Blog (21)
Komentarze (41)
Recenzje (0)

(PRODUCT)RED — nie tylko czerwony iPhone

@Lantra95(PRODUCT)RED — nie tylko czerwony iPhone
30.04.2017 01:24

Kiedy miesiąc temu do sprzedaży wszedł iPhone 7 (PRODUCT)RED większość dziennikarzy oraz ich odbiorcy skupili się wyłącznie na kolorze flagowego telefonu firmy Apple. Były oceny barwy, dyskusje na temat sensu tego koloru w przypadku smartfona. Często brakowało jednak najważniejszej informacji...

Czym jest Project (PRODUCT)RED

Jest to inicjatywa, której celem jest zbieranie pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund. Powstała w styczniu 2006, podczas Światowego Forum Gospodarczego, a jej pomysłodawcą był m.in. Bobby Shriver oraz wokalista zespołu U2 - Bono.

Nie tylko Apple

Firmy wspierające inicjatywę (PRODUCT)RED zobowiązują się, aby w ich ofercie znalazł się produkt w czerwonym kolorze, z którego cześć zysków zostanie przelana na konto fundacji. Do tej pory w akcji wzięły udział m.in. takie marki jak Nike, American Express, Apple, Coca-Cola, Starbucks, Converse, Electronic Arts, Gap, Vespa, Armani, Beats, Dell z Microsoftem, Motorola czy vloger PewDiePie. Jest też polski akcent - w ramach (PRODUCT)RED była też wypuszczona specjalna wersja wódki Belweder. Ale nie będę pisał o alkoholu - ten wpis poświęcę produktom, które należą do świata elektroniki.

RED Motorola SLVR

Pierwszym urządzeniem elektronicznym wydanym w czerwonej formie był telefon Motoroli, przeznaczony na rynek Wielkiej Brytanii. Specjalna edycja Motoroli SLVR L7 zadebiutowała 15 maja 2006, czyli zaledwie 4 miesiące po rozpoczęciu całej inicjatywy.

620828

Telefon oferował nam wyświetlacz TFT o skromnej rozdzielczości 176x220px, wzbogacony 256-tysięczną paletą kolorów. Nasze dane mogliśmy przechowywać w 5 megabajtowej pamięci wewnętrznej. Skromną ilość pamięci ratowała obsługa kart pamięci TransFlash. Dodatkowo Motorola posiadała aparat wykonujący fotografie w rozdzielczości VGA, a za odpowiedni czas pracy odpowiadało litowo-jonowe ogniwo o pojemności 840 mAh. Poza kolorem, telefon nie różnił się od swojego pierwowzoru z początku 2005 roku. Sugerowana cena urządzenia wynosiła $249.99, z czego 10 funtów było przekazywane na akcję charytatywną.

iPod nano (Product) Red Special Edition

Na czerwony produkt z portfolio Apple przyszło nam czekać do 13 października 2006 roku. Była to specjalna edycja drugiej generacji iPoda nano, który był sprzedawany w tej odmianie kolorystycznej w Stanach Zjednoczonych.

620832

Odtwarzacz można było zakupić jedynie w oficjalnych sklepach Apple w cenie 199$ za wersję z 4 GB pamięci. Miesiąc później doszła również wersja 8 GB w cenie 249$. Z zysku pozyskanego z każdego zakupionego egzemplarza czerwonej edycji iPoda Apple przekazywało 10$ na rzecz walki z AIDS i malarią. W latach 2007, 2008 i 2011 sukcesywnie wypuszczano kolejne generacje czerwonego iPoda nano.

Motorola V3m/V3i

Nie trzeba było długo czekać na nowy produkt spod szyldu Motoroli. W listopadzie 2006 roku u amerykańskich operatorów zadebiutowała czerwona odmiana Motoroli V3m, za to na rynku brytyjskim mogliśmy kupić czerwoną edycję Motoroli V3i oraz bezprzewodową słuchawkę Bluetooth H3.

620836

RAZR V3m była unowocześnioną wersją modelu V3c z 40 MB pamięci wbudowanej, którą mogliśmy poszerzyć o 2 GB w formie karty pamięci. Bazowa cena telefonu wynosiła $259.99, z czego 17$ wędrowało na konta fundacji.

iPod shuffle (Product) Red Special Edition

Wracamy do Apple, konkretnie do 7 września 2007 roku, kiedy debiutuje czerwony iPod w wersji shuffle. Dostępne są dwie wersje: z 1 GB oraz 2 GB pamięci wewnętrznej.

620840

Za skromniejszy wariant przyszło zapłacić $49, do wersji 2-gigabajtowej należało dopłacić 20 dolarów. Nie podano jednak, jaka część dochodu została przekazana na cele charytatywne. Odtwarzacz można było zakupić jedynie w punktach Apple Store oraz na stronie internetowej giganta z Cupertino.

