Atomowa SiódemkaZapewne mnóstwo użytkowników zadaje sobie wiele pytań dotyczących najnowszego systemu Microsoftu, a jednym z nich jest kwestia dotycząca wydajności tego oprogramowania w połączeniu z platformą Intel Pine Trail, a także 1GB RAM’u. Specyfikacja ta jest powszechnie spotykana w większości produkowanych obecnie netbooków. Tyle tytułem wstępu.

Artykuł ten wziął się nieprzypadkowo, ponieważ kilka dni temu stałem się posiadaczem takiego netbooka wyposażonego w procesor Intel Atom N450, a także pamięć o wielkości 1GB DDR2. Konkretniej, mowa o sprzęcie eMachines EM350. Zakupiony przeze mnie komputer wyposażony był w system Microsoft Windows 7 Starter.

reklama

Z góry muszę zaznaczyć, że podchodziłem sceptycznie do komfortu surfowania po sieci, a także jakiejkolwiek pracy na platformie o takiej konfiguracji pod dowództwem najnowszego systemu projektowanego, jak by nie patrzeć na sprzęt mocniejszej klasy. Jednak z drugiej strony, wielokrotnie spotkałem się z wystąpieniami przedstawicieli Microsoftu zapewniających o komforcie i bezpieczeństwie pracy na atomowych netbookach, czy tabletach. Postanowiłem się przekonać, gdzie tak naprawdę leży prawda.

Pierwsze uruchomienie komputera nie napawało optymizmem… komputer uruchomił się dopiero po ok. 25 min konfiguracji, instalacji fabrycznego oprogramowania itd. Jednak komfort użytkowania po konfiguracji nie odbiegał w żadnym stopniu od komfortu pracy na komputerze o kilka tysięcy droższym, wyposażonego w kilkurdzeniowy procesor i min. 4GB RAM’u. Surfowanie po Internecie, oglądanie filmów na YouTube (w technologii flash) nawet w HD nie sprawiało jakichkolwiek kłopotów. Po ponownym uruchomieniu, komputer był błyskawicznie gotowy do pracy. Pomyślałem sobie, że to przez to, że nie zainstalowałem jeszcze programu antywirusowego, ale nawet po jego instalacji sytuacja nie uległa jakiejkolwiek zmianie.

Kolejnym atutem jest faktyczne wykorzystanie zasobów systemowych. Zapotrzebowanie na pamięć operacyjną nie przekracza praktycznie 550MB (z 1024MB dostępnych), a użycie procesora rzadko wzrasta powyżej 60%. Jednym słowem komputer zawsze odpowiada i nie ma żadnych „chwil zwątpienia”.


Po kilku dniach użytkowania, musze z całą pewnością stwierdzić, że Microsoft Windows 7 jest systemem w pełni przystosowanym do obsługi tego typu urządzeń, a czas uruchamiania wynoszący niewiele powyżej 30s jest w pełni do zaakceptowania (w trybie hibernacji, z którego najczęściej korzystam, nie przekracza on 10 sekund).

Konkluzja: system godny polecenia :D
 

Komentarze