Oprogramowanie Apple wyrosło na największe zagrożenie dla użytkowników Windows

Oprogramowanie Apple wyrosło na największe zagrożenie dla użytkowników Windows

Oprogramowanie Apple wyrosło na największe zagrożenie dla użytkowników Windows
30.10.2015 16:01

Na liście zdezaktualizowanego, zawierającego luki wzabezpieczeniach oprogramowania, które najbardziej zagrażaużytkownikom Windows, to już wcale nie Java zajmuje pierwszemiejsca. Z badań przeprowadzonych przez Secunia Research wynika, żedziś największym zagrożeniem może być… oprogramowanie Apple.Tak jest przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Jednak w krajach,gdzie Jabłko nie jest tak popularne, też się nie ma z czego sięcieszyć.

Ponad 8 milionów osób z 14 krajów uczestniczyło wprzeprowadzanym przez Secunię badaniu aktualności oprogramowania zapomocą darmowego narzędzia Personal Software Inspector firmyFlexera (notabene aktualnego właściciela Secunii). Pokazało onoponury, a przecież wcale nie zaskakujący stan rzeczy – naogromnej liczbie pecetów znajdują się stare i niezałatane wersjeaplikacji, których luki mogą zostać wykorzystane w cyberatakach.

Tak jak dotychczas straszono użytkowników Windows głównielukami w Javie (szczególnie przeglądarkowej wtyczce Javy), tak odkilku miesięcy prymat w tej niechlubnej kategorii groźnegooprogramowania przypadł Apple. W momencie powstawania raportu wQuickTime 7 było 18 niebezpiecznych luk, z których wiele pozwalałona zdalne uruchomienie złośliwego kodu. Firma z Cupertino wydałaoczywiście poprawki, ale co z tego, skoro 61% użytkowników miesiącpo wydaniu łatek wciąż korzystało z przestarzałej wersji?Podobna sytuacja była z oprogramowaniem iTunes, w którym znalezionoraptem 106 luk i w którego przypadku 47% instalacji przypadało naprzestarzałe, niebezpieczne wersje.

Na liście głównych winowajców znajdziemy oprócz QuickTime iiTunes także niezawodnego Adobe Readera X (96 luk, 66% użytkownikówkorzystających z niezałatanych wersji, oczywiście Javę 8 (81luk, 36% korzystało z niezałatanych wersji), a nawet VLC MediaPlayer (6 luk, 41% korzystało z niezałatanych wersji). Wśródprogramów porzuconych, które już nigdy żadnej łatki nieotrzymają, pierwsze miejsce zajął oczywiście Flash Player 18, zktórego we wrześniu korzystało w USA 80% użytkowników, a wtakich relatywnie bardziej dbających o bezpieczeństwo Szwecji czyNiemczech – po 79%.

Za taki stan rzeczy podziękować można chyba tylko architekturzeWindows. Według badaczy Secunii na przeciętnym pececie ze Stanówznajdziemy dziś 76 aplikacji od 27 różnych producentów. By byćzawsze na bieżąco, należałoby więc korzystać z 27 różnychmechanizmów aktualizacji. Mało to prawdopodobne, w sytuacji, gdywiększość użytkowników instaluje oprogramowanie na bieżąco,zgodnie ze swoimi potrzebami, a potem o tym zapomina. I tak wsystemie pozostaje sporo starego oprogramowania, które nigdy niezostanie zaktualizowane lub odinstalowane. Może zresztą nie być godo czego aktualizować – według Secunii, 5,5% spośród zbadanychaplikacji, zostało porzuconych przez deweloperów i nie jest jużrozwijanych ani łatanych.

Kasper Lindgaard, szef działu badawczego Secunii zauważył, żedzięki niedbałości użytkowników o aktualizacje oprogramowania,stare exploity wciąż mają swoją wartość na czarnym rynku.Producentom oprogramowania trudno tu w tej kwestii coś zarzucić –kto może, wprowadza do Windows swój własny mechanizm aktualizacji,ale ile takich mechanizmów może działać obok siebie?

Obraz

Na dziś dobrego, kompleksowego rozwiązania tego problemu nie ma.Z naszej strony możemy jedynie polecić wykorzystanie naszegoportalu jako źródła informacji o aktualizacjach oprogramowania.Jeśli pobrany od nas program oznaczycie jako ulubiony, poprzezsystem powiadomień będziecie otrzymywali informacje o pojawieniusię nowej wersji zaraz po tym, jak pojawi się w naszej bazie. Mechanizm ten dostępny jest dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników.

Obraz

Zainteresowanych pełnym raportem zapraszamy zaś na stronySecunii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)