Android
liczba publikacji: 26pierwszy wpis: 28 Marca 2016ostatni wpis: 27 Marca 2021

Kilka uwag (zwykłe narzekanie?), po miesięcznym korzystaniu z Androida, ze strony wieloletniego użytkownika mobilnego Windows

Gdzie by się obejrzeć to większość jest raczej zgodna co do tego, iż Android nie ma sobie równych. Android potrafi to, Android potrafi tamto – można by dojść do oczywistego wniosku, że system ten jest idealny i w zasadzie nie trapią go żadne problemy. Mamy aplikacje jakie chcemy, robocik pozwala nam się dowolnie konfigurować – święty Graal dla wszystkich samozwańczych „hakierów”.

Jakieś półtora miesiąca temu zdecydowałem się przejść z Lumii 735 na Xiaomi Mi4, a zrobiłem to dlatego, co Was pewnie nie zdziwi, że można na nim zainstalować mobilnego Windows 10.

O-MG, czyli przegląd nowości w pierwszym poglądowym wydaniu Androida O skierowanym do deweloperów (aka Developer Preview)

Google przyzwyczaiło nas do tego, iż raz w roku wydawane jest jedno większe uaktualnienie Androida. Pewnikiem jest również fakt, iż każde z nich ma nazwę jakiejś słodkości, której pierwsza litera jest kolejną literą alfabetu względem poprzedniej odsłony. Po zeszłorocznym Androidzie N przyszła więc pora na Androida O i co ciekawe, nie trudno było natknąć się na głosy niezadowolenia.

Względnie krótki opis testowej odsłony MIUI 10, czyli nowości zaimplementowane do najlepszej nakładki na Androida

Ostatni wpis, traktujący o nowościach Androida 9, był trochę przydługi. Wyszło mi osiem stron wymieniania rzeczy w nim debiutujących, co mnie niezmiernie zaskoczyło. Wiedziałem, że sporo tego będzie, lecz nie oczekiwałem aż takiej długości – pewnie jak zwykle zbyt mocno się rozpisywałem.

Niemniej, dzięki temu tamten temat został wyczerpany (a przynajmniej mam taką nadzieję), więc nie pozostaje nic innego jak przejść do kolejnego – wspomniałem w końcu, że pojawią się jeszcze przynajmniej dwa teksty. Tak więc w niniejszym wpisie pochylimy się nad najnowszym wydaniem nakładki od tzw.

Co nieco o dodatkach oraz modyfikacjach Androida, czyli co to recovery, Magisk, customROMy i takie tam

Swego czasu bardzo dużo pisało / mówiło się o różnorakich modyfikacjach Androida, które pozwalały rozwinąć skrzydła posiadanym przez nas konstrukcjom. Czy to poprzez wycięcie zbędnych usług, a przez to odciążenie pamięci operacyjnej i procesora, czy też dzięki ciekawym i ułatwiającym codzienne czynności dodatkom. Na przestrzeni kilku ostatnich lat temat ten lekko przycichł (przynajmniej można odnieść takie wrażenie przeglądając portale – nie ma klików, nie ma tego typu tekstów), co nie oznacza, że za kurtyną nic się nie dzieje.

Subiektywne porównanie MIUI 10 i Androida 9, czyli dlaczego korzystam z tego pierwszego, mimo, że wciąż kusi mnie ten drugi

Odkąd tylko pamiętam (licząc od czasu, kiedy zacząłem interesować się modyfikacjami) grupa użytkowników Androida podzielona jest na dwa główne obozy (w sumie tyczy się to nie tylko tego systemu) - tzw. techniczni i tzw. nietechniczni. Ci drudzy kupują co im polecą znajomi lub sprzedawca w sklepie, korzystają z tego co zapewniają producenci i generalnie niczym się nie przejmują.

Kiedyś kompendium wiedzy internetowej, lecz w końcu sprawdziłem go w praktyce — druga testowa odsłona Androida Q

Trzynastego kwietnia minie równo miesiąc od wydania pierwszej testowej odsłony Androida Q. Prócz obrazów systemu sprezentowano również plan udostępniania kolejnych wersji i dosłownie kilka dni temu pokazano, że nie jest on oderwany od rzeczywistości. Dzięki temu posiadacze smartphonów z serii Pixel mogą wejść w posiadanie

Project Treble — oczekiwania kontra rzeczywistość, czyli instalujemy GSI i sprawdzamy co się stanie

W 2017 roku, wraz z premierą Androida 8.0 Oreo, zadebiutował tajemniczy Project Treble. W założeniach znacząco upraszczał proces dostosowywania oprogramowania pod kątem konkretnego urządzenia, co miało przełożyć się na szybsze udostępnianie aktualizacji. Cel szczytny i wiele wskazuje na to, że znalazł realne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Android Q Beta 3 – przegląd zmian i nowości w najnowszej testowej odsłonie

Zgodnie z planem udostępnionym w marcu, początkiem maja, w tracie Google I/O, opublikowano trzecią testową odsłonę Androida Q. Nie wniosła ona wielu (słowo klucza) oszałamiających nowości, gdyż te pojawiły się wcześniej – teraz Google skupia się na ich dopracowaniu. AOSP jest coraz bliżej nakładek oferowanych przez różnorakich producentów, lecz wciąż daleka droga przed nim. 

Nowości

Project Mainline

Przechodząc do sedna – 7 maja pojawił się