reklama

BrickPi, czyli Raspberry Pi jako mózg robotów budowanych z klocków Lego

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Lego Mindstorms to chyba najciekawsza odmiana duńskich klocków, jaką można znaleźć na rynku. Na łamach dobreprogramy.pl doczekała się nawet kompleksowego testu, w ramach którego zbudowany został ploter. To oczywiście nie jest kres możliwości Mindstorms, z klocków tych ludzie budują roboty do rozwiązywania Sudoku, pinballe i maszyny wrzutowe do sprzedaży pepsi. Już niedługo fani będą mogli zrobić znacznie więcej, a to za sprawą projektu, który pozwoli na wykorzystanie komputerka Raspberry Pi w budowanych z klocków maszynach.

Zaczęło się na Kickstarterze: niewielka firma Dexter Industries, tworząca już różnego rodzaju osprzęt dla Lego Mindstorms i Arduino, postanowiła zdobyć finansowanie dla czegoś, co nazwano BrickPi: klocki Lego z mózgami Raspberry Pi. Wiele nie żądali, liczyli na niespełna 2 tysiące dolarów. W kilka tygodni pozyskali ponad 100 tysięcy dolarów, wpłacone przez ponad 1400 osób, marzące o przejęciu władzy nad światem przez inteligentne roboty.

Potrzeba takiego projektu była najwyraźniej bardzo paląca – jak wyjaśniają autorzy, gdy tylko Raspberry Pi pojawiło się na rynku, ujrzeli w tym komputerku przyszłość, więc zamówili sześć płytek. Niestety, po uruchomieniu okazało się, że Raspberry Pi się nie rusza! Postanowili więc zrobić z „malinki” robota.

Aby połączyć „mózg” ze zrobionymi z Lego Mindstorms robotami wykorzystywana jest płytka interfejsu BrickPi, zawierająca mikrokontroler Arduino z przygotowanym przez Dexter Industries firmware i ochronną obudową. Pozwala ona kontrolować trzy silniki i odczytywać cztery sensory, zapewniając przy tym zasilanie dla całości z jednej baterii 9V. Możecie ją zobaczyć w akcji na poniższym wideo:

Oprogramowanie BrickPi i schematy konstrukcji udostępniono na GitHubie. Roboty z mózgiem Raspberry Pi programować można w Pythonie, a w przyszłości także w C/C++. To jednak nie wszystko, przy obecnym poziomie finansowania można się spodziewać, że BrickPi otrzyma możliwość kontrolowania czterech silników i odczytywania pięciu sensorów. Jest też nadzieja, że napędzany energią słoneczną BrickPi zostanie wysłany w podróż dookoła świata (na pewno zaś zostanie wysłany balonem na niską orbitę). Jeśli zaś udałoby się zebrać 150 tys. dolarów, dzieło Dexter Industries zmieni zasilanie, z bateryjek 9V na pakiety „paluszków” R06.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić