Akcelerator Vampire V4: Amiga 68k szybka jak nigdy dotąd – i w rozsądnej cenie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Klasyczne Amigi będą mogły być szybkie jak nigdy jeszcze dotąd. Apollo Accelerators, stojące za kartami rozszerzającymi Vampire do Amigi 500 i 600, zapowiada ich nową generację, Vampire V4. Dzięki nowym kartom, wierne grono fanów tych klasycznych maszyn będzie mogło posmakować tego, czym mogłyby być Amigi z procesorami Motorola 68k, gdyby historia potoczyła się inaczej. Wyposażona w Vampire V4 Amiga będzie co najmniej 25 razy szybsza od Amigi 4000 z procesorem 68040@25MHz, i co szczególnie istotne nie zrujnuje domowego budżetu.

Nowa karta, zapowiedziana na forum użytkowników akceleratorów Apollo, robi wrażenie choćby ze względu na innowacyjność inżynierskich rozwiązań, które zastosowano by stworzyć produkt adresowany na niszowy przecież bardzo rynek. Sercem karty Vampire V4 jest wykonany w procesie 28 nm układ FPGA Altera Cyclone V A5, który sprzętowo emuluje nowy amigowy system – wirtualne czipy, które w czasach Commodore były po prostu niemożliwe.

Procesorem głównym jest Apollo Core 68080, nie tylko najszybszy procesor z rodziny 68000, ale też wyposażony w większość funkcjonalności nowoczesnych procesorów, w tym pełną superskalarnością, przetwarzaniem superpotokowym, wykonywaniem do czterech instrukcji na cykl procesora, przewidywaniem rozgałęzień, wsparciem dla 64-bitowych instrukcji, rozszerzeniami multimedialnymi i sterowaniem progami wydajności.

Zamiast oryginalnego czipsetu Amigi, tj. OCS, dostajemy coś, czego Commodore nigdy nie zdołało zrealizować, tj. czipset SuperAGA (SAGA), z nowym układem dźwiękowym Pamela (zastępującym wykorzystywany jeszcze w Amidze 4000 czip Paula), przynoszącym 8-kanałowy, 24-bitowy dźwięk. SAGA rozszerza układy AGA z Amigi 1200 i 4000 o nowe rozdzielczości, nowe tryby kolorów (włącznie z trybami 24-bit i 32-bit), nowe wersje blittera i coppera, a najprawdopodobniej także układ Tami, będący zintegrowanym układem do obliczeń trójwymiarowych i mapowania tekstur.

Emulowany na FPGA sprzęt uzupełniają na płycie Vampire pamięć operacyjna – 512 MB RAM DDR3, złącze FastIDE, wyjście cyfrowego wideo (HDMI), złącza USB 2.0, złącze ethernetowe 100 Mb/s i slot na karty microSD.

Vampire V4 będzie oferowane w trzech odmianach. Pierwsza jako niezależny amigowy system, który wystarczy podłączyć do zasilania, myszki, klawiatury i monitora, druga jako karta rozszerzenia dla Amigi 500/1000/2000/CDTV i ewentualnie 600, trzecia jako karta rozszerzenia do Amigi 1200. Pierwsza partia tych kart rozszerzających pojawi się w sprzedaży w czwartym kwartale tego roku, w cenie nie przekraczającej 400 dolarów.

Wydajność takiego sprzętu na bazie FPGA Cyclone V można porównać z wydajnością Amigi z procesorem 68060, taktowanej zegarem 300 MHz. Taką Amigę dziś odtworzymy drogą software’owej emulacji na praktycznie każdym pececie – wystarczy WinUAE uruchomione na procesorze x86 taktowanym zegarem 2,5 GHz, ale oczywiście to nie o to chodzi: Amiga z kartą Vampire jest znacznie bliższa temu, czym Amigi były niż te nowe Amigi z procesorami PowerPC, a przy tym jest znacznie tańsza.

Jeśli jesteście zainteresowani takim sprzętem, robionym przez fanów dla fanów, zapraszamy po więcej informacji na forum Apollo Accelerators.

© dobreprogramy