reklama

Android O już na Nexusach i Pixelach. To nie będzie nudny Nougat

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Android O – 8.0 – we wczesnej wersji deweloperskiej udostępniony już został na google’owe urządzenia Nexus (5X, 6P i Player) oraz Pixel. Mamy więc powtórkę z rozrywki z Androidem N (znanym później jako „Nougat”), który w taki sam sposób debiutował rok temu. Już po tym wczesnym wydaniu widać, że będzie to interesująca wersja, wprowadzająca liczne istotne nowe interfejsy dla programistów i funkcje dla użytkowników – więc zapraszamy do podsumowania tych nowości. Aha, chyba jednak nie „Oreo” – zaprezentowany obrazek ze słynnymi ciastkami niewiele ma wspólnego.

Limity w tle

Urządzenia pracujące pod kontrolą Androida O mają zapewnić wyraźnie dłuższy czas pracy na baterii w porównaniu do wersji poprzednich. To wszystko za sprawą narzucenia ograniczeń działającym w tle procesom i aplikacjom – ograniczeń, które zaczeły być już wprowadzane w Androidzie 6.0 Marshmallow. Teraz jednak idzie to znacznie dalej. Aplikacje dla Androida O mają domyślnie narzucone limity wykorzystania usług działających w tle i limity odbioru powiadomień systemowych. Jak to przeżyją twórcy najbardziej energochłonnej aplikacji w historii ludzkości, tj. Facebook Messengera – tego jeszcze nie wiemy.

Kanały powiadomień

Powiadomienia rozsyłane przez aplikacje będą prezentowane w ramach zunifikowanego systemu kategorii – tak by każdy rodzaj powiadomienia mógł znaleźć się w określonym kanale. Kanały te mają oczywiście konfigurowany przez użytkownika poziom ważności, możliwość wyciszania, a nowy sposób ich prezentacji i grupowania pomoże ogarnąć zachowanie jednym spojrzeniem.

Automatyczne wypełnianie

Koniec z samodzielnym wpisywaniem haseł – Autofill API pozwoli zadbać o menedżera haseł w Androidzie tak samo, jak robi się to dziś z klawiaturą. Po prostu wybierzemy dostawcę usługi zarządzania hasłami.

Elastyczny menedżer okien

Zarówno na telefonach jak i tabletach działać będzie tryb obrazka w obrazku (PIP), w pełni kontrolowany przez aplikację, do tego dojdzie też nowe okienko typu overlay do powiadomień i obsługa trybu wieloekranowego.

Typograficzna swoboda

Aplikacje będą mogły wykorzystywać fonty na takiej samej zasadzie jak każdy inny zasób, deklarując je w layoutach XML, wraz z ich parametrami, takimi jak styl czy grubość.

Adaptacja ikon

Większą spójność interfejsu zapewni możliwość dostosowania formy ikony do wyznaczonego przez launcher kształtu – kwadratowy czy owalny, nie ma znaczenia, urządzenie dostarczając maskę dla ikony pozwoli wyrenderować je wszystkie w taki sam sposób. Dotyczy to też animacji interakcji z ikonami jak również wykorzystaniu ich w innych elementach interfejsu, np. ustawieniach.

Aplikacje w pełnym gamucie

Te nowe wyświetlacze potrafią przepięknie oddać głębię i kontrast, a co z aplikacjami, które miałyby to wykorzystać? Teraz po ustawieniu flagi w manifeście aplikacji będzie można ładować bitmapy z szerszym profilem barwnym.

Nawigacja po interfejsie za pomocą klawiatury

Aplikacje androidowe będą zachowywały się bardziej przewidywalnie na urządzeniach z klawiaturą… takich jak chromebooki z wbudowanym podsystemem Androida. Innymi słowy – kursory i tabulator będą działać tak jak trzeba.

Ulepszenia widoku webowego

Widoki Webviews będą mogły domyślnie korzystać z wieloprocesowości, jak również weryfikować wyswietlane URL-e poprzez Google Safe Browsing.

Bluetooth audio wysokiej jakości

Fani bezprzewodowych słuchawek ucieszą się z obsługi kodeków LDAC Sony oraz aptX Qualcomma – jedno i drugie zapewniać ma świetny dźwięk praktycznie bez zniekształceń.

AAudio API – Android idzie w stronę audiofilii

Nowy interfejs dźwięku został zaprojektowany dla tych aplikacji, które wymagają najwyższej wydajności i minimalnych opóźnień w przetwarzaniu audio. Nic tylko czekać, aż Androida zaczną używać w profesjonalnych syntetyzatorach…

Sieci kratowe Wi-Fi

Mechanizm Neighborhood Aware Networking pozwoli urządzeniom ze wspierającymi go czipami radiowymi nawiązywać ze sobą bezpośrednią łączność po Wi-Fi bez punktów dostępowych. Fantastyczny sposób na lokalne komunikatory omijające wszelką cenzurę.

Telefon telefonowi równy

Dowolna aplikacja do połączeń telefoniczych będzie mogła zostać wbudowana w interfejs systemowy poprzez Connection Service API, zyskując też możliwość współdziałania z innymi aplikacjami audio, czy też kontrolowania przez zewnętrzne oprogramowanie, takie jak np. systemy multimedialne samochodów.

Java 8 oraz podkręcanie wydajności

Android 8.0 powinien wspierać nowości Javy 8, prawda? Dostajemy więc liczne nowe interfejsy tego języka, a samo środowisko uruchomieniowe znacznie przyspiesza. Podobno nawet dwukrotnie – oczywiście w wybranych benchmarkach.

Gesty na czytniku linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych znajdziemy dziś nawet w tanich smartfonach. Nowy Android pozwoli wykorzystać je nie tylko do uwierzytelniania się – aplikacje będą mogły odczytywać z nich ruch, np. do precyzyjnego sterowania kursorem czy nawigowania po historii przeglądania.

Lista robi wrażenie, aż się chce kupić Nexusa 6P. Monopol Androida na rynku mobilnym może tylko trwać, na dobre i na złe. Wbić się z nowymi systemami tu chyba już nie sposób, przewaga Google’a jest zbyt duża.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama