Blog (7)
Komentarze (112)
Recenzje (0)

Google bez tajemnic! Cz. 1 - Wyszukiwarka Google

Strona główna@Slony50Google bez tajemnic! Cz. 1 - Wyszukiwarka Google
01.07.2010 15:46

Wyszukiwarka stron WWW Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką w swojej kategorii. Codziennie używa jej miliony ludzi na całym świecie do przeszukania zasobów sieci. Umiejętność wyszukiwania to podstawa, ale aby lepiej znaleźć szukaną witrynę należy zastosować pewne triki podczas wpisywania frazy. Przedstawię każdą z nich.

Precyzja to podstawa

Kiedy wpiszemy w pole do wpisywania fraz słowo ''kotlet'' Google wyszuka tysiące stron, jednak nic poza konkretami. Czyli jeżeli chcemy zrobić na obiad kotlety schabowe z ziemniakami i surówką to wpiszmy precyzyjnie ''kotlet schabowy'', a jeżeli i takie frazy nie dadzą nam satysfakcji to ''przepis na kotlet schabowy'' i już Google szuka konkretów. Możemy być pewni także że wpisanie ''małe, czerwone i okrągłe'' nie wyszuka nam tego samego o nam chodzi (w tym przypadku o ''pomidor''). Pamiętajmy także że Google nie rozróżnia wielkości liter, dlatego słowo ''kajak'' możemy napisać dowolnie (czyli np. ''KAJAK'', ''KaJaK'') a Google i tak wyszuka zawsze to samo.

bEJSXkrr

Operator +

Google daje nam możliwość dogłębnego wyszukiwania stron WWW. Kiedy np. wpiszemy słowo ''kś'', Google wyszuka najpierw te strony, które rozwijają ten skrót (czyli Komputer Świat). Jeżeli jednak tego nie chcemy, to wpiszmy przed słowem ''kś'' plus (+). I tak frazę ''+kś'' Google wyszuka jako skrót, a nie jego rozwinięcie.

Operator -

Często także poszukujemy stron z pojedynczymi słowami. Np. ''komputer''. Google często niepotrzebnie dodaje i szuka słów związanych z komputerem w małym stopniu. W takim przypadku zawęźmy wyszukiwanie wpisując po komendzie ''komputer'' minus ze słowem, którego Google ma nie wyszukiwać w stronach WWW (czyli np. ''komputer -świat'').

bEJSXkrx

Cudzysłów

Ważnym elementem w wyszukiwaniu przez Google stron WWW jest cudzysłów. Kiedy wpiszemy np. ''wieś położona nad rzeczką'' to Google pominie wyniki z pojedynczymi witrynami zawierającymi np. słowa ''wieś'' czy ''rzeczką''.

Uzupełnianie

Opcja ważne wtedy, kiedy poszukujemy tekstu jakiejś piosenki, a niektóre frazy wersów piosenki zapomnieliśmy. Wtedy zapomniane słowo należy zastąpić gwiazdką (*). Wtedy Google wyszuka fragment tekstu z tym wersem, a gwiazdkę zastąpi zapomnianym słowem, np. ''wszystko się może * gdy głowa pełna marzeń''.

bEJSXkry

related:

Operator related: pozwala znaleźć strony WWW o tematyce z podaną witryną WWW (np. po wpisaniu ''related:www.komputerswiat.pl'' Google wyszukuje podobne serwisy o bliźniaczej treści, np. www.ks-ekspert.pl czy www.dobreprogramy.pl).

site:

Operator site: zawęża wyniki wyszukiwania tylko do podanego serwisu, np. po wpisaniu ''site:wikipedia komputer świat'' wyświetlają się wyniki tylko i wyłącznie ze stroną Wikipedii.

bEJSXkrz

Szczęśliwy traf

Szczęśliwy traf przyda się kiedy nie będziemy chcieli szukać dokładniej jakiejś strony WWW, dlatego np. wpisanie komendy ''komputer świat'' kieruje nas na stronę główną dwutygodnika Komputer Świat.

Szukanie zaawansowane

Jeżeli szukaliśmy jakiejś strony WWW, ale Google nie znalazł to warto skorzystać z ''Szukania zaawansowanego''. Możemy dogłębniej wpisać o co nam chodzi (np. wybór języku wyszukiwania, itp.).

bEJSXkrA

Wykrywanie błędów

Wyszukiwarka Google potrafi wykryć nawet najmniejszy błąd. Np. kiedy napiszemy ''samochud'' Google spyta delikatnie czy nie chodziło nam przypadkiem o ''samochód''. Albo kiedy napiszemy jakiś wyraz razem (a pisze się go osobno) yo Google także podpowie nam jak poprawnie napisać szukaną frazę.

Google umie także liczyć

Wyszukiwarka Google potrafi także liczyć obliczenia. Korzysta ona z narzędzia ''Kalkulator''. Wystarczy wpisać tylko obliczenie do którego szukamy rozwiązania i nacisnąć Enter. Wyszukiwarka szybko i sprawnie poda prawidłowy wynik.

Dodawanie odbywa się normalnie, czyli 2+2. Odejmowanie także się odbywa normalnie, czyli 4-2. Aby pomnożyć liczby ''x'' lub środkową kropeczkę zastępujemy gwiazdką (*), czyli np. 5*5. Aby podzielić liczbę wystarczy zamiast dwukropka (: ) zamienić na krzywą (/), czyli np. 10/2. Aby spotęgować liczby należy dodać tylko symbol ^, czyli np. 5^2. Aby spierwiastkować liczby nic prostszego niż dodać sformułowanie ''th rooth of'' czyli np. 4th root of 16 (pierwiastek 4 stopnia z 16).

(Chciałbym poinformować że pisząc ten poradnik po części opierałem się na Biblioteczce Komputer Świata - ''Wszystko o Google''.)

Udostępnij:
bEJSXksn