Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Banan znęca się nad Dune HD Duo

Jak obiecałem w wywiadzie seria "Co prócz oczywistego?" będzie dalej kontynuowana ale pod nową nazwą czyli "Banan znęca się nad". Zmiana nazwy znosi również wszystkie ograniczenia, czyli już nie musi być to sprzęt, który prócz oczywistego zastosowania ma jeszcze jakieś dodatkowe zapewnione przez producenta. Dodatkowo znęcanie się będzie synonimem testów.

Dune HD Duo jest uniwersalnym odtwarzaczem plików wideo FullHD (1080p), zdjęć i muzyki, który został wyposażony w 2 kieszenie szybkiej instalacji dysków twardych, a dostałem go do dwutygodniowych testów.

Przedni panel zrobiony został z plastiku (nie piano black) natomiast pozostała część to metal pokryty czarną farbą. Całe urządzenie jest bardzo duże. Jego wymiary to 43 cm (szerokość), 30 cm (długość), 6,5 cm (wysokość).

W pudełku można znaleźć oprócz odtwarzacza pilot, kabel zasilający, przewody AV, dość długi kabel HDMI i skróconą instrukcję obsługi. Dune HD Duo, jak już wspomniałem, zostało na frontowej części wyekwipowane w dwie kieszenie na 3.5 " dyski SATA HDD, wejście na karty SD i USB 2.0. Wejście na USB schowano za gumową zaślepką, która już po krótkim czasie nie chce trzymać się na swojej pierwotnej pozycji i po prostu "odłazi".

Natomiast tylna część odtwarzacza została wyposażona (od lewej do prawej) w gniazdo sieci LAN, kolejne USB 2.0 (tym razem dwa), więc łącznie z przednim są już 3. Następnie, zaczynając od góry, mamy 2 zaślepki, z tego co przeczytałem w instrukcji są to otwory na opcjonalną antenę Wi-Fi, ale używając różnych niekiedy dziwnych narzędzi nie udało mi się ich ściągnąć, bo nie chciałem ich wyłamać. Poza tym sądzę, że taka antena powinna być od początku. Niżej jest złącze I2C i HDMI 1.3. Następnie mamy wyjście wideo Kompozytowe i S-Video i wyjście wideo Komponent (Y/Pb/Pr). Cyfrowe wyjście audio Koaksjalne i Optyczne, analogowe wyjście audio stereo (lewy/prawy). Pośrodku za dwiema metalowymi płytkami znajdują się wejścia na dwie karty rozszerzeń np. jeszcze jedno wejście na dysk =) Pod koniec znajdują się jeszcze wielokanałowe (7.1) analogowe wejścia audio, kolejna zaślepka z otworem na antenę Wi-Fi i złącze zasilania.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć jak ważną częścią odtwarzacza jest pilot. Został on wykonany z miłego w dotyku plastiku (jakby był miękki =P). Pilot jest bardzo lekki i intuicyjny, a klawiatura alfanumeryczna bardzo wygodna.

Oprogramowanie w Dune HD Duo jest estetyczne, animowane, a dzięki temu bardzo ładne. W ustawieniach mamy możliwość zmiany skórki, a co jakiś czas pojawia się komunikat o możliwości sprawdzenia czy nie ma aktualizacji oprogramowania przez internet. Skoro już o internecie mowa, odtwarzacz posiada wbudowaną przeglądarkę, ale nie liczcie, że wszystko wam na niej pójdzie.

Producent na swojej stronie zamieścił informację, że urządzenie radzi sobie z większością najpopularniejszych formatów. Bardzo zniechęcił mnie do tego urządzenia brak obsługi rmvb.