Dell + Microsoft

Motorola i Apple nie były jedyny firmami technologicznymi, które przyczyniły się do wspierania akcji charytatywnej. Amerykański gigant systemów operacyjnych - Microsoft - namówił firmę Dell do wspólnego projektu. 24 stycznia 2008 roku (niemal dwa lata od rozpoczęcia projektu) zadebiutowały komputery Dell XPS One, XPS M1530 i XPS M1330 w czerwonej obudowie, pracujące na zmodyfikowanej edycji Windowsa Visty.

620844

Ceny urządzeń Della rozpoczynały się od $1149 dla modeli XPS 1330 i 1530 oraz $1599 za komputer stacjonarny XPS One. Zestaw komputerowy marki Dell mogliśmy także doposażyć za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego AIO 948, które również występowało w kolorze czerwonym.

Windows Vista Ultimate (PRODUCT) RED

Po premierze zestawów Della gigant z Redmond zadecydował, by system operacyjny napędzający czerwone edycje komputerów XPS wypuścić na rynek jako osobną edycję Windowsa Visty.

620848

Była to zmodyfikowana edycja Ultimate, zawierającą tapety, wideotapety oraz gadżety do paska bocznego poświęcone projektowi (PRODUCT)RED. Jako ciekawostkę dodam, że do dziś na serwerach Microsoftu możemy znaleźć oficjalną stronę dotyczącą partnerstwa Della i Microsoftu w ramach akcji charytatywnej.

Czerwone portfolio Apple

Na kolejne produkty Apple z serii Product(RED) musieliśmy czekać do 2011 roku. 7 grudnia gigant z Cupertino pokazał specjalną edycję iPoda nano oraz czerwone etui na iPada. Pół roku później do oferty dołączył dedykowany bumper do iPhone'a oraz czerwone iPody shuffle i touch.

620852

Solo HD (PRODUCT)RED

Na początku 2012 roku firma Monter postanowiła wypuścić limitowaną edycję słuchawek Solo HD marki Beats by Dr. Dre.

620855

Cena słuchawek została ustalona na 127 funtów brytyjskich, jednak oceny recenzentów w temacie tych słuchawek były mieszane. Słuchawki były chwalone za świetny design, jakość wykonania i odłączany przewód, jednak sam dźwięk przez nie emitowany był określany jako mglisty.

SQUA(RED) Reader

Początek 2014 roku przyniósł nam drobny gadżet - firma Square postanowiła wprowadzić do sprzedaży limitowaną edycję czytnika kart płatniczych. Za jego pomocą mogliśmy dokonywać mobilnych płatności za pomocą kart kredytowych i debetowych.

620859

Czytnik mogliśmy zakupić jedynie poprzez stronę internetową producenta, w cenie 10$. Warto dodać, że z tej sumy aż $9.72 było przekazywane na akcję charytatywną.

iPhone 7/iPhone 7 Plus (PRODUCT)RED Special Edition

24 marca 2017 roku Apple przypomniało światu o PRODUCT(RED), wypuszczając swój flagowy model w czerwonym kolorze, jednocześnie odświeżając portfolio czerwonych gadżetów dedykowanych produktom spod szyldu nadgryzionego jabłka.

620863

Producent nie podaje, jaka suma ze sprzedaży każdego egzemplarza zostanie przelana na konta Global Fund. Ze strony producenta możemy się jednak dowiedzieć, że przez 10 lat uczestnictwa w projekcie Apple przekazało na rzecz walki z malarią i HIV/AIDS ponad 130 milionów dolarów.

Druga strona medalu

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wielu producentów z chęcią bierze udział w akcjach charytatywnych pokroju PRODUCT(RED), czy rodzimej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Przede wszystkim jest to świetny sposób na reklamę. Nie trzeba inwestować miliardów dolarów w kampanię marketingową, ponieważ media same wspominają o danej firmie lub produkcie. Jednocześnie, firma biorąca udział w tego typu akcjach budzi pozytywne skojarzenia. Wprowadza to również wiele ulg podatkowych, a przecież "kreatywna księgowość" to integralna część korporacji. Nie neguję jednak tego typu marketingu - wolę, by korporacja inwestowała pieniądze w słusznych celach, niż w tworzenie bezsensownych reklam telewizyjnych. Z resztą, obawiam się, że przez całe swoje życie nie będę w stanie przeznaczyć na akcje charytatywne choćby 0.5% tego, co Apple przekazało jedynie na walkę z HIV/AIDS.

Z taką myślą zostawiam Was do kolejnego wpisu, pozdrawiam :)

SprzętInternet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)