Bezpłatne programy do aranżacji wnętrz i ogrodów (2016)

Strona główna Aktualności

O autorze

Komputery praktycznie od samego początku wykorzystywane były do przeprowadzaniu różnego rodzaju obliczeń, tworzenia dokumentacji technicznej, a później także do tworzenia rysunków technicznych – słowem do wspomagania procesu projektowania. Obok profesjonalnych narzędzi z tej dziedziny, takich jak chociażby AutoCAD, jest również pewna grupa programów do projektowania, a właściwie aranżacji powierzchni, przeznaczona do amatorskich zastosowań. Z ich pomocą, bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy, można w stosunkowo łatwy sposób zaplanować wygląd kuchni, pokoju, biura czy ogrodu.

Niestety, choć takich programów nie jest wcale tak mało, to liczba bezpłatnych rozwiązań jest bardzo ograniczona. W olbrzymiej większości są to programy stworzone na zlecenie producentów mebli i wyposażenia, którzy udostępniają je później bezpłatnie swoim klientom. Wśród tego typu rozwiązań prym wiedzie program Furnish stworzony przez przez firmę Geac Computer Corporation. Funkcjonuje on w różnych odmianach i pod różnymi nazwami, w zależności od firmy dla której był przygotowywany. Jedną z takich odmian był niedostępny już IKEA Home Planner – bezpłatny program koncernu meblowego IKEA. Na szczęście są też narzędzia uniwersalne, choć rzecz jasna, oferują ograniczoną funkcjonalność w stosunku do komercyjnych odpowiedników.

Dowolne wnętrza

Power NET+ (znany wcześniej jako NET+ Interior Design) to bezpłatny program do aranżacji wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A, znanej z wyspecjalizowanych, profesjonalnych systemów branżowych, takich jak CAD Kuchnie i CAD Wnętrza. W odróżnieniu od innych programów do samodzielnej aranżacji wnętrz, NET+ jest programem całkowicie uniwersalnym. Dzięki bogatej bazie najróżniejszego rodzaju mebli i wyposażenia, pozwala na zaprojektowanie nie tylko kuchni czy pokoju dziennego ale także łazienki, sypialni i innych domowych pomieszczeń. Proces tworzenia aranżacji jest bardzo prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy podać wymiary i wybrać kształt pomieszczenia, a następnie nanosić poszczególne meble na zdefiniowaną powierzchnię. W każdej chwili można skorzystać z dynamicznego podglądu 3D. Stworzoną aranżację można wydrukować lub zapisać.

Podczas pracy nad aranżacją można tworzyć pomieszczenia o różnych kształtach i wymiarach, nakładać tekstury na podłogi, ściany oraz wybierać wersje kolorystyczne i faktury dla mebli. Możliwe jest również układanie płytek na ścianach wraz z dekoracjami. Program zawiera ponadto zaawansowane narzędzia pomocne przy projektowaniu takie jak analiza kolizji elementów czy dostawianie do ścian.

Warto nadmienić, że na bazie programu Power NET+ stworzony został bliźniaczy funkcjonalnie program Light Decor Paradyż zawierający bogatą bazę płytek Ceramiki Paradyż. Z tego samego rozwiązania korzysta też kilku producentów mebli, w tym Forte i BRW.

Inną uniwersalną pozycją jest Sweet Home 3D, dostępny dla Widnowsa i OS X – bezpłatny program do planowania wnętrz stworzony w języku Java, a udostępniany na licencji GPL. W odróżnieniu od innych darmowych programów tego typu, Sweet Home 3D umożliwia aranżację nie jednego ale wielu pomieszczeń naraz (całego mieszkania lub kondygnacji domu), a także pozwala bardzo dokładnie zdefiniować wymiary i umiejscowienie poszczególnych obiektów.

Aplikacja pozwala na dowolne naniesienie ścian, okien, drzwi, schodów, daje także możliwość planowania ścianek działowych. Przydatną funkcją jest możliwość wczytania pliku graficznego (np. ze skanem projektu mieszkania) w celu jego dokładnego obrysowania w programie. Na zdefiniowaną powierzchnię możemy nanosić różnego rodzaju elementy wyposażenia z bazy zawartej w programie i podzielonej na kategorie. Standardowa baza jest dość ograniczona można jednak pobrać dużo dodatkowych elementów wyposażenia ze strony domowej programu. Sweet Home 3D posiada stosunkowo prosty moduł wizualizacji trójwymiarowych. Ponieważ moduł ten nie oferuje symulacji oświetlenia, a same modele 3D obiektów są dość proste, wizualizacje nie cechują się wysokim stopniem realizmu. W zupełności wystarczają jednak do wyrobienia sobie zdania co do stworzonego projektu aranżacji.

