Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 build 16188 to masa nowości dla Microsoft Edge i kilka mniej lub bardziej istotnych zmian

Zanim przejdziemy do sedna, warto wspomnieć co nieco o kompilacji mobilnej. Ta wciąż jest znacznie do tyłu względem desktopu, gdyż rozwijana jest jako rozwinięcie gałęzi Redstone 2 (build 15210). Dlatego też od kilku wydań otrzymujemy głównie poprawki, a niekiedy i nowe błędy. W związku z tym nietrudno się natknąć na ludzi, którzy widzą w tym koniec rozwoju Windows 10 Mobile. Argumentem za tym jest oczywiście nieudostępnienie mobilnego Redstone 3, chociaż na desktopach obecny jest już od dłuższego czasu. Wątpię by okazało się to prawdą, no ale kto wie - się okaże.

W związku z tym skupmy się na desktopie (build 16188), do którego znów zawitała masa ciekawych i przydatnych nowości.

Microsoft Edge

Warto na samym początku zaznaczyć, iż skupiono się wyłącznie na wbudowanym czytniku plików PDF. Przeglądarka sama w sobie nie doczekała się żadnych nowości, na te zapewne jeszcze przyjdzie czas.

Tak więc dodano możliwość wypełniania formularzy, ich zapisywania oraz drukowania. Ponadto, mechanizm tworzenia odręcznych notatek na witrynach internetowych trafił i tutaj, dzięki czemu na przeglądanych dokumentach stworzymy dowolne adnotacje. Zachowano przy tym wszystkie opcje, takie jak zakreślacz, gumka, długopis itp.

Niewątpliwie przydatną rzeszą jest wsparcie dla tzw. table of contents. Dzięki temu, o ile autor dokumentu odpowiednio zdefiniował nagłówki, będziemy mogli szybko nawigować poprzez wielostronicowe pliki. Nie zabrakło możliwości obracania oraz dopasowywania obrazu do specyfiki naszego wyświetlacza. Możemy również wybrać widok jednej lub dwóch stron, a i pojawiła się funkcja „continuous scrolling”.

Windows Defender Application Guard

Z perspektywy klienta biznesowego najważniejszą nowością jest wsparcie dla Windows Defender Application Guard, który zapowiedziany został już we wrześniu zeszłego roku. Microsoft na swoim blogu wspomina, iż dostępny jest on dla wszystkich użytkowników korzystających z Windows Insider Preview for Enterprise. Do jego działania potrzebny jest więc Windows 10 Enterprise Edition oraz uruchomiony mechanizm Hyper-V.

W każdym razie, co ma zapewnić wspomniane narzędzie? Powinno ono maksymalnie zwiększyć ochronę przeciwko malware oraz atakami typu 0-day. Po jego uruchomieniu zauważymy w rozwijanym menu przeglądarki nową opcję - New Application Guard window. Uruchamia ona nowe okno Microsoft Edge, będące całkowicie odizolowane od systemu poprzez funkcję Appplication Guard. W teorii nie musimy się więc o nic martwić przeglądając sieć, gdyż w przypadku odwiedzenia złośliwej witryny ta napsoci wyłącznie w obrębie tej konkretnej instancji.

Ustawienia

W tym zakresie nie zmieniło się zbyt wiele, aczkolwiek jest kilka wartych odnotowania nowości. Na pierwszy plan niewątpliwie wysuwa się dodanie kategorii Cortana, gdzie znajdziemy wszystkie ustawienia tego asystenta. Dotychczas dostęp do nich odbywał się wyłącznie z jego poziomu, co nie było zbyt wygodne. Obecnie rozwiązanie jest więc znacznie lepsze, choć wciąż dalekie od ideału - klikając w niektóre odnośniki przenoszeni jesteśmy wprost do Cortany i jej starego panelu.
Zakładka Windows Insider Program doczekała się subtelnego odświeżenia - zmieniono jej ikonę na znanego Insiderom Ninjacat. Ten Kot Ninja towarzyszy nam od bardzo dawna i aż dziw bierze, że wcześniej nikt nie wpadł na ten pomysł.
Ostatnia zmiana tyczy się sposobu informowania nas o dostępności uaktualnienia. Od teraz ujrzymy mniej irytujące interaktywne powiadomienie, choć na sprawdzenie poziomu jego „lepszości” trzeba poczekać do wydania kolejnej kompilacji.

