Blog (98)
Komentarze (449)
Recenzje (0)
@RoninPnGracze wspierają Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Gracze wspierają Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

12.03.2013 21:22, aktualizacja: 14.03.2013 18:52

Wargaming.net podjął decyzje o wsparciu Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu po ubiegłorocznym zlocie fanów gry "World of Tanks", który odbył się również w Poznaniu. Wargaming.net na całym świecie angażuje się w przedsięwzięcia związane z historią wojskowości. Twórca gry, której używa już 50 mln osób na świecie i ponad 1 mln Polaków, w naszym kraju chce wspierać akurat poznańską placówkę.

456953

za gadzetomania.pl :

“Rozmowy z poznańskim muzeum wciąż trwają” – dodaje Konrad Rawiński, PR Manager firmy Wargaming zajmujący się Polską. “To właśnie nasza misja – poza działalnością związaną z grami chcemy wspierać różne inicjatywy kulturalne i społeczne. Jeśli możemy wesprzeć muzeum pieniędzmi, zróbmy to”
456956

Muzeum które powstało w 1963 roku na terenie należącym do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu im Stefana Czarnieckiego. Głównym inicjatorem powstania zbioru broni pancernej był gen. dyw. Zygmunt Duszyński, pełniący w tym czasie obowiązki Głównego Inspektora Szkolenia Wojska Polskiego.

456958

W zbiorach znajdują się części i przekroje podzespołów czołgów i dział pancernych. To właśnie tu nagrywano serial "Czterej Pancerni i Pies" - przynajmniej sceny z wnętrza poczciwego T-34/85. Każdy z egzemplarzy broni pancernej posiada oryginalny osprzęt, wyposażenie i uzbrojenie będące na stanie wozu bojowego. Do broni pokładowej, jaka znajdowała się na poszczególnych wozach, należą również: karabiny maszynowe 7,62 mm DT, wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm wkm DSzK oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy 14,5 mm KPWT, które ze względów bezpieczeństwa przechowywane są w formie depozytu w magazynie uzbrojenia. W składzie ekspozycji znajdują się czołgi, działa samobieżne, opancerzone samochody rozpoznawcze i transportery oraz jeden egzemplarz wozu pogotowia technicznego. Do najcenniejszych eksponatów należą:

  • Polska tankietka TK-S
  • Działo Sturmgeschutz IV
  • Lekki czołg rozpoznawczy T – 70
  • Czołg średni T 34/76 i T 34/85
  • Czołg średni T – 54
  • Czołg ciężki JS - 3 i JS – 2
  • Średnie działo samobieżne SU 100
  • Ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6

Co najważniejsze przy Muzeum działa zespół wolontariuszy oraz Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej , dzięki którym ożywają pojazdy które niektórzy mogli by określić mianem "złomu". Dla tego nadano im nazwę "Magików Pancernych", szefem tego zespołu jest pan Artur Zys u którego w zakładzie odbywa się większość operacji związanych z "ożywianiem" pojazdów pancernych.

Zapewne każdy słyszał o dziale Sturmgeschutz IV które wydobyto z dna rzeki Rgilewki w Grzegorzewie - lipiec 2008

456963

5 Sierpnia 2011roku Akcja wydobywcza ciągnika artyleryjskiego Sd.Kfz 6 w Białobrzegach koło Pyzdr

456965

28 sierpień 2011r., Sherman Firefly 4 miesiące wcześniej służył jako cel artyleryjski i właściwie nie nadawał się, by go umieścić na pomniku.

456967

Te pojazdy dziś są dumą Muzeum w Poznaniu przywrócone do stanu jezdnego zdobiły już nie jedną rekonstrukcję historyczną.

w 2012r. zagościł na trochę Renault FT-17, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. przywieziony z Afganistanu, jak się okazało remontem tego czołu zajmie się Warszawskie Muzeum. MON poleciło przekazać czołg do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

456970

Obecnie trwają prace nad Polską tankietką TK-S która była jednym z podstawowych pojazdów w wojnie obronnej 1939r.

456972

za głoswielkopolski.pl

Jako producent gry czołgowej mamy w sobie ten sam żar, tylko że cyfrowy - twierdzi Konrad Rawiński, przedstawiciel Wargaming.net.

Producent bijącej popularnością rekordy Guinnessa darmowej gry czołgowej "World of Tanks" chce sponsorować Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Tyle, że ta unikalna w skali europejskiej placówka nie ma osobowości prawnej, co ogranicza zarówno korzystanie ze sponsoringu jak i rozwój działalności na większą skalę. Wargaming.net na całym świecie angażuje się w przedsięwzięcia związane z historią wojskowości.

EDIT:
World of Tanks ponownie wpisało się do księgi rekordów Guinnessa! 21 stycznia 2013 roku zarejestrowaliśmy nowy rekord w kategorii „największej ilości graczy zalogowanych na jednym serwerze gry MMO”. Nowy rekord został osiągnięty na serwerze RU2 (w Rosji) i wynosi 190.541 graczy.
456978

IS-2 - czyli radziecka odpowiedź na "Tygrysa" otrzymała nową radjostację, Radiostacja 10RT – oryginalna, kompletna i w pełni sprawna jest darem uczestników zlotu "Poligon Zimowy 2013" i Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa. Jako podziękowanie osobom i stowarzyszeniom które wspierają muzeum na zdjęciach z remontów umieszczane są loga. Poniższe zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum

456980

A czy Wy byście wsparli taką placówkę muzealną ?

GryHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)