Blog (39)
Komentarze (861)
Recenzje (0)
@GregKovalKubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Kubuntu 12.10 Quantal Quetzal

22.10.2012 18:03

Najnowsze wydanie Kubuntu 12.10 to jedna z najlepiej dopracowanych moim zdaniem wersji tej dystrybucji. Wiele zmian wprowadzonych przez deweloperów może śmiało stawiać w konkurencji Kubuntu do jego pierwowzoru z pulpitem Unity. Oczywiście opinia ta może wydać się mało obiektywna jednak w tym przypadku polecam nawet zapoznanie się z live CD dystrybucji, aby skonfrontować moje zdanie z rzeczywistością.

433573

Kubuntu 12.10 bazuje oczywiście na Ubuntu z tym samym numerem seryjnym, znajdziemy więc w nim podobne oprogramowanie bazowe (core). Kubuntu opiera się na 3.5.0-17.28 Ubuntu Linux kernel, czyli jądrze które powstało na bazie jądra Linux 3.5.5. Domyślnie w dystrybucji znajdziemy także GRUB 2 z uproszczonym układem menu (ukrywającego zaawansowane opcje). Dystrybucja zawiera także otwartą wersję Javy – OpenJDK7 . Inne pakiety to m.in.:

[list] [item]alsa 1.0.25[/item][/list]

 • bash 4.2
 • binutils 2.23
 • cups 1.6.1
 • gcc 4.7.2
 • mesa 9.0
 • python 2.7.3 i 3.2
 • pulse-audio 2.0
 • xorg-server 1.13.0

W tym wydaniu nie znajdziemy niestety opcji Secure Boot, która trafiła do aktualnego wydania Ubuntu (oraz Ubuntu Server, Edubuntu), pozwalającej na instalację systemu na maszynach z włączonym zabezpieczeniem UEFI. Opcja ta ma trafić do Kubuntu dopiero w następnym wydaniu.

Jest to także pierwsze wydaniu, którego nie zmieścimy na standardowej płycie CD. Obraz rozrosły się poprzez dodanie nowego oprogramowania co wymusza ich instalację z płyt DVD, lub napędów USB.

Kubuntu 12.10 to także wiele zmian przygotowanych przez Kubuntu Team, który teraz został wzmocniony dzięki wsparciu finansowym Blue Systems. Wiele zmian zadowoli na pewno użytkowników KDE SC, gdyż w obecnej wersji poczyniono wiele kroków w kierunku implementacji natywnych narzędzi. Wiele zmian znajdą także wielbiciele nowości, poniewahttp://www.dobreprogramy.pl/Blog,Nowy.htmlż sporo z nich nie jest jeszcze dostępnych w innych dystrybucjach domyślnie.

433587

Podstawą dystrybucji jest ostatnie wydanie środowiska KDE SC 4.9.2. Osoby, które śledzą rozwój tego środowiska graficznego wiedzą, że jest to najbogatsze źródło zmian w tym wydaniu dystrybucji, w wielu miejscach tworzone także przez zespół Kubuntu. Główne zmiany w KDE SC 4.9 to m.in.:

[list] [item]poprawiony interfejs Dolphin i wsparcie dla Nepomuka[/item][/list]

 • optymalizacja i nowe narzędzia dla menedżera okien KWin
 • przeportowanie wielu narzędzi do QML
 • jeszcze większe wsparcie dla Activities

Więcej o szczegółowych informacji o nowej wersji w tym wpisie.

Kubuntu 12.10 to także własne wyselekcjonowane oprogramowanie uzupełniające zestaw KDE.

433596

LightDM-KDE

LightDM-KDE to nakładka graficzna na menedżer logowania LightDM, który zawitał do poprzedniego wydania Ubuntu. W wersji a’la Kubuntu zostały wykorzystane elementy stylu KDE. LightDM-KDE jest w dużej mierze opracowywany przez zespół Kubuntu i są duże szanse, aby znalazł on się jako alternatywa w oficjalnym wydaniu KDE.

433599

KDE Telepathy

Nowy framework komunikacyjny jest wielką nowością aktualnego wydania dystrybucji. To także w rozwoju prac uczestniczą osoby związane z Kubuntu. Telepathy-KDE zastąpiło multikomunikator Kopete i proponuje wygodniejsze od niego rozwiązania obejmujące komunikację z całym pulpitem. Puki co program może na tym etapie rozwoju sprawiać jeszcze sporo problemów, dlatego decyzja o dodaniu go w tej formie może wydawać się dyskusyjna.

Calligra Suite

Calligra Suite nie zstąpiła jeszcze, tak jak się spodziewano, domyślnego pakietu biurowego Libre Office (3.6.2.2). W domyślnej instalacji pojawiły się jednak dwa programy pakietu dla KDE, czyli Krita (program graficzny) i Kexi (program bazodanowy). Są to jedne z najlepszych narzędzi w zestawieniu Calligra. Oczywiście całe Calligra Office znajduje się repozytorium do samodzielnej instalacji w wersji 2.5.3.