Garść ciekawostek

Project Neon

Już od jakiegoś czasu obserwować możemy uaktualnienie poszczególnych systemowych aplikacji, przez co zyskują one nieco przezroczystości. Co prawda nie wiadomo, czy jest to już ich ostateczny (lub do niego zbliżony) kształt, niemniej już teraz wywołują one niemałą burzę w sieci. Wielu użytkowników wskazuje na niekonsekwencję Microsoftu, który zdaje się korzystać z różnych wytycznych przy opracowywaniu nowego interfejsu. Niekiedy zobaczyć możemy w pełni przezroczysty interfejs (Kontakty czy Kalkulator), a innym razem tylko poszczególne elementy (Muzyka Groove, Aparat, Nagrywanie dźwięku, Zdjęcia, Paint 3D, Filmy i TV czy Mapy). Albo firma testuje różne warianty, albo tworzy kolejny miszmasz - z czasem się przekonamy.

UWP File Explorer

Osoby będące na bieżąco z informacjami dotyczącymi Windows na pewno wiedzą już, że wraz z wydaniem kompilacji 16188 możemy w prosty sposób uruchomić nowy eksplorator plików. W swojej obecnej formie nie nadaje się on jednak do niczego, gdyż jest żywcem przeniesiony z mobilnego Windows 10. Z jego poziomu chociażby nie uruchomimy plików .exe, toteż nawet w podstawowych zadaniach jest on w zasadzie bezużyteczny.
Jeśli jednak ktoś chciałby sprawdzić na własnej skórze jak się on prezentuje, to wystarczy wykonać kilka kroków:
  1. Utworzenie nowego skrótu > PPM na pulpicie > Nowy > Skrót;
  2. Podanie odpowiedniej ścieżki > explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App;
  3. Nadanie odpowiedniej nazwy i zatwierdzenie.

Internet Explorer oraz Windows Media Player

Z poziomu systemowych ustawień (zarządzanie funkcjami Windows) możemy „usunąć” Internet Explorera oraz Windows Media Player. Pliki tych aplikacji oczywiście wciąż sobie gdzieniegdzie „leżą”, jednakże niemożliwym jest ich uruchomienie. Czy to spod wyszukiwarki, poprzez bezpośrednie kliknięcie w ikonę lub poprzez odnośnik umieszczony w innym programie (Microsoft Edge się kłania). Być może takowa możliwość jest już od dawna i po prostu nie zdawałem sobie z tego sprawy. Czy ktoś coś wie na ten temat? Może jest to zapowiedź czegoś większego?

To by było na tyle

W taki oto sposób przedstawia się najnowsze wydanie niedawno udostępnione przez Microsoft. Niewątpliwie najbardziej skupiono się w nim na rozbudowaniu możliwości systemowego czytnika plików PDF (Microsoft Edge), choć nie zabrakło i kilku pomniejszych smaczków. Znalazło się również miejsce dla kilku błędów, z czego chyba najpoważniejszym jest niemożność uruchomienia systemowych ustawień. Co jednak ciekawe, błąd ten nie występuje u każdego i jak zwykle mnie udało się go uniknąć. Wystarczy jednak wejść na polskie fora aby się przekonać, że raczej niewielu miało podobne szczęście. Poza tym, podczas zamykania systemu nasz komputer może doznać nieoczekiwanego zawieszenia - jak na razie i to mnie omija.

