Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 55 — NITDroid, czyli Android i MeeGo w jednym stali domu

Strona główna@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 55 — NITDroid, czyli Android i MeeGo w jednym stali domu
31.03.2013 18:26

Gdy Nokia N9 wchodziła do sprzedaży wiadomo było, że MeeGo to zamknięty rozdział. Mimo obiecujących recenzji Finowie pod wodzą nowego szefa postawili wszystko na jedną kartę — Windows Phone. W tej sytuacji zakup endziewiątki wydawał się, delikatnie mówiąc, mało rozsądnym pomysłem. W pełni świadomy tego w co się pakuję podjąłem jednak decyzję o zakupie. Endziewiątka po prostu oczarowała mnie w pełni i rozsądek zszedł na drugi plan. Po cichu liczyłem jednak, że za sprawą społeczności telefon wcale tak szybko nie umrze. Nie myliłem się.

Jednym z koronnych przykładów jest NITDroid, o którym kilkukrotnie już pisałem. Projekt ten, rozwijany pod wodzą Rosjanina, Alexeya Roslyakova, umożliwia zainstalowanie na Nokii N9 systemu Android (bez rezygnacji z MeeGo Harmattana). Dzięki temu uzyskujemy dostęp do olbrzymiej bazy oprogramowania i gier na Androida z których w razie chęci, bądź potrzeby, możemy skorzystać. NITdroid nie jest oczywiście zamiennikiem natywnego MeeGo (nie da się zastąpić ideału ;), ale jego uzupełnieniem. Wyboru systemu dokonuje się podczas uruchamiania telefonu.

Przygotowanie i instalacja NITdroida wymaga odrobiny cierpliwości, ale nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać. O tym będzie właśnie mowa w tym poradniku.

Instalacja

1. Przygotowania

Tak jak przy każdym triku, rozpoczęcie przygotowań zalecam dokonanie kopii zapasowej. Następnie zalecane jest wyłączenie kodu PIN ponieważ NITdroid nie wspiera tego zabezpieczenia. Dokonać można tego w menu Ustawienia -> Urządzenie -> Karta SIM (gwoli ścisłości nie jest niezbędne do uruchomienia NITdroida, ale nie będziecie mogli korzystać z SMSów i przesyłania danych via 2G/3G).

Wiele osób obawia się, że instalacja NITdroida skutkować będzie pojawianiem się komunikatu o utracie gwarancji, przy każdym uruchomieniu telefonu. Warto podkreślić, że tak głęboka ingerencja faktycznie powoduje w teorii utratę gwarancji, niemniej jednak jest sposób aby komunikat się nie pojawiał.

Uruchamiamy Terminal i wpisujemy (bez zmiany uprawnień):

disclaimer-cal remove View-openmode

Następnym krokiem jest usunięcie wszelkich skonfigurowanych kont w systemie (w innym wypadku system po instalacji NITdroida nie będzie pracował poprawnie). Wpisujemy zatem:


rm -rf /home/user/.accounts
rm -rf /home/user/.activesync
rm -rf /home/user/.aegis

2. Podmiana kernela

Drugi etap to podmiana jądra poprzez operację flashowania. Proces flashowania opisywałem w jednej z pierwszych porad, po szczegóły odsyłam do wpisu Nokia N9 tips & tricks cz. 4 — przywracanie ustawień i flashowanie.

W tym przypadku jednak oprócz obrazu naszego systemu potrzebny nam będzie także plik zImage.pr13 z jądrem. Dla ułatwienia sobie życia długą nazwę pliku z obrazem systemu zmieniamy na fw.bin. Oba pliki kopiujemy do folderu Flashera, uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administracyjnymi (prawym przyciskiem myszy) i wpisujemy:


cd C:\Program Files\Nokia\Flasher
flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only=kernel --suppress-warranty-warning -f -R

Proces będzie trwał chwilę po czym telefon się wyłączy.

