Amiga Corner #2: przenosimy dane z PC do Amigi

Strona główna Wideo Retro

O autorze

W drugim odcinku Amigowego kącika skupiamy się na bardzo istotnej kwestii, czyli przenoszeniu danych z PeCetów na Amigę. Niestety proces ten nie jest tak prosty, jak włożenie amigowej dyskietki do pecetowej stacji dyskietek (której pewnie i tak już nie macie). Czeka nas o wiele więcej roboty, ale i satysfakcja z udanego transferu będzie większa.

W naszym poradniku opisujemy metodę przenoszenia danych poprzez kabel null-modem oraz oprogramowanie Amiga Explorer, który możecie pobrać z naszej bazy. Warto mieć na uwadze, że jest on rozpowszechniany na licencji shareware, ale bez ograniczenia w możliwościach oraz bez ograniczenia czasowego. Jeśli zechcecie zakupić Amiga Explorer to z portfela zniknie wam 10 euro. Lepszym pomysłem jest chyba kupno pakietu Amiga Forever w wersji Plus, w skad którego wchodzi omawiany program oraz cała masa innych dobrodziejstw (m.in. legalne romy Kickstart). Koszt pakietu to ok 30 euro.

Po stronie Amigi potrzebny będzie Workbench w wersji minimum 1.2, bardzo wskazane jest też posiadanie przynajmniej jednej czystej dyskietki.

Trzeba też zaopatrzyć się we wspomniany kabel null-modem. Czy będzie to kabel kupiony czy wykonany własnoręcznie, zależy od Was. Schemat do skonstruowania kabla znajduje się poniżej, jak widać nie jest to nic skomplikowanego: dwa konektory DB-9 oraz DB-25 oraz 7-żyłowy kabel. Koszt wykonania: kilka złotych.

Prawdopodobnie będziecie też potrzebowali adapter USB-RS232. Nie jest to duży wydatek, jeśli zdecydujecie się na okrojone adaptery. Koszt to zaledwie 5 zł, jednak jakość nie jest mocną stroną takich przelotek. Nasz adapter „padł”, sam z siebie, po kilku użyciach. Może mieliśmy pecha i trafiliśmy na wybrakowany egzemplarz. Faktem jest, że jak adapter działał… to działał. Nagraliśmy z jego udziałem kilka dyskietek, zanim przestał być widziany w systemie. Przesiedliśmy się na adapter z pełnym wsparciem portu COM na chipie FT232RL (koszt: ~50 zł).

Na koniec porcja przydatnych adresów:

Teraz, gdy już macie swoje Amigi (odcinek#1) i wiecie jak przenosić dane z PC do Amigi (odcinek#2), pokażemy Wam kilka ciekawych tytułów, którymi warto się zainteresować. W kolejnym odcinku Amiga Corner – Top 25 najlepszych Amigowych gier.

© dobreprogramy