Blog (59)
Komentarze (261)
Recenzje (1)
@tomekb[IDF 2012] Jak działa Intel Smart Response Technology z dyskiem SSHD

[IDF 2012] Jak działa Intel Smart Response Technology z dyskiem SSHD

13.09.2012 05:32

Wiadomo, że wybór między dyskiem SSD oraz tradycyjnym nie jest prosty. Te pierwsze są szybkie, ale mało pojemne i bardzo drogie, te drugie są pojemne, ale za to dużo wolniejsze. Połączenie tych dwóch światów możliwe jest między innymi dzięki technologii Smart Response, która pozwala wykorzystać niewielki dysk SSD jako bufor dla dużego dysku tradycyjnego. Działa to z dowolnymi dyskami i wspierane jest przez platformę Sandy Bridge, ma tylko jedną wadę - wymaga dwóch dysków.

Nowa koncepcja Intela, która zadebiutuje w 2013 roku, to wykorzystanie Smart Response do obsługi dysków SSHD (Solid State Hybrid Drives). Dyski SSHD łączą w jednym urządzeniu o standardowych wymiarach dysku twardego buforującą pamięć SSD oraz tradycyjne talerze gwarantujące dużą pojemność.

Powyżej porównanie działania dwóch notebooków, jednego (po lewej) wyposażonego w tradycyjny dysk SSD 250 GB, drugiego (po prawej) wyposażonego w prototypowy dysk SSHD firmy Seagate (na ekranie z opisem widać nazwę Seagate Kahuna). Widać, że różnica w działaniu tych notebooków jest bardzo niewielka, różnica w przewidywanej cenie i pojemności za to kolosalna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)