Blog (118)
Komentarze (1k)
Recenzje (4)

Poradnik dla początkującego hodowcy pingwinów

Strona główna@AlbatrosZippaPoradnik dla początkującego hodowcy pingwinów
28.07.2016 11:41

Witaj przyszły użytkowniku Linuksa

Znalazłeś ten poradnik w otchłani Google lub Bing. Dziś chcę ci pomóc w ciężkich początkach z pracą na systemie Linux. Ja jestem hodowcą pingwinów od sierpnia 2011 roku. Pierwszą dystrybucją to Ubuntu 11.04. Ty pewnie porzucasz okna z powodu polityki lub problemów, co raz starzejącym sprzętem. W tym poście nauczę Cię pracować na dystrybucji Ubuntu Mate 16.04 LTS. Jest to dystrybucja przykładowa. Ty jesteś pionkiem w swojej hodowli pingwinów.

599099

Dlaczego wybrałem Ubuntu Mate?

Ubuntu Mate wybrałem, ponieważ jest systemem, który uruchomisz na prawie każdej konfiguracji sprzętu. System jest uniwersalny.

bDZjeHdz

Instalacja i oprowadzenie po pulpicie

Znalazłem filmik na YouTube, ponieważ nie potrafię tłumaczyć procesu instalacji. Polecam zaznaczyć instalację kodeków i aktualizacji. Dłużej potrwa instalacja, a czas po instalacyjnej konfiguracji skróci się o połowę.

Mate tour- oprowadzenie na nowym pulpicie

bDZjeHdF

Po instalacji twój system będzie wyglądać tak jak na ilustracji. Widzisz jaki jest prosty ten interfejs.

599107

Albatros co robić?, czyli przechodzimy do konkretów

W tym podpunkcie mojego artykułu chcę pokazać podstawowe rzeczy potrzebne do hodowania pingwina. Do dwóch punktów będzie odnośnik do wcześniejszych artykułów.

bDZjeHdG

1. Instalacja sterowników własnościowych 2. Instalacja oprogramowania 3. Dodawanie drukarki WiFi 4. Mam pliki na partycji NTFS i co teraz?

5. Inne komendy Linux*

1. Instalacja sterowników własnościowych

Przeważnie system po instalacji jest gotowy do pracy. Jednak musimy często zainstalować sterowniki własnościowe. W naszym przykładowym systemie, aby zainstalować takie sterowniki należy kliknąć System, potem Administracja. Wybieramy „Oprogramowanie i aktualizacje”. I jak na podanej ilustracji klikamy zakładkę i zalecam wybierać sterowniki (własnościowe, przetestowany), bo taki sterownik jest stabilny. Po wybraniu naciśnij „Zastosuj zmiany” i podaj hasło.

599114

2. Instalacja oprogramowania

bDZjeHdH

Terminal

Terminal przeważnie znajduje się w narzędziach systemowych. Komenda może mieć różne formy np. jak na ilustracji lub będzie trzeba spełnić wiele etapów jak w tym linku.

599118

Instalacja programów z Mate Welcome

bDZjeHdI

Mate Welcome uruchamia podczas pierwszego startu. Jednak ten składnik systemu jest również centrum oprogramowania. Wystarczy kliknąć „oprogramowanie” i wybrać interesujący program.

136947
136948

3. Dodawanie drukarki WiFi

Często dodanie drukarki odbywa się podobnie jak w moim poradniku. Jednak niekiedy trzeba dodać przez localhost:631, czyli CUPS. Aby dodać drukarkę, w naszym podglądowym systemie wchodzimy do System, Administracja i wybieramy Drukarki. Naciśnij „dodaj drukarkę” i przeważnie drukarkę wykrywa w pierwszym etapie kreatora lub w zakładce „Drukarka sieciowa” trzeba np. wpisać adres IP. Po wykryciu drukarki przechodzimy kreator i wyświetli „Wydrukować stronę testową”. Drukujemy stronę testową i po wydrukowaniu strony testowej drukarka jest gotowa do pracy.

Słowem podsumowania

Słowa Linuksiarz nie lubię, ponieważ tak jestem nazywany w szkole. Udowodniłem tym postem, że Linux może być idealnym zastępcą np. Windowsa XP w firmach, a w domach do podstawowych sprawunków można zastąpić Windowsa szczególności nielegalnego. Nie chcę nikogo tym postem nawracać jak pewni komentatorzy każdych artykułów na portalu o Windows 10. Niektóre posty kilka miesięcy temu napisałem i to jest zamknięcie jakby sezonu pierwszego serii „Pingwinarium” stąd nazwa hodowcy pingwinów. Zapraszam do komentowania, zwracania uwag. P.S Ten post może wyglądać, że był napisany jakby na siłę, na oklep. Powodem jest to, że mój komputer zbuntował się i powitał mnie pięknym „Kernel Panic”, a w trybie Live USB nie mogłem odzyskać pierwszą wersję tego postu.

599128
bDZjeHev