Chomikuj.pl będzie ścigać piratów – jest wyrok sądu

Chomikuj.pl będzie ścigać piratów – jest wyrok sądu

Chomikuj.pl będzie ścigać piratów – jest wyrok sądu
Oskar Ziomek
20.09.2017 16:04, aktualizacja: 20.09.2017 16:25

Jak wielokrotnie już wspominano, internetowe piractwo można tylko spowalniać, ale na pewno nie uda się go całkowicie wyeliminować. Mimo to, zapadł interesujący wyrok, zgodnie z którym Chomikuj.pl będzie musiało przez najbliższe trzy lata samodzielnie wyszukiwać i usuwać nielegalnie rozpowszechniane w serwisie pliki, a to wszystko w konsekwencji wielokrotnych zgłoszeń w związku z piraceniem trzech polskich filmów.

Owe zgłoszenia, kierowane do Chomikuj.pl przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich dotyczyły trzech produkcji: Dzień świra, Wenecja oraz Katyń i mimo, iż wyraźnie zaznaczano, że chodzi o naruszanie praw autorskich, serwis w zasadzie nie reagował. Powoływał się przy tym na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną i definicję wiarygodnej wiadomości, która jego zdaniem nie była spełniona.

Co prawda z opóźnieniem, ale wskazywane kopie filmów zostały ostatecznie z Chomika usunięte. W międzyczasie sprawa zdążyła jednak również trafić do sądu, a w pozwie zawarto także zapobiegawczo żądania odnośnie monitorowania podobnych przypadków w przyszłości. Żądania te zostały uwzględnione jeszcze w maju 2015 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie, ale dopiero teraz poznaliśmy stanowisko drugiej instancji – wyrok został podtrzymany.

Jest wyrok

Serwis Chomikuj tłumaczył się, że jego rola to jedynie pośredniczenie w wymianie plików przez użytkowników, ale sąd stwierdził, że egzekwowanie opłat za transfer jest jednoznaczne ze współudziałem. W efekcie Chomikuj.pl będzie musiało przez najbliższe lata raz w miesiącu zająć się samodzielnym wyszukiwaniem nielegalnych plików w swoim serwisie, a przynajmniej kopii wspominanych już trzech filmów. Poszukiwania mają się odbywać z wykorzystaniem wyszukiwarki Google oraz Bing, a doprecyzowano także procedurę: zapytanie ma mieć postać Chomikuj + nazwa_filmu + film.

Znalezione w ten sposób na pierwszych pięciu stronach wyszukiwania linki do stron serwisu mają doprowadzić do piratów, a dostęp do plików będzie blokowany. Jak czytamy w serwisie Gazeta Prawna, wyrok pozostaje niezrozumiały: Nie rozumiem tego nakazu, bo nie znajduje on oparcia w prawie. Polska nie wdrożyła bowiem przepisu unijnej dyrektywy, który umożliwia nakładanie zobowiązań do monitorowania pod kątem naruszeń praw autorskich... – komentuje Paweł Lipski, reprezentujący serwis Chomikuj.pl.

Pojawiają się przy tym wątpliwości w związku z przypadkową blokadą nagrań, które w swojej nazwie zawierają słowa z tytułów wymienionych filmów, ale z produkcjami tymi nie mają żadnego związku i są prywatnymi plikami użytkowników. Ostatecznie w tej kwestii zdecydowano jednak, że prawdopodobieństwo usunięcia w ten sposób nie tego filmu co trzeba jest tak niskie, że w takich sytuacjach użytkownicy będą mieli możliwość skontaktowania się z serwisem w celu wyjaśnienia (i zapewne w efekcie przywrócenia dostępu).

Jak usuwać, to raz a dobrze

Równie ciekawie przedstawia się decyzja w sprawie blokowania kont użytkownikom, którzy dopuścili się nielegalnej publikacji filmów. Pierwotnie proponowano, aby użytkownikom łamiącym prawa autorskie od razu je usuwać, ale nie wyraził na to zgody sąd pierwszej instancji. Co ciekawe, teraz taki nakaz się już pojawił. Szczegóły nie są jeszcze znane, bo zostaną opisane w uzasadnieniu, ale już teraz można być pewnym, że piraci będą musieli pogodzić się z usunięciem ich kont z serwisu.

To w zasadzie nieduża nowość, ponieważ podobne konsekwencje Chomikuj.pl stosuje już wobec użytkowników od pewnego czasu, tyle, że dotychczas naruszeń prawa musiało być kilka. Dobrą dla serwisu wiadomością jest natomiast aż 25-krotne obniżenie wynagrodzeń, jakie będą musiały być zapłacone za nielegalne rozpowszechnianie wymienionych filmów.

Wyrok jest prawomocny, ale – jak informuje Gazeta Prawna – na drodze do jego wykonania może stanąć kolejna przeszkoda: administrator Chomikuj.pl, który w czasie postępowania zdążył się zmienić – aktualny właściciel to nie ten sam, którego pozwano.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)