Biuro bez papieru – Microsoft patentuje technologię, która namiesza na rynku drukarek

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Firmy i urzędy mogą sobie wdrażać przeróżne systemy elektronicznego obiegu dokumentów, a i tak niezmiennie od lat toną w wydrukach. Mentalność urzędnicza, czy to w korporacjach czy w organizacjach rządowych i samorządowych jest nierozerwalnie związana z papierem, pieczątką i długopisem. Microsoft najwyraźniej zrozumiał już, że tego betonu skruszyć się nie da – a może go tak obejść? Firma z Redmond złożyła wniosek patentowy na nowy rodzaj elastycznego wyświetlacza wielokrotnego użytku, który od innych tego typu rozwiązań wyróżniać ma się niską ceną.

Dostępne dziś wyświetlacze typu e-paper są względnie drogie, przede wszystkim ze względu na to, że oprócz powierzchni wykorzystywanej do wyświetlania pikseli, zawierać muszą sporo elektroniki sterującej oraz zasilające ją akumulatory. To też ogranicza ich elastyczność i podatność na recykling. Pomysł Microsoftu, który został zgłoszony do amerykańskiego urzędu patentowego, w sprytny sposób obchodzi to ograniczenie.

W microsoftowym e-papierze nie ma praktycznie żadnej elektroniki ani akumulatorów, a mimo to e-papier zachowuje zapisane na nim treści. Ta część elektroniczna zostaje wyodrębniona w nowej klasy urządzenie, drukarkę e-papieru, która przykładając napięcie do wyprowadzonych elektrod e-papierowej kartki zmienia jej zawartość. Oczywiście można to wielokrotnie powtarzać, ponownie umieszczając e-kartkę w takiej specjalnej drukarce.

Jako że takie kartki-wyświetlacze składałyby się wyłącznie z warstwy giętkiej folii, zawierającej mikrokapsułki z pigmentem, mogłyby być nie grubsze od zwykłej kartki, zapewnić porównywalną elastyczność, i dzięki masowej produkcji, dorównać im ceną. Również i cena drukarki e-papieru miałaby być niewysoka – we wspomnianym patencie inżynierowie Microsoftu opisują, jak można tak skonstruować e-papier, by elektrody znalazły się tylko z jednej jego strony, co uprościłoby całą konstrukcję i proces druku.

Nie wiadomo, czy Microsoft sam zdecyduje się na rozwój tej technologii, mającej w sobie potencjał zaburzenia całego dotychczasowego rynku drukarek. Niemniej jednak nawet jeśli ryzykowna biznesowo, taka technologia e-druku będzie wielkim sukcesem PR-owym – hektary drzew, ocalonych przed wycinką dzięki temu, że biura nie będą musiały drukować i przetrzymywać ton arkuszy papieru, to argument trudny do obalenia.

© dobreprogramy