Pingwinarium
liczba publikacji: 18pierwszy wpis: 20 Marca 2015ostatni wpis: 21 Maja 2017

W tej serii dowiesz się coś o Linuksie. Przeczytasz dobre prezentacje dystrybucji opartych o kernel Linux

Kubuntu 14.04.02 LTS, czyli zakochałem się w KDE ponownie

Moja kariera z Linux opiera się o Ubuntu, Mint, Mageia i Peppermint. Raz miałem zainstalowane Kubuntu z numerkiem 11.10, który mnie odepchnął od idei instalowania tego distra. Wieczne fochy z serwerem Nepomuk oraz zintegrowaną kartą muzyczną. Porzuciłem Kubuntu i dalej używałem KDE w formie Ubuntu i doinstalowany KDE. Nie odwalał fochów związanych z serwerem Nepomuk i był znośny do pracowania.

Przesiadka na Fedorę 22 ze środowiskiem KDE 5.3, czyli Ubuntu jest be!

Z Linuksa korzystam od początku sierpnia 2011, kiedy z czystej ciekawości zainstalowałem Ubuntu 11.04.Była to ostatnia wersja z GNOME 2.0, a pierwsza ze środowiskiem Unity (nigdy tego środowiska nie lubiłem jak pewną osobę z rocznika). W 11.10 pożegnaliśmy GNOME 2.0 i wydawcy Ubuntu chcieli przekonać do Unity, ale im się nie udało.Od razu po aktualizacji z 11.04 na 11.10 zwiałem na LXDE, które darze sympatią, ale cudem designu nie będzie.LXDE pokazał, że środowisko graficzne ma być lekkie i działać dobrze.

Powrót na Ubuntu powodem rozważań o Linuksie

Po czterech latach użytkowania Ubuntu na komputerze stacjonarnym potraktowałem jak zło. Przez Unity oraz wiele rzeczy, które powodowały, że praca z tym systemem to była katastrofa. Po przykrych wspomnieniach z odrazą chciałem instalować tą dystrybucję na laptopie. Sprawa Linuksa obok Windows ciągła się od czasu, kiedy wymieniłem dysk. Nie było czasu oraz chęci żeby usiąść i zrobić. Chęci i czas znalazłem trzy tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na początku był Debian 8 ze środowiskiem graficznym KDE Plazma 4, ale miał problem z pracą na baterii oraz Bluetooth.

Jak zamontować partycje NTFS w Ubuntu?

Niektórzy mają zainstalowany system z rodziny Ubuntu obok Windowsa, a na partycji nazwijmy ją „DATA” mamy pliki, których nie chcemy stracić lub przenoszenie na partycję z Ubuntu trwa krocie. Niestety montowanie dysku ręcznie może być frustrujące nawet dla stoika. Czy można ułatwić sobie życie z partycjami w systemie plików NTFS?.

Instalacja i konfiguracja

Użyj skrótu klawiszowego CTRL+ALT+T i odpali terminal i pisz pierwszą komendę sudo apt-get update i naciśnij enter.

Nie tylko OSX umożliwia na kontrolę pracy Smartphone- KDE Connect

KDE Connect jest to usługa w Plazma 5. Umożliwa na zarządzanie smartphone z Androidem lub komputerem przy pomocy aplikacji „KDE Connect”

Konfiguracja

1. Smartphone i komputer z systemem Linux ze środowiskiem KDE Plazma 5 muszą być w jednej sieci WiFi2. Pobieramy na smartphone aplikacje „KDE Connect” ze sklepu Play. 3. Uruchamiamy aplikacje i wybieramy interesujący nas komputer. Musi być wykryty nazwa_użytkownika@nazwa_komputera4. Naciskamy na adres PC i kliknij „Zarządaj Sparowania”5.

Migracja z Windows 7 na jasną stronę pingwina

Moim postanowieniem noworocznym oprócz pójścia na Cross-fit lub siłownie była migracja z Windows na dowolną dystrybucję. Od wakacji 2015 na laptopie pracuje w trybie Dual Boot z Linux Ubuntu 14.04 LTS. Windows na tym PC nie jest mi potrzebny, ale również nie ma sensu, ponieważ używam go jako komputer biurowy lub do grania w CS GO.

Jaki Linux?- Casting otwarty i jakie programy będę instalować

Moi znajomi śmiali się ze mnie, że nic nie robię, tylko codziennie instaluje Linuksy. Była to forma sprawdzenia, który Linux będzie odpowiedni.

Mięta z pieprzem- Tydzień po migracji na Linux Mint

Tydzień temu opisałem, dlaczego uciekam z Windows. Mint 17.3 Rosa miał problemy i po każdej aktualizacji zmieniał język polski na język czeski (nie wiem ,co się działo. Wiem, że pulpit po czesku to Plocha, a muzyka to Huba) jednak moje archiwum posiadało płytę starszej wersji o numerze 17.1 „Rebeca”. Ta sytuacja to jedynie taki mały wstęp. Jednak nie poddałem się i dalej działam na Mint.

Interfejs- Przekonałem do XFCE

Na XFCE zawsze patrzyłem krzywym okiem, ponieważ przypominał nieprzyjazny i odrzucający interfejs. Mint przerobił XFCE na wzór tradycyjnego interfejsu.

Elementary OS — trochę z Ubuntu, trochę z OS X

Na co dzień używam Minta. Lubię te dystrybucję za elastyczność. Działa dobrze z nowszym laptopem i ze starym gruchotem. Od kilku miesięcy zabieram się za ocenę Elementary OS, który jest oceniany przez recenzentów, jako najładniejsza dystrybucja Linux. Moim zdaniem jest to dystrybucja wystylizowana na OS X. Czy na moim komputerze ta dystrybucja nie będzie się buntować. Próbowałem działać z tą dystrybucją na swoim Inspiron 3542, lecz nie nadawał się do pracy na baterii.

Elementary OS i dziewięcioletni komputer-Czy jest to możliwe?

Parę tygodni temu pisałem o Elementary OS i ta dystrybucja miała problem z wydajnością na dziewięcioletnim komputerze. Jednak za pomocą jednego narzędzia udało poprawić wydajność Elementary OS. Przejrzałem poprzedni post o tym systemie i znalazłem rozwiązanie niespójności interfejsu LibreOffice. Przejdźmy do konkretów.

Walka o stabilność

Do poprawy wydajności i stabilności tego niedorobionego systemu wykorzystałem narzędzie Elementary Tweks. W tym dziale przedstawię, jak zainstalować i co najlepiej ustawić.

Instalacja

Ubuntu 16.04 LTS – nuda, ale za to Long Term Support!

Recenzja ta została napisana po oparach papierosów i poppersów. Tak ulżyłem sobie po hejtach, iż nie umiem pisać i jestem do d… . Żartuje oczywiście, bo jest to moja kartka papirusu i mogę pożartować. Ubuntu z wersji na wersję nie ma nic innowacyjnego i mógłbym tak zakończyć tę recenzję, lecz muszę zachęcić użytkowników Visty, która kończy żywot dla Microsoftu. Użytkowników najlepszego systemu od 2000 można policzyć na palcach jednej ręki .