Blog (39)
Komentarze (133)
Recenzje (0)
@tidzejmAnki — użyteczne dodatki

Anki — użyteczne dodatki

27.07.2017 21:52

Anki to bardzo praktyczny oraz użyteczny program, z pomocą którego efektywnie i szybko przyswoisz pamięciową wiedzę z różnych dziedzin. Najczęściej wykorzystywany jest do przyswajania słownictwa z języków obcych - nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się w nim i innych rzeczy (przykładowo Sam rozwijam bazę poszerzającą słownictwo już w Naszym rodzimym języku - ekwiwalent oczytania ;) ).

Co ciekawe, Anki dla Windows (a być może i dla Maca) dysponuje zapleczem dodatków ("wtyczek") poszerzających / udoskonalających jego funkcjonalność. Wartym uwagi jest wyjątkowo prosty sposób ich instalacji: na stronie dodatków do Ankiego każda wtyczka opatrzona jest własnym numerem, który wystarczy tylko wkleić w odpowiednie pole w programie (menu "Narzędzia/Dodatki/Przeglądaj i zainstaluj..."), potwierdzić ("OK") oraz zrestartować Ankiego. Jeżeli klikniemy przycisk "Przeglądaj", ujrzymy (anglojęzyczną) obszerną listę dostępnych dodatków.

Jest ich tam całe mnóstwo, poniżej opiszę kilka które zwróciły Moją uwagę.

Tryb nocny / ciemna skórka

Jeżeli preferujesz ciemny wygląd programów, ta wtyczka jest dla Ciebie: dzięki niej od razu przełączysz się na ciemny widok... lub stworzysz Własny z kolorów, w jakich gustujesz :) .

Kod wtyczki: 1496166067.

Wygodniejsze odpowiedzi

Efektywność Ankiego jest w sporej mierze zasługą tego, iż program elastycznie dostosowuje się do Twojej pamięci. Z pewnością znasz ten schemat, gdy ucząc się słówek na pamięć jedne zapamiętujesz szybko, a inne potrzebujesz kilkakrotnie powtórzyć, zanim zapadną Ci w pamięć. Anki "wczuwa się" w to, jak działa Twój indywidualny proces zapamiętywania - robi to pytając Cię, jak łatwą/trudną była dla Ciebie odpowiedź.

Zwykle masz do wyboru cztery warianty: "Znowu" (nie znałeś/aś odpowiedzi i potrzebujesz powtórki), "Trudna", "Dobra" oraz "Łatwa". W toku nauki zauważysz jednak, iż czasem możliwych ocen będzie mniej: trzy (bez wariantu "Trudna") lub dwie ("Znowu" oraz "Dobra"). Fantastycznym jest, iż możesz błyskawicznie oceniać za pomocą klawiatury - wybierając cyfry od 1 do 4, odpowiednio do dostępnych wariantów odpowiedzi, licząc od lewej. Skróty te potrafią wyjątkowo przyspieszać codzienne sesje z Ankim: wystarczy że Twoje palce spoczywają na klawiszach od 1 do 4 i możesz błyskawicznie rozprawiać się z setkami kart ;) . Jedyny szkopuł w tym, iż z rozpędu możesz oceniać zawsze w skali czterech wariantów - a jak wspominałem, program nie zawsze proponuje cztery. W sytuacji w której wyświetli ich mniej, a Ty udzielisz odpowiedzi skrótem klawiszowym "nie mieszczącym się" w tej mniejszej skali, program nie zareaguje (jakbyś nie kliknął niczego - stoi w miejscu).

Taka sytuacja zdarza się, gdy np. masz dwie oceny: "Znowu" oraz "Dobra", a Ty z rozpędu naciśniesz z klawiatury "4", przypisaną do odpowiedzi "Łatwa" (gdyż szybko przypomniałeś/aś Sobie odpowiedź). Wówczas program nie zareaguje, gdyż przy dwóch wariantach ocen rozumie tylko pierwsze dwa klawisze ("1" oraz "2"), jak i analogicznie przy trzech - trzy (od "1" do "3"). W praktyce potrafi to być nieco dekoncentrujące, gdyż przy odpowiadaniu skrótami klawiaturowymi potrzebujesz non-stop zwracać uwagę na to, ile ocen program aktualnie wyświetla.

Szczęśliwie powstała wtyczka, która niweluje ten problem, przywracając intuicyjne zachowanie - tj. takie, które zawsze reaguje na czterostopniową skalę. Przykładowo więc, nawet jeśli Anki wyświetli tylko dwie odpowiedzi ("Znowu" oraz "Dobra") - jeśli wybierzesz z klawiatury "trójkę" lub "czwórkę", program przejdzie dalej, uznając Twoją ocenę w obu przypadkach za "Dobrą". Analogicznie z trzema wariantami: jeżeli wybierzesz "czwórkę", program uzna Twoją ocenę za najwyższą możliwą w aktualnej, trzystopniowej skali. Dzięki temu nie potrzebujesz już więcej w ogóle zwracać uwagi na to, ile ocen program wyświetla: a więc i nadal odpowiadasz błyskawicznie :) .

Kod wtyczki: 992946134.

Większa domyślność programu

W przypadku treści które opanowaliśmy bardzo dobrze, odpowiadamy już niemalże instynktownie, "od ręki" - niemalże jednocześnie z chwilą, gdy ujrzymy wyświetloną kartę. W takiej sytuacji zapewne ocenimy Naszą odpowiedź, jako "łatwą". Co ciekawe, istnieje wtyczka dzięki której Anki - gdy odsłonimy odpowiedź w ciągu sekundy - sam domyśli się, że coś jest dla Nas bardzo łatwe - podświetlając adekwatną ocenę.

Kod wtyczki: 1834460432.

Pasek postępu

Przydatny gadżet, o wiele bardziej intuicyjny niż sucha informacja o ilości pozostałych do ukończenia talii minut. Pasek działa od razu po instalacji - warto wiedzieć, iż edytując plik konfiguracyjny wtyczki (menu "Narzędzia/Dodatki/Progress_Bar/Edytuj...") możemy dostosować jego wygląd oraz działanie do Własnych preferencji (możemy np. zmienić wygląd, położenie oraz orientację paska postępu, dodać informację procentową, zaokrąglenie rogów, itd.).

Kod wtyczki: 2091361802.

Anki z paskiem postępu...
Anki z paskiem postępu...

Dokumentacja off-line

Pomimo stereotypowo wszechobecnego Internetu do dziś część osób może potrzebować danych dostępnych również bez aktywnego połączenia z Siecią. Dla tych osób wydaje się być dedykowana wtyczka udostępniająca obszerną dokumentację dla Ankiegooff-line (po zainstalowaniu wtyczki znajdziemy ją w menu "Pomoc").

Kod wtyczki: 2086742987.

Więcej dodatków do Ankiego (strona w języku angielskim) tutaj: https://ankiweb.net/shared/addons/

OprogramowaniePoradnikiWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)