Błąd w Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatniej stabilnej wersji najpopularniejszej dystrybucji Linuksa znaleziono poważny błąd. Instalator Ubuntu Breezy Badger 5.10 po instalacji pozostawia na dysku plik z logiem procesu instalacji systemu. Nie było by w tym nic dziwnego, plik ten zawiera odpowiedzi użytkownika na zadawane w procesie pytania, dzięki czemu można lokalizować potencjalne błędy. Niestety, wśród odpowiedzi, znajduje się w nim także hasło roota, czyli administratora systemu. Nie jest ono zaszyfrowane, a dostęp do pliku mają wszyscy użytkownicy systemu. Wejście w posiadanie hasła roota równoznaczne jest z przejęciem całkowitej kontroli nad systemem. W kolejnych testowych wersjach błąd ten został naprawiony, a użytkownicy wydania 5.10 powinni sprawdzić, czy na ich dysku znajduje się plik /var/log/installer/cdebconf/questions.dat i jeśli tak, to zmienić prawa dostępu lub go usunąć.

Przy okazji warto wspomnieć, że wydano właśnie piątą testową wersję tej dystrybucji. Dapper Drake 5 wprowadza zmiany w wyglądzie systemu i dodatkowe narzędzia graficzne. Twórcy skupili się na poprawie wygody użytkowania, dopracowano wygląd środowiska graficznego GNOME. Jednym z nowych narzędzi jest gdebi, służące do prostej i szybkiej instalacji programów wydawanych w postaci pakietów DEB. Więcej informacji o nowej wersji w ogłoszeniu na stronach producenta.

Twórca Ubuntu, Mark Shuttleworth, zaproponował przedłużenie procesu wydawania nowej wersji o 6 tygodni. Uzasadnił to potrzebą lepszego przetestowania, dopracowania i lokalizacji systemu. Wciąż trwają także prace mające na celu certyfikację Ubuntu. Ogłosił on także plany stworzenia całodobowego systemu wsparcia dla użytkowników dystrybucji.

© dobreprogramy
s