Bitcoin na rozdrożu. 1 sierpnia wstrzymajcie się z transakcjami

Strona główna Aktualności

O autorze

Inwestujący w bitcoiny zacierają ręce. Kto w zeszłym roku zdecydował się kupić tę kryptowalutę, ten wiosną mógł cieszyć się wielokrotnym wzrostem jej wartości. Za kilka tygodni jednak wszystko może się zmienić. Bitcoin stoi przed jednym z krytycznych momentów w swojej historii, który może zarówno kryptowalutę tę pogrążyć, jak i wynieść do rangi jednego z kluczowych instrumentów finansowych tej planety. 1 sierpnia zobaczymy, czy próba znacznego ulepszenia skalowalności protokołu Bitcoin – wprowadzenie oddzielonych podpisów (ang. Segregated Witness, segwit) – nie doprowadzi do zakłócenia pracy całej sieci.

Segwit: by Bitcoin znów się nadawał

Przede wszystkim trzeba sobie wyjaśnić, o co chodzi z tymi oddzielonymi podpisami. Obecnie używany protokół Bitcoin coraz gorzej sobie radzi z liczbą transakcji przeprowadzanych za jego pomocą. Zatwierdzane przez górników bloki z transakcjami mają ograniczoną pojemność – 1 MB – a to przekłada się na poważne kolejki w przekazywaniu środków, szczególnie tych mniejszych kwot, których włączanie do bloku górnikom przestaje się opłacać, bo opłaty transakcyjne są za niskie.

Deweloperzy i społeczność Bitcoina zaproponowali rozwiązanie. Oddzielone podpisy (segwit) miały pozwolić na zachowanie wszystkich dotychczasowych zalet kryptowaluty, rozładować sieć i usprawnić płatności. W największym uproszczeniu, to wstecznie kompatybilna aktualizacja protokołu, która wprowadza dodatkowy, niezrozumiały dla starych węzłów sieci łańcuch bloków, poprzez który mają być przesyłane małe transakcje o niskiej opłacie transakcyjnej.

Przyjęcie SegWita miałoby przynieść też wiele innych korzyści: wraz z aktualizacją protokołu miałoby dojść m.in. do:

  • Usunięcia zagrożenia związanego z modyfikowaniem podpisanej transakcji (tzw. transaction malleability), czyli możliwości zmiany identyfikatora transakcji przez napastnika. Pomoże to twórcom śledzących transakcje portfeli, twórcom inteligentnych kontraktów i użytkownikom wydającym niepotwierdzone bitcoiny.
  • Podpisywania wartości wejścia transakcji, które znacznie zredukuje moc obliczeniową potrzebną do jej obsługi – dzięki czemu bitcoiny będzie można łatwo wysyłać np. przez urządzenia Internetu Rzeczy i bezpiecznie przechowywać w lekkich portfelach.
  • Zwiększenia obciążenia sieci przez brak weryfikacji podpisów, dzięki czemu klienty nie będą musiały pobierać całej transakcji by zweryfikować jej identyfikator. Pomoże wszystkim użytkownikom lekkich portfeli, zmniejszając ilość miejsca potrzebnego na przechowywanie informacji o transakcjach.
  • Zwarte potwierdzenia transakcji, czyli mechanizmy pozwalające wszystkim na weryfikację takiej cześci łańcucha bloków, jaką mogą wykonać – rzecz istotna ze względu na stale rosnącą ilość potrzebnych zasobów do takiej weryfikacji całego łańcucha. Korzystając ze zwartych potwierdzeń także lekkie klienty będą mogły weryfikować i przekazywać transakcje, uczestnicząc w utrzymaniu zgodności sieci.
  • Ulepszenia języka skryptowego Bitcoina. Segwit pozwala zapisać wersję języka skryptowego użytego w transakcji, dzięki czemu można tworzyć nowe wersje języka z nowymi funkcjonalnościami, bez utraty wstecznej kompatybilności. Już dzisiaj gotowe są rozszerzenia, które czekają tylko na nowy język skryptowy, by wzbogacić protokół Bitcoin o takie atrakcje jak schemat identyfikacji Schnorra czy inteligentne kontrakty na bazie drzewa AST.

Wojna z kopalniami

Niestety jednak, poparcie dla proponowanego przez deweloperów Bitcoina rozwiązania, zdefiniowanego jako BIP 141 (BIP – Bitcoin Improvement Proposal) wśród samych kopalni bitcoinów (głównie chińskich) nie było zbyt duże – szacowało się, że nie przekracza ono 40%, tymczasem aby wyszło ono w życie, musi uzyskać 95% poparcia.

