reklama

Arkusze egzaminacyjne trafiły do sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Dwa dni temu doszło do wycieku niektórych pytań z arkusza egzaminu gimnazjalnego - części humanistycznej. Wyciekło 29 pytań wraz z odpowiedziami na nie, które były w arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Jak informuje Onet.pl przedmiotem całej sprawy stał się plik "testy gimnazjalne by DJ Mosquito.txt" umieszczony w jednych z serwisów oferujących darmowy hosting plików. Plik pojawił się on na 12 godzin przed rozpoczęciem egzaminów w gimnazjach i zawierał pytania i odpowiedzi na 29 pytań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym z części humanistycznej. Jak się okazało - plik został umieszczony przez 18-latka z Warszawy. Został on zatrzymany przez Policję wczoraj o godzinie 22. Policja przy pomocy ABW odnalazła adres IP komputera, z którego wysłano plik. Obecnie wiadomo już, że nastolatek przyznał się do winy. Przedmiotem postępowania Policji jest również wyjaśnienie, w jaki sposób nastolatek wszedł w posiadanie pytań z arkuszy egzaminacyjnych. Na obecną chwilę służby badają wersję, jakoby miał dostać test od jednej ze sprzątaczek w gimnazjum na Mokotowie w Warszawie.

Warto podkreślić, że testy egzaminacyjne przed rozpoczęciem egzaminów są objęte tajemnicą państwową. Za złamanie tajemnicy państwowej może grozić 3 lata pozbawienia wolności. Okazało się również przy okazji, że jest możliwe odszukanie profilu zatrzymanego w serwisie Nasza-Klasa. Konsekwencje dosięgną również osoby, które pobrały pechowy plik - CKE zapowiedziało, że egzaminy tym osobom zostaną anulowane i będą one poddane ponownie egzaminowi w czerwcu. Pozostałym uczniom nic nie grozi - CKE jest zdania, że nie ma powodów, aby anulować egzamin w całym kraju.

Policja bada również czy nie doszło do drugiego wycieku. Postępowaniem zostało objęte Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu, na którego stronie pojawiły się arkusze z odpowiedziami.

Należy również ostrzec poszukujących testów, że cała sytuacja może zostać wykorzystana przez osoby zainteresowane przejęciem komputerów nieświadomych zagrożenia użytkowników. Przypominamy również, że na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są dostępne arkusze z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego, a w najbliższym czasie pojawią się arkusze z części matematyczno-przyrodniczej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić