Blog (62)
Komentarze (4.3k)
Recenzje (0)
@przemo_liWebP młodszy brat WebM.

WebP młodszy brat WebM.

01.10.2010 11:12, aktualizacja: 01.10.2010 11:31

Google uruchomiło stronę poświęconą nowemu formatowi graficznemu o nazwie WebP.

Po co nam kolejny format graficzny (a mamy jpeg, gif, png, etc.)?

Google odpowiada statystykami:

65% przesyłanych przez internet danych stron www to obrazki lub fotografie, więc jak chcemy oszczędzać łącza, to jest to miejsce z którego możemy wycisnąć najwięcej.

39% to średnia poprawa w rozmiarze pliku który wcześniej był zakodowany w JPEG a został przekodowany do WebP i to bez widocznej utraty jakości!

1 000 000, tyle obrazków z przeróżnych stron Google wybrał do testowania jakości WebP.

Jak zasugerowałem w tytule, algorytmy wykorzystane w WebP są zapożyczone z WebM. A dokładnie ujmując są to te same algorytmy, które odpowiadają za tak dobrą kompresję WebM. Jak ktoś chce poznać szczegóły odsyłam do dokumentacji WebP.

Dla chcących przekonać się na własne oczy odsyłam zaś do galerii.

Format Google ma jeszcze jedną zaletę, już teraz Firefox, Opera, Chrome wspierają WebM, więc logicznym jest, że będą wspierać WebP (o ile Google już nie współpracuje z nimi aby WebP jeszcze szybciej pojawił się w internecie).

Wydanie WebP to jeden z wielu zabiegów Google mających na celu przyspieszanie internetu (innymi są na przykład dodatki pomagające w optymalizacji stron www pod kątem szybkości wczytywania, czy optymalizacji JS, czy propozycje zmian w podstawowych protokołach internetowych).

Całość jest udostępniona jako OpenSource.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)