.pl były trzema największymi) stanął pod wielkim znakiem zapytania. „Piła” przez blisko 10 miesięcy prowadził PC.com.pl za darmo w nadziei, że pojawi się nowy inwestor lub chociażby reklamodawcy. W międzyczasie odeszła większość ówczesnej redakcji i została garstka osób, która jeszcze coś pisała. Niestety nie udało się podnieść serwisu na nogi i w lipcu 2001 r., po konsultacji z prezesem Ontela została ogłoszona upadłość PC.com.pl.

675642

Jest to o tyle znamienne, że wydarzenie to zainicjowało powstanie dwóch słynnych wortali technologicznych. „DYD” 12 marca 2001 roku oficjalnie uruchomił serwis TwojePC.pl, a „Piła” 1 września 2002 roku serwis PCLab.pl. Działają one do tej pory i mają swoją wierną niszę czytelników.

675644

Do tego stopnia, że TwojePC.pl dziennie wyświetlane jest 100.000 razy a łączna miesięczna oglądalność to blisko 2 miliony odsłon (ponad 200 tys. unikalnych użytkowników). Ci użytkownicy od blisko 20 lat na łamach witryny znajdują aktualne informacje o najważniejszych wydarzeniach związanych ze sprzętem i nowymi technologiami. Natomiast specjalistyczne forum pomaga im w rozwiązywaniu problemów a giełda w zakupowaniu potrzebnego sprzętu IT.

675646

VII. Elektroda.pl

Założona wiosną 1999 roku Elektroda.pl jest to już kultowy wortal dla miłośników elektroniki. Słynący z największego w Polsce forum poświęcone elektronice i szeroko pojętej technice. Wortal ten obejmuje przede wszystkim forum, na którym użytkownicy mogą zasięgnąć porady, jak naprawić lub skonstruować dany sprzęt.

675649

Elektroda.pl stanowi także ogromne źródło wiedzy na temat najnowszych technologii. Nie powinno więc dziwić, że w badaniu Gemius/PBI — Elektroda.pl w lutym 2019 roku miał 4 986 044 realnych użytkowników, generując aż 25 631 415 odsłon. Wynik ten dał jej 1 miejsce wśród najpopularniejszych serwisów technologicznych w Polsce... i tylko Dobreprogramy.pl mają w miarę zbliżone wyniki popularności.

675651

VIII. FrazPC.pl

2 lutego 2000 r. oficjalnie ruszył portal Frazir.Wroc.pl, przemianowany dwa lata później na znany wszystkich FrazPC.pl. Pod tą nazwą stał się jednym z najbardziej prekursorskich polskich wortali technologicznych, tworząc na początku XXI wieku własny sklep internetowy, dobrze zorganizowane społecznościowe forum oraz fotorelacje z najważniejszych krajowych targów sprzętów komputerowych i telefonicznych. Od 2009 roku FrazPCpl zaczął też jako pierwszy w kraju tworzyć wideorecenzje telefonów z Androidem, Windows Phone czy iOS.

675654

Bezsprzecznie lata 2002-2011 to złoty okres FrazPC.pl zarówno pod względem innowacyjności, jak i popularności. Ta świetna passa skończyła się wraz z przyjęciem go przez Polsat w 2012 roku. Od tego czasu każdy kolejny rok był gorszy dla serwisu, co się przyczyniło do jego ostatecznego upadku w dniu 16 stycznia 2019 roku. Wtedy jego oficjalnym następcą został GeekWeek.pl, któremu jednak do popularności poprzednika jest bardzo daleko.

675656

IX. Komputerswiat.pl

2 sierpnia 2000 roku wystartował serwis Komputerswiat.pl będący wirtualną wersją — Komputer Świat — znanego wszystkim miesięcznika (kiedyś dwutygodnika) dla pasjonatów informatyki. Zewsząd uwielbianego za dodawane na płytach CD proma różnych komercyjnych programów. Komputerswiat.pl trzeba przyznać, że podobnie do papierowego odpowiednika trzyma wysoki poziom mertoryczny. Każdy więc pasjonat tematyki IT według własnych upodobań znajdzie na nim: aktualności, artykuły, poradniki, recenzje, wideorecenzje, normalne recenzje gier (gamezilla) i różne branżowe promocje i oferty. Jest tak niezmiennie od blisko dwóch dekad.

675659

Niedziwne więc ze Komputerswiat.pl załapał się na podium najpopularniejszych serwisów o nowych technologiach w lutym 2019 r. (według badania Gemius/PBI), zajmując trzecie miejsce z wynikiem blisko 4 milionów realnych użytkowników i 13 641 691- miesięcznych odsłon. W ostatecznym rozrachunku pod względem poczytności, przegrywając tylko z takimi gigantami jak: Elektroda.pl i Dobreprogramy.pl.

675661

X. IN4.pl

7 sierpnia 2000 roku Sebastian „NetCop” Wiśniewski uruchomił serwis IN4.pl. Od samego początku autorami jego artykułów i recenzji nie są dziennikarze, lecz miłośnicy sprzętu komputerowego, poświęcający swój wolny czas, aby dzielić się wiedzą i edukować mniej doświadczonych użytkowników komputerów.

675664

W taki to sposób już od prawie 20 lat oferuje swym czytelników recenzję płyt głównych, kart graficznych, procesorów, twardych dysków, wentylatorów, zasilaczy i różnego typu urządzeń mobilnych oraz peryferyjnych. A także audiofilskie testy słuchawek, kart dźwiękowych i zestawów głośnikowych. I chociaż IN4.pl jest niszowym serwisem IT – to wypada przyznać, że przez te lata zawsze był wierny swym hardwarowym ideałom.

675666

XI. Infojama.pl

W spisie najstarszych polskich portali technologicznych nie może zabraknąć miejsca na Infojama.pl — jednego z pierwszych serwisów dla specjalistów IT nad Wisłą. Jego twórcą i przez kilka lat redaktorem naczelnym był Tomasz Bryja — późniejszy CEO portalu Dobrepogramy.pl. Serwis Infojama.pl znany też pod nazwą Jama Mastaha swój żywot rozpoczął w połowie 2000 roku. Natomiast czas świetności przechodził w latach 2001-2007 oferując swoim czytelnikom całą garść specjalistycznych artykułów i niusów dla komputerowców, overlingowców i programistów.

675669

Tematycznie serwis poświęcony był przede wszystkim Windowsom 2000, XP, NT, ale zajmował się również innymi dziedzinami związanymi z branżą IT. Ponadto na Infojamie każdy mógł znaleźć pomoc na dobrze obsługiwanym przez użytkowników forum oraz całą masę „bezcennych” plików i sterowników. Myślę, że w pierwszych latach XXI wieku w Polsce był to jeden z lepiej prowadzonych serwisów IT... i do tej pory zastanawia mnie, jak to możliwe, że wyzionął ducha w 2012 roku.

675671

XII. Tweak.pl (obecnie PurePC.pl)

Tweak.pl jest to najstarszy polski serwis poświęcony specjalistycznym zagadnieniom z dziedziny o/c. Założył go 30 sierpnia 2000 r. Piotr „Lisek” Lisowski. Serwis najpierw występował pod nazwą Tweak.adrem.pl, a po pół roku działania przeszedł na domenę Tweak.pl. Dzisiaj nazwa ta mało mówi polskim pasjonatom IT, lecz w latach 2001-2006, każdy fan overlockingu nad Wisłą — z niego korzystał. I to właśnie na Tweaku'u tysiące pasjonatów podkręcenia podzespołów komputerowych uczyło się, w jaki sposób podkręcić (procesor, kartę graficzną, płytę główną...), żeby jak najbardziej przyśpieszyć swój komputer. Serwis na początku naszego milenium skupiał zatem żądnych ekstremalnych wrażeń „podkręcaczy” komputerowej maszynerii — dzięki zawartym na nim poradom w mig uczących się najprzeróżniejszych trików.

675674

Tweak.pl zasłynął też z tego, że jako był pierwszym polskim serwisem technologicznym, który zaczął organizować zloty skupionej wokół niego społeczności. Takie zloty odbyły się trzy w latach 2003-2005. Niestety problemy finansowe i idące za nimi konflikty redakcyjne spowodowały, że serwis z końcem 2006 roku zawiesił działalność. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło... i na gruzach Tweak'a powstał jego oficjalny następca PurePC.pl. Serwis ten do tej pory działa w najlepsze i ma kilkaset tysięcy wiernych użytkowników.

675676

Stara gwardia mocno się trzyma

Gdyby się odnieść do lutowych wyników najpopularniejszych serwisów technologicznych — opracowanych przez Gemius/GBI. Można dojść do jednego konstruktywnego wniosku, że powstałe w XX wieku serwisy bardzo dobrze się trzymają. I tak - 1 miejsce zajęła Elektroda.pl, 3. Komputerswiat.pl, a 9. Benchmark.pl. Swoją drogą będący na drugim miejscu portal Dobreprogramy.pl... powstały w 2002 roku... też ma swoje lata.

675679

Przy okazji przedstawiłem chronologiczną listę powstania najpopularniejszych portali technologicznych powstałych w XXI wieku — tych istniejących i już upadłych.

bEDquYBj

2001 - eGielda.pl (upadek w 2004), Jobuniverse.pl (upadek w 2014), Nukleon.pl (upadek w ok. 2008), xx86.pl (istnieje); 2002 - MojePC.pl (upadek w 2010), luty 2002 - Dzikie.NET (upadek w 2008), 01.02.2002 - PCLab.pl (istnieje), 17.11. 2002 - Dobreprogramy.pl (istnieje), 2004 - Tweaks.pl (istnieje), Instalki.pl (istnieje); sierpień 2004 - Telepolis.pl, kwiecień 2005 - PCArena.pl (upadek w 2016), maj 2005 - mGSM.pl (istnieje), 27.03.2006 - Antyweb (istnieje), 06.06.2006 - PurePC.pl (istnieje), lipiec 2006 - Notebookcheck.pl (istnieje), 2007 - WPTech (istnieje), Gadżetomania.pl (istnieje); 2008 - Android.com.pl (istnieje), 1 stycznia 2009 - Interia Nowe Technologie (istnieje), 2009 - Niebezpiecznik.pl (istnieje), 2010 - Conowego.pl (upadek w czerwcu 2019), PC Format (istnieje) Spider's Web (istnieje), 2011 - ITHardware.pl (istnieje). Jak widać powstałe w tym wieku serwisy IT w Polsce mają się całkiem dobrze. Nie jest z nimi więc tak źle, jak się ogólnie przedstawia.

Was na koniec zapraszam do wyrażenia swej opinii — które z serwisów na tej liście cenie najbardziej... a jakie uważacie za najsłabsze?

bEDquYCf