Co droższe – Linuks czy Windows?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Microsoft nie ustaje w publikacji analiz, według których Linux, mimo że darmowy, jest (biorąc pod uwagę całość kosztów) droższy niż Windows. Organizacja Enterprise Management Associates (EMA) postanowiła nie być dłużna i przeprowadzić własne badania, z wyników których wyłania się nieco inny obraz sprawy.

Analiza opiera się na ankietach od ponad 200 korporacyjnych administratorów pracujących z Linuksem. Ustalono, że u większości z nich instalacja poprawek zajmuje jedynie 5 minut tygodniowo, a rozwiązanie 60% błędów mniej niż pół godziny. Znacząca większość zapytanych twierdzi, że Linux jest stabilniejszy, a 17% nigdy nie doświadczyła przerw w pracy systemu. Jak napisali, nie przeszkadza im fakt istnienia wielu dystrybucji w różnych wersjach, gdyż zawsze mogą wybrać odpowiednią dla ich potrzeb. Uważają, że Linux w najgorszym przypadku wymaga tyle samo czasu co Windows, a w wielu przypadkach mniej.

Poruszono także sprawę wynagrodzeń administratorów i kosztów dodatkowych szkoleń. Okazało się, że ci pracujący pod Linuksem często zarabiają tyle samo co ich koledzy zarządzający Windowsami, z czego 79% z nich nigdy nie potrzebowała korzystać z zewnętrznych konsultacji, a 63% nie korzystała ze szkoleń. Dodatkowo, w wielu przypadkach systemy Microsoftu wymagały droższego sprzętu.

Oczywiście, do wyników tego typu badań należy podchodzić z pewną rezerwą i nie przyjmować bezkrytycznie wysuwanych w nich wniosków. Rozbudowane narzędzia administracyjne i dużo niższe koszty zakupu (rzecz jasna w przypadku dystrybucji komercyjnych) powodują, że jest on realną cenową alternatywą dla systemów Windows.

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami badania odsyłamy do przygotowanego raportu (w języku angielskim).

© dobreprogramy
s