3. Android

Trzeci etap to instalacja Androida zmodyfikowanego dla potrzeb Nokii N9. Aktualnie najnowszą wersją jest 4.1.1 (Jelly Beam). Pobieramy plik nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 po podłączeniu kablem USB). Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:


devel-su
pass: rootme
mkdir /home/nitdroid
tar xjvf /home/user/MyDocs/nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Po zakończeniu procesu wypakowywania plików nie zamykamy Terminala.

4. Poprawki

Warto jeszcze zainstalować poprawkę dającą dostęp aplikacjom do karty SD (co jest wymagane w niektórych przypadkach). Pobieramy plik apps2sd_fix_alpha5.tar.bz2 i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie. Następnie wracamy do Terminala i wpisujemy:


tar xjvf /home/user/MyDocs/apps2sd_fix_alpha5.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Powstała też poprawka przyspieszająca animacje systemu. Osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy, ale jeżeli chcielibyście wypróbować to należy pobrać plik power.omap3.so, skopiować jak powyżej i wpisać dodatkowo w Terminalu:


cp /home/user/MyDocs/power.omap3.so /home/nitdroid/system/lib/hw/
chmod 644 /home/nitdroid/system/lib/hw/power.omap3.so

5. Bootloader

Ostatnim etapem jest bootloader, czyli dodatek umożliwiający wybór systemu podczas uchamiania telefonu. Powstało wiele bootloaderów *, ja na początek proponuję sillyboot2 touch (stworzony przez udzielającego się na łamach bloga Nuxa), ponieważ jest najprostszy w instalacji i użyciu.

Pobieramy zatem plik sillyboot2_touch.tar.bz2 i kopiujemy go do folderu /home/user/MyDocs w telefonie. W Terminalu wpisujemy:


tar xjvf /home/user/MyDocs/sillyboot2_touch.tar.bz2 -C /

Restartujemy telefon i wybieramy z menu startowego Androida. Przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie jeszcze jednorazowe skonfigurowanie systemu. Tu mała porada — jeżeli podczas konfigurowania WiFi na liście nie będziecie widzieć swojego punktu dostępowego należy wybrać Inna sieć i wpisać jego nazwę ręcznie.

I to wszystko, efekt końcowy można podziwiać poniżej:

* — jeżeli chcielibyście coś bardziej wszechstronnego, polecam świeżutki uniboot. Daje on możliwość wyboru większej liczby systemów (w przyszłości np. Sailfisha), a także zawiera wbudowany tryb awaryjny, ale jest trudniejszy w instalacji.

Zmiana wersji

Najnowszy NITdroid Alpha 5 „Gyla” bazuje na Androidzie 4.1.1 (Jelly Bean). Niestety, choć jest to wersja najnowsza to mam wrażenie, że ma większe problemy ze stabilnością niż Alpha 4 „Despite” bazująca na starszym Androidzie 4.0.4 (Ice Cream Sandwich).

Jeżeli chcielibyście porówań pomiędzy sobą te wersje nic prostszego — wystarczy pobrać archiwum z obrazem systemu nitdroid_n9_ics_alpha4.tar.bz2 i skopiować je do /home/user/. Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:


devel-su
Password: rootme
rm -rf /home/nitdroid/*
tar xjvf /home/user/MyDocs/nitdroid_n9_ics_alpha4.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Operacja jest oczywiście odwracalna — w każdym momencie można wrócić do Jelly Bean)

Usuwanie

Usuwalny jest oczywiście cały NITdroid. Jeżeli chcielibyście przywrócić czyste MeeGo Harmattan, wystarczy uruchomić Terminal i wpisać:


devel-su
pass: rootme
apt-get install --reinstall mini-rc

Po wydaniu ostatniej komendy może pojawić się pytanie Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte x bajtów miejsca na dysku. Kontynuować [T/n]?. Wciskamy Y (nie T) i potwierdzamy Enterem.

Po zakończeniu reinstalacji przeprowadzamy operację flashowania, zgodnie z instrukcją.

Miłej zabawy!

Komentarze (103)