r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Android coraz bliżej Linuksa: dobrze jest mieć całkowicie otwarty system

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy Android może być bliższy Linuksa? Tak, wiemy że Android bazuje na Linuksie, ale zarazem architektura systemu niewiele ma wspólnego z tym, co wykorzystywane jest w typowych desktopowych dystrybucjach, a nawet mobilnych systemach (np. Sailfishu czy Tizenie). To jednak powoli się zmienia. W 2011 roku Linus Torvalds powiedział, że kiedyś Android i Linux zejdą się razem, oceniając, że nastąpi to nie wcześniej niż za 5 lat. Efekty tego zbliżenia możemy już obserwować w stosie grafiki.

U podstaw stosu grafiki Androida znajduje się oczywiście linuksowy kernel. Nad nim działa najczęściej własnościowy sterownik producenta GPU – łączący się przez binarny interfejs blob, który właśnie tak bardzo utrudnia aktualizowanie androidowych systemów. W blobie tym znajdziemy alokator pamięci, mechanizmy obsługi OpenGL czy Vulkana itd.

Nad kernelem i jego sterownikiem znajduje się Hardware Composer HAL (obecnie HWC2), częściowo osadzony w sterowniku grafiki i działający w przestrzeni użytkownika. Implementuje on interfejsy grafiki (OpenGL i Vulkan) zestawiając obiekty do wyświetlenia na ekranie i wprowadzając opisujące je abstrakcje, pozwala też wykorzystać sprzętową akcelerację kompozycji, procesu, który samo GPU robi raczej słabo.

r   e   k   l   a   m   a

Na samym szczycie znajduje się menedżer wyświetlania SurfaceFlinger. Przyjmuje on obiekty graficzne od aplikacji i interfejsu użytkownika (pasek stanu, pasek nawigacyjny, tło), łączy je w jeden bufor ramki i wprowadza go na ekran. Jego komunikacja ze sterownikiem odbywa się właśnie przez HWC2.

Taka architektura sprawia, że wykorzystywane w Androidzie linuksowe jądra są dość przestarzałe. Staraniem Google’a i producentów przenoszone są łatki i poprawki z nowszych wydań kernela, ale trudno tu mówić o długoterminowym wsparciu, większość urządzeń zostaje zapomniana po 2-3 latach – a jeśli społeczność nie dysponuje kodem źródłowym sterowników, to praktycznie nie ma szans, by korzystać z nowych wersji kernela i pozostałych komponentów oprogramowania.

Czy jest szansa, by kiedyś było inaczej, a użytkownicy Androida mogli korzystać z całkowicie wolnego i otwartego systemu, który wspierany będzie przez lata? Pod każdym względem wypada on lepiej, niż własnościowy odpowiednik: regularne aktualizacje bezpieczeństwa, stały dopływ nowości, poprawki błędów, rosnąca wydajność, malejące zużycie energii. Oczywiście dla producentów sprzętu nie wygląda to za dobrze, nie jest w ich interesie, by użytkownik korzystał ze smartfonu dłużej niż 2 lata – więc obecny stan rzeczy może zostać zmieniony tylko przez społeczność.

Robert Foss, entuzjasta otwartego oprogramowania i ekspert od procesorów Freescale i.MX, wystąpił na konferencji Open Source Summit North America, przedstawiając możliwości uruchomienia Androida z całkowicie wolnym stosem grafiki, co w perspektywie otworzyłoby drogę do urządzeń mobilnych ze wsparciem sięgającym 10 lat i więcej, urządzeń, które mogą przeżyć swoich producentów.

Jak wyjaśniał, pozbywając się własnościowego sterownika grafiki, konieczne jest dostarczenie zarówno otwartego sterownika dla samego GPU, jak i implementacji interfejsu programowania HWC2. Na szczęście ten ostatni już powstał, i to w samym Google – jako projekt drm_hwcomposer. Google stworzyło go w bardzo konkretnym celu – chodziło o uruchamianie aplikacji androidowych na ChromeOS-ie, z całkowitym pominięciem implementacji dostarczanych przez producentów GPU. Wykorzystuje on bezpośrednio infrastrukturę renderującą linuksowego kernela (DRM – Direct Rendering Manager), zawiera też allokator pamięci gbm_gralloc i komponenty niezbędne do działania biblioteki grafiki 3D – Mesa.

Sam drm_hwcomposer nie wystarczył jednak, by zapewnić wsparcie dla Androida. Dopiero ostatnie innowacje w kernelu na to pozwoliły. Najważniejszą z nich jest framework synchronizacji, który pozwala wielu komponentom pracować na współdzielonym buforze, dzielić pracę między CPU i GPU. Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie interfejsu programowania dla trybu atomicznego w DRM, pozwalającego na uzyskanie doskonałych ramek, rysowanych przy możliwie najmniejszym zużyciu energii. Ponownie, jest to implementacja rozwiązania opracowanego wcześniej przez Google, by poradzić sobie z mnogością niekompatybilnych interfejsów grafiki mobilnych procesorów graficznych.

Oczywiście pozostaje kwestia samych sterowników grafiki. Jeśli szukamy całkowicie otwartych sterowników, sytuacja wygląda znacznie gorzej. Możemy liczyć na niezbyt wydajny dziś już i.MX6 z GPU Vivante gc3000, Snapdragony z serii 400 z GPU Adreno 306 (Qualcomm wydał otwarty sterownik do płytki DragonBoard 410c) oraz Intel HD Graphics z Atomów Bay Trail (płytka MinnowBoard Turbot). Niebawem dojdzie do tego Huawei Kirin 960 z grafiką Mali G71 (płytka HiKey 960).

Szczególnie to ostatnie wygląda obiecująco: jeśli Huawei, jeden z największych dziś na świecie producentów smartfonów, dostarczy na androidowy rynek otwarty sterownik grafiki, może to wpłynąć na Samsunga czy Qualcomma do zaoferowania czegoś innego niż tylko binarne bloby. Urządzenia Huawei z procesorami Kirin mogłyby wówczas mieć zapewnione wsparcie na długie lata – i to bez specjalnych starań producenta.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.