Co dalej z X.Org?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawne wydanie X Server 1.4.1 jest dobrą okazją aby zastanowić się nad przyszłością jednego z najważniejszych komponentów wielu dystrybucji Linuksa, odpowiedzialnego za podstawowe operacje związane z wyświetlaniem grafiki.

X Server 1.4.1 był planowany na 1 listopada ubiegłego roku jako niewielka aktualizacja dla wersji 1.4.0, którą wydano razem z X.Org 7.3. Opóźnienie jednak spowodowało, że przesunięto datę wydania na 11 listopada. Gdy jednak dzień ten nadszedł X Server 1.4.1 był daleki od ukończenia. W grudniu istniały jeszcze dwa błędy blokujące i nadal nie było widać szans na szybkie ukończenie tej wersji. 15 grudnia pojawiła się wersja Pre-Release, jednak jeszcze długo potem nie było szans na ukazanie się wersji finalnej.

W końcu teraz, 212 dni po oryginalnie planowanej dacie, X Server 1.4.1 ujrzał światło dzienne. Wprowadzono w nim łącznie 108 zmian, 46 przed wersją Pre-Release i 62 po niej. Nie zmieniło to jednak sytuacji z błędami blokującymi, które nienaprawione znalazły się w finalnej wersji: jeden dotyczący XKB, drugi związany z wyciekiem pamięci w DBUS.

Z kolei X.Org 7.4 był planowany na luty ale wtedy nie miał nawet osoby odpowiedzialnej za jego wypuszczenie. Kolejną datą był maj, ale wtedy także nie było szans na wydanie X.org 7.4. Pojawił się tylko X Server 1.5 pre-release oraz X Server 1.4.99.902, którego planowano na marzec. Obecnie przewidywany czas wydania X.Org 7.4 to lipiec lub sierpień. Jest to mniej więcej pół roku o pierwotnie planowanej dacie i rok od wydania X.Org 7.3. Ponadto X.Org 7.4 pojawi się z mniejszą ilością funkcji niż planowano. Wycięto Multi-Pointer X (MPX), XKB 2 oraz Xi 2. X.Org 7.5 / X Server 1.6.0 nie pojawią się wcześniej niż w 2009 roku.

Już we wrześniu ubiegłego roku o złym stanie projektu pisał Alan Coopersmith z Suna. Wskazał na opóźnienia, nienaprawione błędy, niekompilowanie się na jednej z platform oraz słabą dokumentację. Niestety sytuacja nie poprawiła się od tego czasu. Należy mieć nadzieję, że tak ważny dla GNU/Linuksa projekt wkrótce przyspieszy i zaoferuje dobrej jakości serwer "iksów". A może ktoś z naszych Czytelników wspomoże X.Org?

© dobreprogramy