Blog (335)
Komentarze (2.4k)
Recenzje (17)
@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 27 — obsługa AIM, Gadu-Gadu, ICQ, Jabbera, MSN, QIP, Yahoo...

Nokia N9 tips & tricks cz. 27 — obsługa AIM, Gadu-Gadu, ICQ, Jabbera, MSN, QIP, Yahoo...

18.12.2011 07:28, aktualizacja: 13.04.2013 03:36

Jedną z największych zalet systemu w Nokii N9 jest organizacja Kontaktów. Integracja na pojedynczej karcie kontaktu wszystkich możliwych informacji o danej osobie, nie tylko numerów telefonów czy maili, ale także komunikatorów, to świetne rozwiązanie. Gdy dodamy do tego obsługę komunikacji IM realizowaną z poziomu systemu, bez konieczności uruchamiania okien osobnych aplikacji, robi się z tego rozwiązanie po prostu fenomenalne.

Problem w tym, że fabrycznie system daje możliwość dopisania jedynie kont Facebook, Google Talk i Skype. W jednym z pierwszych wpisów opisywałem trik z obsługą Jabbera, było to jednak rozwiązanie niedoskonałe, a poza tym Jabber jako taki nie jest specjalnie popularny. Ewidentnie brakowało tu kompleksowego dodatku w rodzaju Pidgin protocols plugin for Conversation and Contacts z Maemo, który wzbogacał Nokię N900 o obsługę różnych protokołów. W końcu się jednak doczekaliśmy!

Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem, że to zasługa społeczności. Konkretnie Coderusa z forum Maemo.org, który przyłożył już m.in. ręce do triku z Kalendarzem. Stworzył on narzędzie Extraplugins Accounts UI (w skrócie Extraplugins), które uzupełnia system o obsługę brakujących protokołów, przy wykorzystaniu opisywanych przeze mnie wcześniej bibliotek libpurple oraz Telepathy Haze. Program można znaleźć w sklepie Nokii. Pobieramy zatem, instalujemy, po czym restartujemy telefon.

90251
90252

Po ponownym załadowaniu systemu, uruchamiamy w menu głównym aplikację Konta, wybieramy opcję Dodaj nowe i voila! Naszym oczom ukazują się dodatkowe pozycje: AOL Instant Messenger (AIM), Gadu-Gadu, ICQ, Jabber/XMPP, Odnoklassniki, QIP, Vkontakte, Windows Live Messenger (MSN) i Yahoo! Po dotknięciu na dowolną z nich możemy dodać konto z poziomu wygodnego, graficznego interfejsu. Gdy konta są już skonfigurowane należy wykonać kolejny restart.

Od teraz konta są w pełni rozpoznawalne przez system. Na liście Status dostępności, dostępnej z poziomu paska powiadomień, znajdą się nazwy poszczególnych protokołów / komunikatorów. Nie będzie tu pustych pól, tak jak przy triku z samym Jabberem. Otrzymujemy też pełną paletę statusów dostępności. Nie ma już więc ograniczenia do zero-jedynkowego dostępny i niedostępny. Można ustawiać z dala od urządzenia, zajęty, czy niewidoczny.

Listy kontaktów (poza Gadu-Gadu, o czym za chwilę) powinny się pobrać automatycznie i zapisać — a jakżeby inaczej — w Kontaktach. Pozostaje tylko scalić pozycje które dotyczą tych samych osób. Pewnie już to robiliście łącząc np. kontakty telefoniczne ze znajomymi z Facebooka czy Skype'a, jeżeli nie, to wystarczy z menu w prawym dolnym rogu wybrać opcję Scal kontakty, zaznaczyć pozycje które chcemy scalić w jeden kontakt i dotknąć Gotowe (można też tego dokonać z poziomu karty danego kontaktu). I tak z każdą kolejną osobą. Trochę z tym roboty, ale za to jaki później porządek! ;)

90253
90254

Jak wysyłać wiadomości IM? Trzeba wejść w Wiadomości, tapnąć w chmurki w prawym dolnym rogu i wyświetli nam się lista osób z podziałem na te które są online, z dala od komunikatora i niedostępne. Jeżeli dany kontakt jest online na raz w kilku różnych usługach (np. Jabber, Facebook, Skype) możemy wybrać przez którą chcemy się komunikować. Możemy też od razu kliknąć w trójkąty obok nagłówka Wiadomości aby wywołać menu Pokaż, które daje możliwość ograniczenia kanału komunikacji. Rozmowę można naturalnie zainicjować także z poziomu karty kontaktu.

Wszystkie rozmowy prowadzone są w czytelnym widoku konwersacji. W drugą stronę działa to tak, jak przypadku SMSów, Facebooka i Skype'a — nowe wiadomości, które do nas przychodzą, są notyfikowane ikonkami na górze, powiadomieniami na ekranie blokady itp. Oczywiście poza sytuacjami gdy akurat prowadzimy konwersację z tą osobą. Wszystko to funkcjonuje naprawdę wyśmienicie i choć jest realizowane przez dodatkowe oprogramowanie działające w tle (Telepathy Haze), nie powoduje znaczącego wzrostu poboru energii. Czego więc więcej potrzeba do szczęścia?

Gadu-Gadu

No może jeszcze automatycznego importu kontaktów Gadu-Gadu ;) Popularność tego komunikatora w Polsce nadal utrzymuje się bowiem na wysokim poziomie. Tymczasem bez dodania kontaktów nie będziemy mogli inicjować rozmów ze znajomymi przez GG. Niestety kontakty te trzeba dodać ręcznie. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to po prostu uzupełnienie istniejących kart kontaktów poszczególnych osób o ich numer Gadu-Gadu. Wystarczy wejść w kartę kontaktu, dotknąć ikonę menu w prawym dolnym rogu, wybrać Edytuj, a następnie rozwinąć listę i przy symbolu słoneczka, w polu Dodaj nazwę użytkownika wpisać numer GG. Jeżeli są to znajomi, których nie posiadamy w książce telefonicznej można założyć nową kartę.

90255
90256

Jeżeli nie chcecie tracić czasu na żmudne wpisywanie numerków jest też drugi sposób. W tym celu każdy znajomy musi zainicjować z Wami rozmowę (najlepiej nie wszyscy na raz, tylko po kolei żeby się nie pogubić ;). Podczas takiej rozmowy trzeba dotknąć w prawym, górnym rogu ekranu opcję Zapisz, a następnie wybrać Scal i połączyć numer GG z wybranym, istniejącym już kontaktem (ew. przy pomocy opcji Edytuj utworzyć nowy).

Niestety w obu przypadkach dopisane kontakty znikają po ponownym zalogowaniu się na GG lub ponownym uruchomieniu telefonu. Na razie nie ma na to remedium, poprosiłem jednak o pomoc Coderusa. Szczęśliwie pracuje on właśnie nad aplikacją, która ma pomóc w rozwiązaniu problemu. Jak tylko się pojawi zaktualizuję wpis. Tymczasem chciałbym zachęcić Was do korzystania z konta Jabber na naszym serwerze dobreprogramy.im. Dzięki niemu możecie również otrzymywać powiadomienia o nowych wersjach ulubionych programów, aktualnościach, odpowiedziach na forum, prywatnych wiadomościach itp. Można też wspomagać się GG poprzez przeglądarkę: web.gadu-gadu.pl.

Aktualizacja

We wpisie Nokia N9 tips & tricks cz. 59 — słoneczko w telefonie, czyli konfigura... opisuję jak skonfigurować Gadu-Gadu przy użyciu tzw. transportu Jabbera.

InternetPoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)