Czytnik linii papilarnych w ekranach Samsunga może dopiero za rok

Czytnik linii papilarnych w ekranach Samsunga może dopiero za rok

Czytnik linii papilarnych w ekranach Samsunga może dopiero za rok
19.06.2017 15:20

Już 29 czerwca firma VIVO ma zaprezentować smartfona z czytnikiem linii papilarnych zintegrowanym z wyświetlaczem. Jeśli faktycznie Vivo X9 Plus będzie oferował taką funkcję, to wyprzedzi smartfony Samsunga i Apple, które miały już wcześniej zapewnić czytnik linii papilarnych w ekranie. Samsungowi nie udało się jednak pokonać technologicznych problemów, chociaż dysponował już działającymi prototypami.

Przed pojawieniem się Samsunga Galaxy S8 nieoficjalne informacje sugerowały, że czytnik linii papilarnych będzie zintegrowany z ekranem. Takie rozwiązanie jak najbardziej wydawało się prawdopodobne – w poprzednich topowych smartfonach Koreańczyków czytnik był połączony z fizycznym home umieszczonym pod ekranem, ale rozwiązania konstrukcyjne w Galaxy S8 uniemożliwiły zastanie przy tej koncepcji. Samsung chciał jednak pozostać przy stosowaniu czytnika z przodu, co przy rozmiarach S8, a zwłaszcza S8+ byłoby najwygodniejsze. Nie udało się jednak wypracować odpowiedniej technologii do premiery smartfonu, więc producent był zmuszony do umieszczenia czytnika z tyłu, co niestety negatywnie wpływa na komfort jego użytkowania.

W prototypach stworzonych przez Samsunga pojawiły się dwa poważne problemy, który uniemożliwiły wprowadzenia czytnika linii papilarnych połączonego z ekranem do masowej produkcji. Okazało się, że wydajność takiej technologii jest zbyt niska względem bardziej konwencjonalnych czytników, tych zintegrowanych z fizycznymi przyciskami czy oddzielnych umieszczonych najczęściej z tyłu smartfonów. Ponadto pojawiły się kłopoty z nierównomierną jasnością takich ekranów.

Vivo przed Samsungiem i Apple?  źródło: GizChina
Vivo przed Samsungiem i Apple? źródło: GizChina

Obszar w którym był umieszczony czytnik był zauważalnie jaśniejszy od pozostałej powierzchni ekranu. Samsungowi nie udało się tego przezwyciężyć, tak by czytnik nie wyróżniał się na tle ciemniejszego wyświetlacza. Zintegrowanie czytnika z ekranem nadal ma stwarzać problemy. Mówi się, że Galaxy Note 8 również będzie posiadał oddzielny czytnik linii papilarnych, najpewniej umieszczony z tyłu. Pierwsze smartfony Samsunga z taką funkcjonalnością mają zadebiutować wiosną 2018 roku.

Obecne problemy Samsunga mogą sugerować, że jednak Vivo X9 Plus będzie wyposażony w oddzielny czytnik linii papilarnych. Chyba, że firma VIVO nie napotkała takich samych problemów, stosując inny ekran niż Super AMOLED i inną technologię do pobierania wzorców palca.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)