Cena internetowego strachu

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje PCLab, strach przed złośliwym oprogramowaniem z sieci zmienia zachowania internautów. Specjaliści z Pew Internet and American Life Project stwierdzili, że może on prowadzić do omijania niektórych stron internetowych, porzucania sieci wymiany plików, czy nawet rzadszego korzystania z internetu. Wielu z badanych przez specjalistów Amerykanów wykazuje większą czujność przy otwieraniu listów elektronicznych, uruchamiając załączniki listów po upewnieniu się, że są bezpieczne. Prowadzący badania podkreślają, że programy typu spyware i adware zwracają u internautów największą uwagę ze wszystkich pozostałych zagrożeń.

Wyniki badań Pew Internet pokazały, że 48 proc. z amerykańskich internautów przestała oglądać niektóre strony internetowe, które według nich mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. 25 proc. przestało używać programów P2P, które nie dość że często pobiera się w towarzystwie programów szpiegujących, to potem umożliwiają pobranie nie tylko muzyki, programów i filmów ale i niebezpiecznych dla komputera plików. Wedlug Pew Internet 18 proc. badanych dorosłych Amerykanów porzuciło Internet Explorera na rzecz Firefoxa lub innej alternatywnej przeglądarki. 81 proc. przyznało, że uważniej ogląda pocztę email. W sumie około 91 proc. badanych zmieniło coś w swoich internetowych zwyczajach.

Badania pokazały też, że 20 proc. użytkowników komputerów, którzy mieli ze swoimi maszynami jakieś problemy w żaden sposób nie naprawiło ich. Wśród tych, którzy postanowili działać, 29 proc. podjęło te kroki w co najmniej miesiąc później.

Specjaliści z Pew Internet stwierdzili też, że internauci w około trzech czwartych przypadków nie czytają treści umów pojawiających się podczas instalacji programów. To tam właśnie można często "zgodzić się" na zainstalowanie szpiega czy programu adware.

© dobreprogramy
s