Mobilne wydanie znów jest poniżej wszelkiej krytyki i raczej nieprędko ulegnie to jakiejkolwiek poprawie. Być może firma zamierza uraczyć nas prawdziwą „bombą” przy okazji nadchodzących premier smartphonów, które obecnie istnieją wyłącznie w różnorakich plotkach. Aktualnie nie pozostaje nam jednak nic innego jak uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie. Ewentualnie zmiana systemu na inny :)

 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 09.05.2017 10:50

Bardzo dobry tekst. Bez bzdurnych przemyśleń i komentarzy - po prostu analiza nowości w najnowszym wydaniu Windowsa. Brawo dla autora. Dziwne natomiast jest to, że trzeba chwalić normalną pracę redaktorską za to, że nie ma w niej hejtu, tylko rzetelne streszczenie nowości w Windowsie. Poziom tekstów ostatnio ukazujący się na stronach Dobrych Programów, powoduje że nawet tak normalne rzeczy trzeba doceniać.

Seba228215   5 #2 09.05.2017 11:19

Jeżeli chodzi o IE czy WMP, w kompilacji RS2 to w ustawieniach, gdzie możemy usunąć kilka apek metro czy nasze aplikacje, poniżej jest zakładka funkcje opcjonalne i to przekierowuje do usunięcia wmp, ie czy też języka mowy czy pisma. Nie pamiętam dokładnie. Co bądź jest kilka opcjonalnych funkcji do usunięcia. I jako insider na RS 2 / teraz RS 3 powinieneś to wiedzieć. W końcu testujesz insiderskie buildy.

zakius   7 #3 09.05.2017 11:27

explorer z WM jest na pewno już w 15063.138 a pewnie i sporo wcześniej

darek719   40 #4 09.05.2017 11:47

A mobilna wersja??

AntyHaker   23 #5 09.05.2017 12:35

@Seba228215: No jak pisałem - nie zauważyłem tego wcześniej, dopiero teraz rzuciło mi się to w oczy. Po prostu nie zaglądam w tamto miejsce, bo niczego ciekawego tam nie ma :P

@zakius Zgadza się, aczkolwiek wcześniej nie dało się go uruchomić w tak prosty sposób.

@darek719 No przecież wspomniałem o niej :O

Seba228215   5 #6 09.05.2017 13:34

@AntyHaker: To najwyższy czas trochę zaglądać. Bo pierwsze co się robi tak naprawdę w W10, to usuwa się zbędne apki i wyłącza zbędne funkcje oraz konfiguruje się ustawienia pod siebie, aby system był bardziej przyjazny. ??

AntyHaker   23 #7 09.05.2017 13:41

@Seba228215: Nie. Poza tym, chyba piszesz o czymś innym, bo w opisywanym przeze mnie panelu nie zrobisz praktycznie nic :)

zakius   7 #8 09.05.2017 13:50

@AntyHaker: u mnie działa dokładnie w ten sposób

AntyHaker   23 #9 09.05.2017 15:22

@zakius: No to może się coś w międzyczasie zmieniło, bo zapewniam, że wcześniej się tak nie dało - przynajmniej u mnie :x

Autor edytował komentarz w dniu: 09.05.2017 15:22
charper   9 #10 10.05.2017 09:30

@Anonim (niezalogowany): blog tutaj jest jakosciowo lepszy niz wypociny dzieciakowatych redaktorów. Niestety wiekszosci blogowiczow nastroj sie udzielil i nie maja zamiaru ratowac tego portalu. moze to i lepiej.

darek719   40 #11 11.05.2017 15:54

@AntyHaker: Jedno zdanie :) wczoraj dostałem w końcu aktualizację :)

AntyHaker   23 #12 11.05.2017 16:30

@darek719: No i miód :) Jak wrażenia?

Autor edytował komentarz w dniu: 11.05.2017 16:30
Berion   16 #13 11.05.2017 18:03

@charper: Skoro Ci się tak bardzo nie podoba to czemu jeszcze odwiedzasz DP? Zawsze też możesz zacząć własny blog gdzie będziesz malował laurki i gdzie te wszystkie rzekome dzieciaki nie zajrzą. Prawdziwa oaza dla takich jak Ty.

Autor edytował komentarz w dniu: 11.05.2017 18:05
darek719   40 #14 11.05.2017 18:36

@AntyHaker: a 15063 to creator update?

AntyHaker   23 #15 11.05.2017 21:03

@darek719: No tak mówią :P

darek719   40 #16 11.05.2017 21:07

@AntyHaker: A no to tak, na początku trochę zamulał... teraz jest już okej. Działa fajnie. Jak zwykle doinstalowali mi to gów*o co je kiedyś usuwałem, pozmieniali dzwonki i takie jakieś drobnostki. Poza tym jakoś internet się inaczej przegląda, czcionka tam jakaś inna czy proporcje.. coś jest innego :)

AntyHaker   23 #17 11.05.2017 23:48

@darek719: Zawsze jest to "coś" innego :D Na tym opiera się Apple - nie wiadomo co, ale "coś" nowego jest na pewno :P

Autor edytował komentarz w dniu: 11.05.2017 23:48
darek719   40 #18 14.05.2017 21:21

@AntyHaker: chyba jeszcze zmienili coś na gorsze, muszę przetestować ale już raz podczas słuchania muzyki na głośniku, połączenie przychodzące nie wycisza muzyki, nie słychać jak dzwoni :/

AntyHaker   23 #19 14.05.2017 21:24

@darek719: Przywróć ustawienia fabryczne :D

darek719   40 #20 14.05.2017 21:28

@AntyHaker: za dużo roboty z tym... zobaczę najpierw czy to problem czy tylko jednorazowe.

AntyHaker   23 #21 14.05.2017 22:10

@darek719: Powodzenia :P

darek719   40 #22 16.05.2017 12:51

@AntyHaker: Póki co całość działa stabilnie :)

AntyHaker   23 #23 16.05.2017 12:57

@darek719: No i to jest najważniejsze :)

darek719   40 #24 16.05.2017 12:59

@AntyHaker: ale dzwonki w budziku znowu mi pozmieniali :/ :)

AntyHaker   23 #25 16.05.2017 14:03

@darek719: Trzeba przywyknąć :P

darek719   40 #26 18.05.2017 14:23

@AntyHaker: nie wiem w czym taki problem mają skoro godziny alarmów migrują się dokładnie a dzwonki alarmów już nie...

AntyHaker   23 #27 18.05.2017 17:46

@darek719: Mnie nie pytaj :P

darek719   40 #28 18.05.2017 19:01

@AntyHaker: To jest ta strategi Microsoftu, nie wiedzą w co ręce włożyć to zmieniają tapetki i dźwięki :) p.s. tak w ogóle to zdublowane mam na liście niektóre dzwonki standardowe...

AntyHaker   23 #29 18.05.2017 22:10

@darek719: Norma :D Wróciłbym się do czasów MeeGo :x

darek719   40 #30 26.05.2017 09:36

@AntyHaker: Po aktualizacji działa stabilnie ale już 3 razy mi sie telefon zaciął :/

AntyHaker   23 #31 26.05.2017 09:46

@darek719: To chyba przeczy definicji stabilności, nie? :P

darek719   40 #32 26.05.2017 09:48

@AntyHaker: Właśnie sam nie wiem... :D wszystko działa fajnie ale 3 razy sie zaciął, nie był przeciążony, apki pozamykane, od tak po prostu, bo ktoś dzwonił...

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2017 09:49
AntyHaker   23 #33 26.05.2017 10:06

@darek719: To pewnie zabezpieczenie przed odebraniem rozmowy od niechcianej osoby :D

darek719   40 #34 26.05.2017 10:08

@AntyHaker: Też o tym pomyślałem, a u ciebie jak, wszystkie nowości działają, przetestowane?

AntyHaker   23 #35 26.05.2017 11:59

@darek719: Jakie nowości? Od roku niczego nowego nie widziałem :P

darek719   40 #36 26.05.2017 20:08

@AntyHaker: oj coś tam chyba delikatnie zmieniają...?

AntyHaker   23 #37 26.05.2017 20:35

@darek719: Ehe, nie :P

darek719   40 #38 26.05.2017 20:37

@AntyHaker: to jest dramat :D

AntyHaker   23 #39 26.05.2017 21:26

@darek719: Aj tam, nawet mnie to czasem boli - ale jak mus to mus, robić wpisy trzeba :D