Blog (60)
Komentarze (29)
Recenzje (0)

Od samego początku powstania telewizji przemysłowej ulegała ona ciągłym ulepszeniom i modyfikacją. Pierwsze kamery zastąpiły nowsze dające obraz w kolorze, ewolucja nastąpiła również w jakości rejestratorów.

Tak naprawdę rewolucja w monitoringu związana jest z powstaniem chmur, w których można przechowywać swoje dane. Producenci sprzętu, zwłaszcza kamer bardzo szybko zrozumieli, że rejestrowanie obrazu na taśmach czy dyskach twardych powoli będzie ustępowało zdalnym usługom. Dzięki temu nie ma konieczności utrzymywania specjalnej infrastruktury, przeznaczania specjalnego miejsca na instalację sprzętu, a sam obraz możliwy jest do oglądania już nawet z tabletu czy smartfona.

Na rynku bardzo szybko pojawiły się nowoczesne kamery, jedna konkurencyjniejsza od drugiej. Zaczęto zwracać uwagę już nie na to aby kamery rejestrowały obraz kolorowy, czy żeby ten obraz dostępny był przez internet. Teraz zwraca się uwagę na to aby montaż kamer był szybki i prosty, bez konieczności stosowania kabli zasilających czy transmisyjnych oraz na jakość obrazu.

Vigilance 5‑Megapixel Panoramic Fisheye Camera DCS‑4625
Vigilance 5‑Megapixel Panoramic Fisheye Camera DCS‑4625

D-Link odpowiedział na te wymagania i wyprodukował kamerę do monitoringu. Kamera ta ma imponującą jakość obrazu bo aż 5 Megapixeli oraz bardzo wysokiej rozdzielczości 2560 x 1920 przy 30 klatkach na sekundę, a obraz jest panoramiczny, dzięki zastosowanemu obiektywowi typu rybie oko, które rejestruje obraz 360 stopni.

bETWPFQn

Obiektów ponadto jest bardzo jasny f / 2.0, co gwarantuje wyraźne ujęcia nawet przy minimalnym oświetleniu.

Zastosowana elektronika również ma bardzo imponujące możliwości. Kamera obsługuje kodeki H.265, H.264, MJPEG, poprawiono system WDR zastosowano wydajnych diod IR LED oraz czujnik ruch. W kamerze zaimplementowano również gniazdo karty microSD do 256 GB, dzięki czemu mamy wybór czy nagrania będą przechowywane w sieci czy na karcie pamięci.

W celu uniknięcia zbędnej plątaniny kabli urządzenie zasilane jest poprzez PoE.

Producent ponadto udostępnia swoim klientom zupełnie bezpłatnie program do zarządzania kamerami D-ViewCam. Program ten pozwala na zapisywanie poszczególnych ramek oraz całych filmów. Po zainstalowaniu D-ViewCam dostępny jest podgląd kamer w czasie rzeczywistym nawet na 32 kamerach jednocześnie.

Instalacja kamery

Instalacja kamery jest bardzo prosta. Należy ściągnąć zewnętrzną obudowę, poprzez odkręcenie śrubki mocującej, następnie wystarczy zdjąć plastikową obudowę. Kamera wraz z diodami IR LED znajduje się na metalowej podstawce, która służy jako radiator oraz stabilną podstawę. W podstawie znajdują się otwory, dzięki którym można za pomocą śrub przytwierdzić kamerę do sufitu.

691527

D-ViewCam program do zarządzania kamerami

Program D-ViewCam dostarczony jest przez producenta na płycie CD.

691530

Po otwarciu płyty pojawia się okno powitalne

691532

D-Link Setup Wizard SE

bETWPFQt

Na płycie znajduje się program D-Link Setup Wizard SE, który umożliwia odnalezienie kamery w sieci oraz skonfigurowanie loginu i hasła. Następnie umożliwia zalogowanie się do kamery za pomocą dostępnej w systemie operacyjnym przeglądarki internetowej.

Po zalogowaniu się do kamery uzyskujemy dostęp do zaawansowanych ustawień kamery takich jak opcje obrazu, konfiguracja sieci, jak również uzyskujemy dostęp do podglądu Live Video.

691536

D-ViewCam

bETWPFQu

Producent oferuje również program D-ViewCam w wersji standard zupełnie bezpłatnie, które również znajduje się na dołączonej płycie.

Po rozpakowaniu plików i instalacji programu uzyskujemy potężne narzędzie do monitorowania pomieszczenia.

Podgląd obrazu bezpośrednio z kamery

Obraz można podglądać oraz rejestrować za pomocą przeglądarki internetowej. Wystarczy wpisać adres IP kamery w pasku adresu aby połaczyć się z kamerą.

bETWPFQv

Konieczne jest doinstalowanie również aplikacji panoViewer_h265, która pobiera się automatycznie.

Na stronie kamery można nie tylko sprawdzić obraz ale również go nagrać na dysk twardy komputera lub do chmury prywatnej mam tu na mysli serwer NAS oraz pub;liczne chmury. ta ostatnia opcja jest jednak związana z koniecznością zainstwalowania na kompuetrze odpowiedniego oprogramowania dostarczonego przez dostawcę chmury. Na wspomnianej stronie można również sprawdzić wersję wgranego oprogramowania oraz dokonać sterowania kamerą jeżeli ta na to pozwala.

Okno podglądu z Kamery D-LINK DCS-4625
Okno podglądu z Kamery D-LINK DCS-4625

Specyfikacja techniczna

691546
691547

Zapraszam na film

Komentarze (0)
bETWPFRj