Valve stawia sprawę jasno: Nie będzie oficjalnego wsparcia Ubuntu 19.10 przez Steam

Saga w związku z porzuceniem 32-bitowych pakietów w Ubuntu 19.10 trwa. Tym razem głos zabiera Valve, twórcy Steama. Jak twierdzą, nie zamierzają wspierać Ubuntu 19.10 ani żadnej przyszłej wersji tego systemu.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

23.06.2019 | aktual.: 23.06.2019 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

– Ubuntu 19.10 i przyszłe wydania nie będą oficjalnie wspierane przez Steama ani rekomendowane naszym użytkownikom – napisał jednoznacznie Pierre-Loup Griffais, deweloper Valve związany z platformą Linux, na Twitterze. – Ocenimy sposoby zminimalizowania strat dla obecnych użytkowników, ale także zmienimy nasze ukierunkowanie na inną dystrybucję – oznajmił, dodając jeszcze, że dalsze szczegóły zostaną ujawnione za jakiś czas.

Dotychczas Ubuntu było jedną z dwóch dystrybucji, obok własnościowego SteamOS-u, oficjalnie wspieranych przez Valve. Firma Gabe'a Newella wprost rekomendowała ten system.

Jednak całkowita rezygnacja z x86_32 to naprawdę poważny problem. Sam Steam wykorzystuje wiele 32-bitowych bibliotek, a do tego dochodzą jeszcze problemy z grami. Znaczna część tytułów w bazie nie ma 64-bitowych binarek. Konieczne staje się użycie kontenera (wirtualizacja).

Zresztą, dobitnie uświadamia o tym eksperyment przeprowadzony przez Alana Pope'a, programistę Canonicala, na kilku grach z GOG. Spośród sześciu przetestowanych pozycji, na Ubuntu 19.10 odpalił zaledwie dwie, co daje świetny pogląd na skalę niedogodności.

Ogłaszając decyzję o rezygnacji z 32-bitowych składników, Canonical obiecywało, że będzie pracować z Valve nad kwestią kompatybilności z grami. Cóż, Valve te słowa boleśnie zweryfikowało.

Wiadomo, że raczej nikt nie decyduje się na Linuksa po to, aby stawiać na nim platformę sensu stricto do gier. Widać po "popularności" SteamOS-u. Ale utrata elastyczności może pójść ekipie Canonicala w pięty. Miał być postęp i wielka rewolucja, a kończy się... strzałem w stopę.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (221)