Czytnik Kindle Oasis: zaprojektowany by cieszyć w jednej dłoni

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Lżejszy, poręczniejszy, asymetryczny. Czytnik Kindle Oasis zadebiutował w chińskim sklepie Tmall.com. Przedwcześnie, przez pomyłkę administratorów, lecz wyświetlone grafiki pozwoliły wyrobić sobie pewną opinię na temat nowego urządzenia Amazonu, o którym już od jakiegoś czasu jest głośno. Jedno jest pewne – pod względem wzornictwa Oasis bardzo wyróżnia się na tle konkurencji.

Niewielkim rozmiarom (w najcieńszym miejscu 3,4 mm, w najgrubszym 8,5 mm) towarzyszy znacznie zmniejszona masa – to już tylko 131 gramów, w porównaniu do 205 gram modelu Paperwhite. Pozwoliła na to asymetryczna konstrukcja, w której większość elektroniki i akumulator przesunięto do wybrzuszenia z bocznej krawędzi, zaprojektowanego tak, by wygodnie chwytać czytnik jedną dłonią.

Ceną lekkości jest najpewniej mniejsza pojemność akumulatora, a co za tym idzie, krótszy czas pracy na baterii. To jednak może być znacznie mniej kłopotliwe, niż się wydaje. Na jednej z grafik można zobaczyć oficjalne etui z elektrycznym złączem. Wygląda więc na to, że etui będzie zawierało własny akumulator, a może nawet, jak wcześniej sugerowano, panel ogniw fotowoltaicznych. Uczyniłoby to Oasisa swego rodzaju perpetuum mobile, nie potrzebującym ładowania, czerpiącym energię ze światła.

Wyświetlacz najwyraźniej nie uległ zmianom, to chyba to samo, co w modelu Voyage. Sześć cali przekątnej, 300 ppi, podświetlenie LED (podobno mocniejsze). Pracować ma też niezależnie od sposobu uchwycenia, wbudowany akcelerometr pozwoli wychwycić ruch dłoni i zmienić orientację tekstu. Z wycieku nie dowiedzieliśmy się niestety nic o interfejsie (szczególnie czy wróci wreszcie przycisk do zmiany stron), czy oprogramowaniu systemowym.

Niemniej jednak Oasis to faktycznie powiew świeżości na skostniałym rynku czytników. Przy takim samym wyświetlaczu i wygodzie obsługi jedną dłonią ma wielką przewagę nad konkurencją. Co jedna ręka to nie dwie – docenią go szczególnie ci, którzy np. lubią czytać i jednocześnie sączyć drinka.

© dobreprogramy