433604

Skanlite

Skanlite to bardzo przydatne narzędzie pozwalające na zarządzanie ustawieniami skanowanych dokumentów. Właściwie zastanawiam się dlaczego do tej pory brakowało domyślnie tego programu, który jest bardzo przydatny na prawie każdym komputerze desktopowym.

433607

Kamoso

Kolejny nowy program w zestawie dodany został na prośbę użytkowników. Kamoso jest narzędziem pozwalającym nagrywać obraz z naszej kamerki internetowej co zapewne docenią zwłaszcza osoby prowadzące różnego rodzaju vlogi. Bardzo przydaje się też ten program w celu przetestowania działania kamerki jeszcze w trybie Live CD.

433610

Konfigurator Tabletów Graficznych

Te narzędzie to odpowiedź na moje modły :) . Program musiałem każdorazowo instalować samodzielnie jednak dla osób korzystających z tabletów Wacoma jest to jedno z najlepszych narzędzi tego typu dla Linuksa. Do programu dokującego w Ustawieniach systemów dodano także aplet Plasmy pozwalający zarządzać profilami.

433613

Print Manager

Nowy menedżer drukarek jest opracowywany przez Daniela Nicoletti (deweloper Appera). Moduł ma trafić dopiero do następnego wydania KDE, jest to więc jego premiera. W zamierzeniu narzędzie ma być bardziej wygodne i bardziej przejrzyste od poprzednika. Do programu także dołączono aplet Plasmy pozwalający kontrolować kolejkę wydruku.

433616

Colord KDE

Colord KDE to także dość świeże narzędzie. Colord to program pozwalający na określenie profili kolorów urządzeń wyjściowych t.j. monitory, drukarki, kamerki. Pozwala na ustawienie podobnych kolorów dzięki czemu na przykład obraz, który trafia do druku ma podobne barwy jak ten wyświetlany na monitorze. Program znajdziemy w Ustawieniach systemowych.

433619

GTK Configuration

Nowe ustawienia dla aplikacji GTK w KDE znajdują się pod opieką Blue Systems. Oferują one więcej ustawień niż standardowe narzędzie KDE poprzez m.in. ustawienia motywu ikon, lub pobieranie tematów GTK2 i GTK3 z internetu.

433622

Integracja Kontact z Facebookiem oraz Google

Ten dość świeży program pozwala na korzystanie z adresów i kalendarzy Facebooka i Google w aplikacjach pakietu Kontact dzięki modułom akonadi-facebook oraz akonadi-googledata.

433625

Ubiquity

Instalator systemu otrzymał nową opcję dodającą wsparcie dla ustawień LVM partycji i ich szyfrowania.

OwnCloud 4

Od jakiegoś czasu w repozytorium goszczą pakiety pozwalające na łatwą instalację OwnCloud (w wersji serwer). Nowa, czwarta wersja wprowadza m.in. desktopowego klienta pozwalającego zarządzać współdzieleniem plików pomiędzy desktopem, a serwerem.

Kubuntu Active

Deweloperzy postanowili także zaktualizować obrazy wersji mobilnej Kubuntu. Co prawda nie ma tam jeszcze trzeciego wydania Plasma Active jednak wprowadzono wiele aktualnych poprawek. W tej chwili nadal jeszcze mamy do czynienia z wersją wyłącznie na tablety 32bit.

Ubuntu-drivers-common

Kubuntu będzie także korzystało z pakietu ubuntu-drivers-common. Jest to nowość w tym wydaniu Ubuntu, która ma zastąpić instalator sterowników Jockey. Narzędzie samo wyszuka najbardziej odpowiednie wersje sterowników dla naszego sprzętu oraz pozwoli na ich aktualizacje. Będzie także współpracować z Package-Kit co pozwoli na dodanie graficznych funkcji instalacji sterowników do programów instalujących oprogramowanie. W tym wydaniu Jockey-KDE pozostanie chyba jeszcze w Kubuntu ze względu na brak graficznych alternatyw.

I inne…

W nowym wydaniu będziemy mieli szansę przetestować także stałe oprogramowanie dostarczane z systemem. Wśród programów ujrzymy m.in. Amaroka 2.6, Rekonq 1.0, Muon Suite 1.4, KTorrent 4.2.1 i wiele innych. Deweloperzy (dystrybutorzy) dodali także kilka nowości do naszego repozytorium m.in. Muon Discover. Po długiej nieobecności wraca także styl Bespin.

Myślę, że powyższa lista nowości jest bardzo imponująca. Jeszcze nie tak dawne wieści o powolnej śmierci Kubuntu (bez opieki Canonical) wobec tego wydania wydają się być paradoksalne. Pojawia się też coraz częściej opinia o tym, że Kubuntu powoli staje się znacznie lepszym wyborem wobec lepiej wspieranego pierwowzoru, głównie za sprawą środowiska graficznego. Nie pozostaje jednak nic innego jak się samemu przekonać testując dystrybucję choćby w trybie live. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie będzie bardzo pomocne w tej podroży.

Obrazy płyt:

PCs/laptops/netbooks Kubuntu Active Tech Preview

Więcej o wydaniu:

http://www.kubuntu.org/news/12.10-release

OprogramowanieLinuxTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)