Blog (377)
Komentarze (4.9k)
Recenzje (0)

CUBE — portable color digitizer

Strona główna@wojtekadamsCUBE — portable color digitizer
24.05.2016 21:49

Czasami, serfując po necie, możemy się natknąć na coś ciekawego. Moją uwagę ostatnio przykuła niesamowita reklama pewnej smart pipety, z resztą zobaczcie sami: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=BhfkwlXjlsU] Ten nieco ponad minutowy klip pokazuje wszystko, co trzeba wiedzieć na temat produktu i sprzedaje go w świetny applowski sposób.

Cube australijskiej firmy Palette to kompaktowe urządzenie do łatwego i dokładnego diagnozowania kolorów z dowolnej powierzchni. Producent pakuje go w nieduże kartonowe pudełeczko, w którym zajdziemy kilkustronicową ulotko-instrukcję i kabel micro-USB.

134986
134987

Sam Cube wygląda niepozornie, jednak to urządzenie ma moc! U góry znajduje się dioda powiadamiająca nas o stanie urządzenia i pojemnościowy przycisk, którym wyzwalamy „rozpoznanie koloru”. Na jednej ze ścianek został umieszczony port micro-USB przeznaczony do ładowania baterii w Cube i wymiany danych z naszym komputerem.

134988
134989
591806

Na spodzie urządzenia mamy sensor. Emituje on serię kolorów RGB, dzięki którym następuje detekcja koloru ze skanowanej powierzchni. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=3wFvUhW2UnQ] Cube automatycznie synchronizuje się za pomocą Bluetooth ze smartfonem poprzez dedykowaną aplikację – jest ona dostępna na system Android i iOS.

591808

Także możemy podłączyć urządzenie bezpośrednio do komputera i wczytać pobrane kolory za pomocą programu Cube Link.

591810

Ową aplikację da się zintegrować z Photoshopem, wtedy to pobrane kolory trafiają wprost na paletę barw programu Adobe. Może to być przydatne w obróbce graficznej – kiedy chcemy sprawdzić, czy kolory na uchwyconym zdjęciu oddają ich prawdziwą wartość.

bEarXznr

Detekcja barw rozpoczyna się po przyciśnięciu przycisku w górnej części obudowy. Aby być pewnym jej poprawności, producent radzi, aby pobierać próbkę z płaskich powierzchni, żeby emitowane światło RGB wróciło bez żadnych zakłóceń do czujnika. Kostka zgłasza rozpoznaną barwę w kilku systemach kolorystycznych: RGB, HEX, CMYK, LAB, oraz LRV. Pamięć urządzenia wystarcza na pomieszczenie do dwudziestu kolorów.

591813

Cube poradzi sobie z rozpoznaniem odcieni z dużej ilości różnych powierzchni – jednak nie ze wszystkich. Producent sam deklaruje, że jego urządzenie da sobie radę z tworzywami sztucznymi (plastikiem), papierem o różnej tekturze, kartonami, betonem, gipsem, farbami, tkaninami i produktami organicznymi. Firma nie zaleca skanowania obiektów przezroczystych, płynów, metali i powierzchni odbijających światło np. lakier samochodowy czy biżuteria.

591815
591816

W praktyce urządzenie sprawuje się tak, jak Pallette przedstawia je na swoim filmie recitalowym. Proste i dokładne. Kilkukrotny pomiar tej samej powierzchni zawsze daje identyczne wyniki. Połączenie Bluetooth działa bez zarzutu – po sparowaniu sprzęt zawsze łączy się z naszym smartfonem. Na pewno takie cacko w rękach sprytnego fotografa/grafika da miarodajny i efektowny efekty ;)

591818
Udostępnij:
bEarXzon