Autodesk i Microsoft zapłacą

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmy Autodesk i Microsoft zapłacą łącznie 160 milionów dolarów kary za naruszenie patentu należącego do firmy z4 Technologies.

Proces rozpoczął się w 2004 roku, gdy z4 pozwało Microsoft i Autodesk za używanie zabezpieczającej przed piractwem technologii aktywacji w Windows XP, Office i AutoCAd. Pozwane firmy stwierdziły, że oprogramowanie aktywujące opracowały same, na długo przed firmą z4. Sąd jednak nie przychylił się do ich wersji i w kwietniu bieżącego roku nakazał Microsoftowi zapłacenie kary w wysokości 115 milionów dolarów a Autodeskowi 18 milionów na rzecz z4. W takiej sytuacji firmy wniosły o rozpoczęcie nowego postępowania. Żądanie to zostało jednak teraz odrzucone. Ponadto sędzia zwiększył karę Microsoftu o kolejne 25 milionów dolarów a także nakazał Microsoftowi zapłacenie 2 milionów dolarów kosztów procesu. Łącznie więc Microsoft zapłaci 142 miliony dolarów. Kara dla Autodesku nie została zmieniona, koszty postępowania sądowego, którymi zostanie obciążony wyniosą 322 tysiące dolarów. Jednocześnie sędzia odrzucił wniosek z4 o zakazanie używania aktywacji przez Microsoft i Autodesk.

Microsoft zapowiedział apelację a także rezygnację z aktywacji w Viście. Autodesk zgodził się wprowadzić zmiany w swoim oprogramowaniu aby nie naruszać patentu z4 Technologies. Sędzia poinformował, że z4 ma możliwość składania kolejnych pozwów.

Co ciekawe, po ogłoszeniu decyzji sądu akcje Autodesku spadły na giełdzie Nasdaq o 83 centy do 33,78 USD a akcje Microsoftu zdrożały o 33 centy, do poziomu 26,12 USD.

© dobreprogramy
s