Blog (22)
Komentarze (193)
Recenzje (0)
@ChemicalAttackPodłączenie drukarki do PC z Ubuntu poprzez PC z Windows XP za pomocą serwera Samba

Podłączenie drukarki do PC z Ubuntu poprzez PC z Windows XP za pomocą serwera Samba

31.07.2013 00:16

Dostałem nową pracę.. i jak to w nowym miejscu bywa trzeba poznać środowisko i trochę je pod siebie zaadoptować. Tak się złożyło, że dostałem też nowy komputer o całkiem fajnych parametrach (w końcu sam mogłem je sobie wybrać;)) i postanowiłem, że będą na nim 2 systemy.. Windows 8 oraz Ubuntu 13.04 x64 (do października). O ile Windows nie sprawił informatykowi z firmy problemu o tyle w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się, że z Ubuntu będą problemy.. ponieważ to Linux. Niezrażony tym faktem poprosiłem o zainstalowanie systemu spod pingwinka mimo wszystko (gdyż nie pozwolono mi go zainstalować samemu "bo nie daj Boże bym coś zepsuł"). Komputer odpaliłem i działał cudownie dopóki nie nastąpiła konieczność wydrukowania dokumentów.. i tutaj dla mnie zaczęły się schody. Jak się okazało w firmie nie ma drukarki sieciowej i muszę się połączyć poprzez komputer z Win XP z drukarką zwykłą. Tak zaczęły się moje poszukiwania. Zanim jednak zacząłem szukać zapytałem informatyka który odrzekł "Linux to darmowy shit i ja się tym nie zajmuję"

Z pomocą wujka Google..

szybko znalazłem (jak mi się wydawało)rozwiązanie. Mianowicie wszędzie opisywano w miarę dokładnie jak połączyć się poprzez serwer Samba z drukarką. Niestety dla mnie jako laika opisy te były niewystarczające. Z pomocą jak to często bywa w środowisku Linuksa przyszła społeczność, a właściwie jeden jej członek o nicku ilin z forum na www.ubuntu.pl. Za pomoc bardzo dziękuję!

Aby inni nie musieli szukać

zamieszczam opis podłączenia drukarki poprzez Sambę:) Jak to zwykle w życiu bywa do wyboru masz dwie drogi.. i tak się złożyło, że na początku chciałem być cwany i wybrałem tą złą (było to wynik przyzwyczajeń z instalowania drukarki sieciowej w CUPS'ie, być może u innych ta droga będzie ok, u mnie nie dała rady).

Poloneza.. a właściwie to Sambę czas zacząć
Poloneza.. a właściwie to Sambę czas zacząć

Na początek

(zarówno komputer z Windowsem, Ubuntu jak i drukarka muszą być włączone podczas całego procesu instalacji jak i każdego drukowania:))

Zdobywamy troszkę wiedzy o komputerze w Windows, a mianowicie sprawdzamy jego IPv4. Robi się to dosyć prosto, po kolei naciskamy Start->Uruchom po czym w okienku wpisujemy cmd. Wyskoczy nam konsola w której wklepujemy ipconfig. Po tej operacji wyświetli się wiele danych komputera, ale jak mówiłem nas interesuje tylko IPv4.

Uzbrojeni w tą wiedzę zasiadamy do komputera z Ubuntu na pokładzie. W DASH'u wpisujesz drukarka i klikasz na ikonkę z drukarką. Operację tę można również wykonać poprzez wejście w Ustawienia systemu i wybranie Drukarek. W efekcie pojawi sił okienko z aktywnymi drukarkami.. a ponieważ chcemy dodać nową drukarkę klikamy przycisk Dodaj u góry okna.Po tej operacji wyświetli się okienko z mnóstwem opcji do wyboru. Rozwijamy gałąź drukarka sieciowa z drzewka po lewej. Na samym dole mamy opcję Drukarka Windows przez Sambę i ją własnie wybieramy. Pojawi się nam okno z miejscem do wpisania adresu dostępu do drukarki (obok smb//). I tutaj mamy nasze rozwidlenie dróg..

Droga 1 (wydawałoby się że szybsza, ale czy lepsza?)

Klikasz przycisk Przeglądaj po prawej stronie miejsca do wpisania adresu. W tym momencie możesz półautomatycznie konfigurować drukarkę. Wybierasz sieć, komputer, każesz wykryć drukarkę i po wybraniu sterownika każesz ją zainstalować.

U mnie droga 1 nie zadziałała:(

Droga 2 (Jak coś ma być dobrze zrobione... zrób to sam - ręcznie!)

Tradycyjnie odpalamy terminal:) i wpisujemy polecenie:

-smbclient -L (numer IP) - gdzie oczywiście numerem IP jest numer spisany przez nas z WinXP.

Po tej komendzie uzyskamy potrzebne nam informacje, czyli:

  • nazwę komputera z Win XP
  • wykaz peryferiów podłączonych do komputera z Win XP.
  • Z wykazu urządzeń interesuje nas drukarka (Printer) a własciwie jej nazwa pokazana w kolumnie Sharename. U mnie drukarka wyświetlała się pod nazwą HP1020.

Znając te parametry w pole po smb:// wbijamy:

  • nazwę komputera/nazwę drukarki. Daje nam to adres URI wybranej drukarki, który u mnie wyglądał następująco:

smb://STACJONARNY/HP1020

Po zatwierdzeniu tego wyboru jesteśmy proszeni o wybór konkretnego modelu drukarki.. trzeba go dobrze szukać (ręcznie). U mnie znalazłem mój sprzęt pod Laser Jet 1020.. lista ułożona jest alfabetycznie. Po wybraniu modelu wyświetlą się nam dostępne sterowniki.. dla mnie do wyboru miałem dwa.. wybrałem rekomendowany:

HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs-z1 (recommended)

Po instalacji według drogi nr 2 udało mi się bez problemu wydrukować stronę próbną (zostało mi to zasugerowane w celu sprawdzenia poprawności instalacji).

Mimo iż droga nr 1 według mnie wygląda dokładnie tak samo tyle, że jest trochę zautomatyzowana to nie udało mi się za jej pomocą zainstalować drukarki. Ba.. po instalacji drogą 1 i próbie druku urządzenie się zawieszało.. i nie można już było nic wydrukować ani spod Ubuntu, ani spod Win XP.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wielu nowym drukarzom linuksiarzom. Być może od teraz będę pisał nieco więcej bo po tym jak wkroczyliśmy w erę cyfrowej telewizji 23.07.2013 przestałem mieć odbiór TV naziemnej w Drogosławiu w ogóle (o czym zapewne nie omieszkam napisać), więc chyba będę miał więcej czasu. Tymczasem, życzę udanych instalacji (nie tylko drukarek:))

PoradnikiWindowsLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)