W tej sytuacji swoje rozwiązanie zaproponowała społeczność – w pewnym sensie to próba narzucenia zmiany kopalniom, tak by nie miały wyjścia. To BIP 148, opisujący aktywowany przez użytkowników miękki fork (UASF – User Activated Soft Fork). Wszyscy stojący za BIP 148 zamierzają uaktywnić Segwit siłowo. Od 1 sierpnia ich węzły zaczną odrzucać wszystkie bloki z kopalń bez oznaczenia SW READY, a zarazem banować wszystkie inne węzły, które takie bloki chciałyby przekazywać. BIP 148, działając od 1 sierpnia do 15 listopada ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie bloki będą zgodne z mechanizmem oddzielonych podpisów – i wówczas będzie można śmiało włączyć BIP 141.

Tak oczywiście będzie, o ile węzły uczestniczące w projekcie BIP 148 zdołają uzyskać przynajmniej 51% mocy sieci Bitcoin. A co, jeśli stanie się inaczej? Wtedy spodziewajmy się kłopotów.

Bitcoin Project opublikował oficjalny komunikat, ostrzegający, że od 1 sierpnia 2017 roku, wskaźniki potwierdzeń transakcji bitcoinowych mogą stać się niepewne – i to niewiadomo na jak długo. Oznacza to, że wszelkie bitcoiny, jakie otrzymamy na nasze konto po 1 sierpnia mogą później zniknąć z naszego portfela, lub też stać się bitcoinami, których inni użytkownicy sieci nie będą akceptowali.

Po zaradzeniu tej sytuacji wskaźniki potwierdzeń albo znów staną się niezawodne, albo też powstaną dwie, a nawet więcej, konkurencyjne wersje sieci Bitcoin. W tym drugim przypadku, aby bezpiecznie otrzymywać bitcoiny, trzeba będzie się odpowiednio do sprawy przygotować.

Dlatego radzi się wszystkim przyjmującym bitcoiny, by zaprzestali tego na przynajmniej 12 godzin przed felerną godziną, tak by wszystkie oczekujące transakcje zdążyły się potwierdzić w łańcuchu bloków. Później należy nie ufać żadnym transakcjom – i czekać na oficjalne komunikaty deweloperów Bitcoina.

Co faktycznie może się stać?

1 sierpnia wydarzy się coś bez precedensu. BIP 148 to tak naprawdę otwarty bojkot. Odrzucając kopalnię, uczestniczący w bojkocie użytkownik odrzuca też wszystkich użytkowników tej kopalni i wszystko co z niej pochodzi. Albo przyłączysz się do bojkotujących, albo zostaniesz przez nich wykluczony.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakim faktycznie poparciem ten bojkot się cieszy. Jego zwolennicy są bardzo aktywni w sieciach społecznościowych, ale czy gdy przyjdzie co do czego, zdecydują się odrzucić przychodzące do nich pieniądze?

W teorii kopalniom opłacałoby się zadeklarować wsparcie dla BIP148. To zapewniłoby im możliwość wzięcia najdłuższego łańcucha bloków według większości węzłów i ostatecznie aktywowania segwita w ramach BIP 141. Jeśli jednak tak się nie stanie, Bitcoin rozpadnie się na dwa łańcuchy, segwitowy i tradycyjny.

Dla zwykłych użytkowników sytuacja jest kłopotliwa: jeśli przyjmą bitcoiny od kogoś, kto został wykluczony, a bojkotujący wygrają, to bitcoin zniknie z ich portfela. To samo może stać się w drugą stronę – jeśli przyjmą bitcoina od wspierającego bojkot, a BIP 148 upadnie, to taki bitcoin też może zniknąć. A co z poprzednimi bitcoinami, przed momentem rozpadu? Tu nic się nie powinno stać – jeśli ktoś miał w portfelu 1 BTC, to po takim rozpadzie miałby 1 segwitowy BTC i 1 tradycyjny BTC. By z nich skorzystać trzeba będzie jednak pewnie sięgnąć po jakieś nowe portfele.

Sytuacja jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Otóż niektóre kopalnie przygotowują coś o nazwie UAHF (User Activated Hard Fork). Ten fork miałby pozwolić na przywrócenie łańcucha bloków przetwarzanego przez węzły nie popierające BIP 148. Kopalnie „tradycyjne” odzyskałyby swoje bloki – węzły, które postawiły na UAHF po prostu nie uznałyby łańcucha bloków, stworzonego przez węzły popierające BIP 148, nawet jeśli byłby dłuższy. To oznacza powstanie de facto dwóch łańcuchów bitcoinów.

Skomplikowane? To jeszcze nic. Na horyzoncie widać rozwiązanie o nazwie SegWit2x. To z kolei fork, który wprowadza segwit i jednocześnie powiększa blok do 2MB. Ma zacząć działać już od 21 lipca do 15 listopada. W swoich ostatnich blokach zacznie odrzucać wszystkie bloki, które nie są gotowe na zmiany, później zaś automatycznie włączy segwita i powiększy rozmiar bloku.

Bez względu na to co się stanie, warto na te trudne dni mieć swoje bitcoiny w swoich portfelach. Zalecamy przeczekać sytuację i śledzić oficjalne komunikaty deweloperów bitcoina.

© dobreprogramy
s