Podsumowując, zwykłemu Kowalskiemu raczej nie jest potrzebny odtwarzacz na aż dwa 3,5" dyski. Dune HD Duo można znaleźć już od ok. 1200 zł natomiast odtwarzacz bez obsługi dysków kosztuje o jakąś połowę mniej. Więc jeśli naprawdę wykorzystasz potencjał dwóch dysków twardych jest to urządzenie dla Ciebie. Jeśli zaś nie będziesz korzystać z tej opcji, to poszukaj czegoś tańszego. Pozdrawiam, Banan =) 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 12.05.2012 20:07

Też bym chciał żeby mi podsyłano sprzęt do AveLABu ;d Gratuluję obrotności.

A co do urządzenia, dla mnie za drogo.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 12.05.2012 22:34

Hm... Ciekawe urządzenie, ale raczej dwa dyski to zbędny luksus, "mamy możliwość zmiany skórki" - Oczywiście zielony musi być :)

januszek   22 #3 13.05.2012 07:07

Czy można na tym odczytać klasyczną płytę DVD jeśli przez usb podłączysz zewnętrzny napęd DVD?

Banan   10 #4 13.05.2012 08:38

@januszek

Niestety nie mam jak to sprawdzić. Ja nie mam takiego napędu ani nie przypominam sobie żeby któryś ze znajomych takowy posiadał.

  #5 13.05.2012 08:59

Banan, może byś się pochwalił kto Ci załatwił sprzęcik do testów! :D Nie ładnie :P

Igloczek   8 #6 13.05.2012 11:02

W większości filmów zakodowanych w formacie RMVB, da rade policzyć piksele na ekranie, więc w dobie "Full HD", ten format raczej jest na wymarciu.

Sprawdź lepiej jak odtwarzacz radzi sobie z filmami 1080p x264 z bit rate > 15 Mbps.

gogowitczak   3 #7 13.05.2012 17:13

RMVB? Litości, pozwólcie żeby ten format wreszcie umarł!

przemor25   14 #8 14.05.2012 00:04

hehe... już nawet na torrentach .rmvb nie jest popularnym formatem.
W tym akurat przypadku ta zieleń fajnie się komponuje :)

  #9 14.05.2012 08:48

Ocena za recenzję 2/10. Autor ograniczył sie tylko do opisania wyglądu, a z funkcjonalności to dowiedziałem się tylko tyle że można zmieniać skórkę. Nawet odtwarzanie filmów nie zostało przetestowane, no litości.

wojtekadams   19 #10 14.05.2012 11:35

@Banan
a czy to urządzenie można rozszerzyć o tuner DVB-T?
i powiedz jeszcze czy wspiera CEC'a ?

Banan   10 #11 14.05.2012 15:07

@gogowitczak, przemor25

Moim zdaniem starsze formaty też powinny być wspierane.

@wojtekadams

Rozszerzyć o tuner można, zaś o CEC'u nic nie wiem.

  #12 07.10.2012 21:51

Posiadam Dune HD Duo i wcale 2 dyski to nie zbędny luksus. W czasach HD i filmów blu-ray 2TB dysk szybko się zapełnia. Jak dla mnie dwie kieszenie to super rozwiązanie.

Co do pytania o podłączenie zewnętrznego napędu to ja posiadam i podłączam za pomocą USB do tego Dune napęd SAMSUNG SE-506AB. Działa dobrze, z zewnętrznego napędu mogę odtwarzać wszystko z czym radzi sobie Dune. Bez problemu z napędu Usb czyta płyty DVD, Blu-Ray, mkv, jpg itd.

  #13 17.04.2013 16:30

Zamiast dwóch dysków w jedną kieszeń można wsadzić Bluray 3D a w drugą HDD 2TB. Ponadto, do USB mozna podłączyć 2x tunery DVBT (jeden odtwarza, drugi nagrywa). Oprócz tego jest nawet mala klawiaturka zamiast pilota, żeby wygodnie było pisać, dalej są aktualizacje co kwartał, więc najnowsze formaty są w zasięgu ręki. Do USB z przodu można podłączyć PEN lub mały HDD 2,4 cala że nie wspomnę o czytniku kart SD z aparatu fotograficznego...mało? Prawdziwy kombajn! Tylko trzeba umieć z niego skorzystać :-D
Cienki ten banan...