Bądź legalny czyli Windows XP za 439 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

Tydzień temu pisaliśmy o dużo tańszej wersji Office 2003 przeznaczonej dla nauczycieli, studentów i uczniów (a także jak wykazaliśmy nie tylko dla nich). Materiał zatytułowany Bądź legalny czyli Office 2003 za 488 zł, był szeroko komentowany, dostaliśmy też sporo maili z pytaniami i propozycjami podobnych publikacji w przyszłości.

Wobec tak dużego zainteresowania postanowiliśmy kontynuować to zagadnienie. Każdego tygodnia będziemy w cyklu "Bądź legalny" przedstawiać jeden program komercyjny, który ze względu na swoje cechy (przede wszystkim cenę) zasługuje, naszym zdaniem, na szczególną uwagę. Dzisiaj, aby temat był objęty kompleksowo, poruszymy kwestię systemu operacyjnego, a od następnego tygodnia ponownie będziemy przedstawiać wybrane programy.

Systemy Microsoftu w wersji pudełkowej kosztują niemało, a ich tańsze o ponad połowę wersje OEM przeznaczone są w założeniu do sprzedaży z nowymi komputerami. Tak mówi teoria - w praktyce bowiem okazuje się, że licencja producenta OEM dopuszcza też sprzedaż systemów w wersji OEM, z dowolnym składnikiem komputera, niezbędnym do jego uruchomienia. Jest to więc bardzo dobry sposób na zalegalizowanie posiadanego systemu stosunkowo niewielkim nakładem środków. Legalny system uchroni nas od potencjalnych problemów z prawem i będzie działał lepiej niż piracki, dzięki nieskrępowanemu dostępowi do najnowszych aktualizacji bezpieczeństwa i poprawek np. poprzez bardzo wygodną witrynę Windows Update.

Oczywiście wersje OEM, z racji swojej dużo niższej ceny, posiadają też pewne ograniczenia. Co najważniejsze, mogą być one sprzedawane wyłącznie z "całkowicie zmontowanym systemem komputerowym, albo ze składnikiem sprzętu komputerowego, niebędącym urządzeniem peryferyjnym". Takim składnikiem może być dowolny komponent wewnętrzny komputera, jeżeli tylko jest niezbędny do uruchomienia systemu (np. płyta główna, dysk twardy) lub uznawana za składnik komputera mysz (oficjalna interpretacja treści licencji Microsoftu). System w wersji OEM nie może być natomiast sprzedawany z urządzeniami perferyjnymi takimi jak drukarka czy skaner, a także z niektórymi komponentami np. z kartą sieciową (ponieważ nie jest niezbędna do uruchomienia systemu).

Drugim istotnym ograniczeniem jest konieczność dożywotniego przypisania systemu w wersji OEM do konkretnego komputera poprzez proces aktywacji produktu. Jest to zabezpieczenie antypirackie Microsoftu uniemożliwiające korzystanie z jednej kopii oprogramowania na innych komputerach. Aktywacja przypisuje zakupioną licencję systemu do jego najważniejszych podzespołów, w szczególności płyty głównej. W przypadku wersji OEM, przy wymianie tych podzespołów możemy utracić licencję - systemu nie da się wtedy ponownie aktywować. Nie dotyczy to rozbudowy (np. o dodatkowe kości pamięci) oraz gwarancyjnych napraw serwisowych, nawet jeżeli dotyczą one płyty głównej. W takim wypadku ponowna aktywacja jest dokonywana telefonicznie poprzez Biuro Obsługi Klienta Microsoftu.

Jeżeli więc zamierzamy często modernizować sprzęt to wydawać by się mogło, że lepszy będzie zakup pełnej, pudełkowej wersji systemu, która mimo, że również wymaga aktywacji, nie jest objęta opisanymi powyżej ograniczeniami (można dokonywać wymiany podzespołów, a także przenieść licencję na inny komputer). Z drugiej jednak strony za mniejszą kwotę możemy dwukrotnie zakupić system w wersji OEM. Inna sprawa, że przy obecnym bardzo szybkim rozwoju sprzętu komputerowego, komputery raczej się wymienia na nowe niż gruntownie modernizuje. Powstają bowiem nowe procesory, płyty główne z innymi gniazdami, nowe typy pamięci itd. Gruntowna modernizacja komputera w wielu wypadkach przestaje się zatem opłacać ponieważ wiąże się z wymianą większości istotnych podzespołów.

Na koniec warto zaznaczyć, że systemy Microsoft w wersji OEM są funkcjonalnie identyczne jak wersje pudełkowe. Chcielibyśmy też zwrócić uwagę, że możliwość zakupu oprogramowania Microsoftu w wersji OEM wraz ze składnikiem komputera istnieje tylko w przypadku systemów operacyjnych. Aplikacje, czyli m.in. Microsoft Office, w wersji OEM mogą być sprzedawane wyłącznie z całkowicie zmontowanym komputerem. Analogicznie jest w przypadku systemów serwerowych. Mówi o tym wyraźnie punkt 4.2 wspomnianej już licencji producenta OEM. Zwracamy na to uwagę ponieważ na wielu aukcjach roi się od tego typu, niezgodnych z warunkami licencji, pseudo-okazji.

Zainteresowanych zakupem zapraszamy oczywiście do współpracującego z nami sklepu CHStudio.pl. Aktualna cena Windows XP Home Edition PL w wersji OEM (wraz z myszką) to 360 zł netto (439 zł brutto), a Windows XP Professional Edition PL w wersji OEM (wraz z myszką) to 560 zł netto (683 zł brutto). Wysyłka w obu przypadkach jest bezpłatna.

© dobreprogramy
s