Gotowy projekt można zapisać oraz wydrukować (także z listą użytych elementów). Program jest od pewnego czasu spolonizowany.

Do większych projektów, obejmujących kondygnację domu lub piętro biurowca, warto sięgnąć po pCon.planner, który pozwala przygotować plan zagospodarowania wnętrz różnego typu i przygotuje fotorealistyczne wizualizacje, które można zaprezentować klientowi lub rodzinie. Po przygotowaniu planu pomieszczeń można w nich umieszczać modele mebli i sprzętu, importowane w formatach DWG, 3DS i SKP z własnej kolekcji lub z dostępnych katalogów producentów mebli.

W programie znajdziemy też bibliotekę materiałów wykończeniowych, które można wykorzystać na podłogach i ścianach. Fotorealistyczne rendery można przygotować bez specjalnej wiedzy o grafice 3D, można też wygenerować bardziej szczegółowy raport na temat wprowadzanych zmian. Producent udostępnia także aplikacje mobilne, w których można prezentować widok panoramiczny zaprojektowanego wnętrza i interaktywne obrazy na tabletach.

SketchUp Make, dostępny dla OS X i Windowsa, to program bardzo uniwersalny. Powstał co prawda do modelowania budynków, ale można w nim spokojnie przygotować też inne modele i projekty, w tym do wydruku 3D i modle wnętrz. W bibliotece plików do pobrania znajdziemy mnóstwo mebli, elementów wyposażenia, sprzętu AGD i tym podobnych.

SketchUp Make ma wbudowane szablony do projektowania wnętrz i scenografii, projektów architektonicznych, urbanistycznych oraz projektów ogrodów, w systemie metrycznym i imperialnym. Można w nim przygotować wizualizację pojedynczych pomieszczeń, a także całego domu z ogrodem. Kolejną zaletą programu jest możliwość projektowania własnych mebli i elementów wyposażenia. Rysowanie w programie nie wymaga przygotowania, więc każdy początkujący projektant może zacząć w nim pracować.

SketchUp Make to program darmowy i dostępny po polsku, przeznaczony dla hobbystów i początkujących. Jeśli komuś zależy na obsłudze branżowych formatów i możliwości generowania dokumentacji technicznej, może sięgnąć po płatnego SketchUpa Pro.

Jeśli ktoś lubi pracować w aplikacjach Modern, może sięgnąć po bardzo przyjemny i wygodny Live Interior 3D Free dla Windowsa 8.1 i 10. W programie można pracować myszką lub palcami, przygotowując 2-wymiarowe plany pięter lub mieszkań oraz wizualizacje 3D z materiałami i teksturami, oświetleniem i wybranymi warunkami atmosferycznymi za oknem.

W trybie planu 2D Live Interior 3D pozwala rysować ściany i umieszczać meble w widoku z góry, jak na klasycznych planach. Wizualizacja renderowana jest w czasie rzeczywistym i można oglądać ją z różnych perspektyw, a także przesuwać obiekty i nakładać na nie nowe tekstury. Program jest bardzo intuicyjny i nawet początkujący projektanci sobie z nim poradzą.

W bibliotece znajduje się ponad 1,5 tysiąca materiałów i 1,2 tysiąca obiektów, z których można wybierać wyposażenie. Są tu krzesła, AGD, kanapy, biblioteczki, dywany, drzwi, okna, zasłony, rośliny doniczkowe i wiele innych. Wymiary każdego z nich można dostosować podczas ustawiania, by były bliższe faktycznie posiadanym meblom.

Autodesk Home Styler dla iOS i Androida to świetny, darmowy program do projektowania wnętrz, korzystający ze zdjęć prawdziwej przestrzeni. Obsługa tego narzędzia jest banalnie prosta – wystarczy wybierać meble i elementy wyposażenia, a następnie układać je w wybranym miejscu. Znajdziemy tu oczywiście katalog różnego rodzaju sprzętów domowych i biurowych.

Dla osób szukających inspiracji przewidziano sekcję 3D Design Stream. Zawiera ona przykłady aranżacji wnętrz różnego typu i w różnym stylu. Kompozycje można oceniać oraz komentować (opcja dla zalogowanych użytkowników), a także udostępniać. Za źródło pomysłów może posłużyć również dostępny w aplikacji ilustrowany magazyn, poświęcony tematyce urządzania wnętrz oraz strona programu.

1 3
© dobreprogramy
s