Chrome mniej obciąża CPU: budżet czasowy dla stron w tle już działa

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Na blogu Chromium pojawił się komunikat, który ogłasza ważne zmiany w najpopularniejszej przeglądarce świata. Chrome, dzięki zmianom w zarządzaniu kartami w tle, ma już w aktualnej wersji 57 znacznie mniej obciążać CPU, co z kolei skutkuje oszczędnością energii.

Do Chrome'a 57 wprowadzono opisywany przez nas w styczniu budżet czasowy, który ogranicza powtarzanie zadań na stronach w tle, a przez to odciąża CPU. Strona, która nie znajduje się akurat w aktywnej karcie będzie miała ograniczone możliwości powtarzania zadań realizowanych np. poprzez setInterval.

Budżet jest co prawda odnawiany (aktualnie 0,01 sekundy na sekundę), niemniej już wcześniej plany jego wprowadzenia wzbudziły sporo kontrowersji: część twórców krytykowała decyzję Google, twierdząc, że brak możliwości powtarzania zadań w tle ograniczać ma możliwość wysyłania do użytkownika powiadomień np. o nowych wiadomościach.

Korporacja wprowadziła zatem pewne wyjątki: bez limitów w tle mogą działać strony, z których pochodzi dźwięk oraz te wykorzystujące WebSockets lub WebRTC, a zatem służące do komunikacji. Google podzieliło się danymi, według których wprowadzenie budżetu czasowego dla stron w tle poskutkowało redukcją liczby obciążających CPU kart w tle o jedną czwartą.

Wyniki Google potwierdzają także niezależne serwisy. Cryptowatch, witryna udostępniająca notowania kryptowalut, odnotowała redukcję obciążenia CPU rzędu 75%. Wprowadzone zmiany mają być zaledwie pierwszym krokiem do wprowadzenia całkowicie nowego mechanizmu zarządzania kartami w tle, który będzie umożliwiał ich usypianie.

© dobreprogramy