Dell postawił na Ryzeny: procesory AMD w komputerach AIO i gamingowym PC

Strona główna Aktualności
image

O autorze

iMaki zaczęły modę na komputery typu All-In-One – i po początkowych latach nieufności klientów, wierzących w tradycyjne wieże pełne miejsca na karty rozszerzeń i dyski, widać, że format ten coraz bardziej się przyjmuje, i to nie tylko wśród fanów Apple’a. Może po prostu nie potrzebujemy już tak bardzo rozbudowywać komputerów osobistych? Zaprezentowane przez Della na tegorocznych targach Computex maszyny AIO niewątpliwie dołożą co nieco do upowszechnienia tego formatu. Są po prostu bardzo atrakcyjne cenowo, a spory wpływ na tę atrakcyjną cenę mają rozwiązania AMD.

Dell Inspiron 27 7000 AIO

Może do końca iMac to nie jest, ale z wymiarami 394,1×613,8×53 mm i podstawką 190,1 mm, ważący 10,1 kg nowy Dell Inspiron 27 7000 AIO wypada w kwestii wzornictwa bardzo ładnie. Tym bardziej ładnie, że jego 27-calowy wyświetlacz InfinityEngine (IPS, HDR 10-bit, rozdzielczości do 4K) praktycznie pozbawiony jest ramek. Taki sprzęt może spodobać się zarówno fotografom i grafikom, jak i tym, którzy po prostu chcą oglądać na komputerze seriale Netfliksa w najlepszej możliwej jakości.

Hardware dowodzi, że AMD wyszło z powrotem na rynek procesorów. Wszystkie wersje napędza AMD Ryzen, nawet w wersji z ośmioma rdzeniami (najpewniej chodzi o model 1700, z niskim TDP 65 W), wspierany przez kartę graficzną Radeon z serii RX500. Ma to wystarczyć do rozrywki w rozdzielczościach 4K oraz wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej, że możemy zainstalować w środku 16 GB RAM (DDR4-2400).

Pamięć masowa w różnych opcja (włącznie z układem SSD do 256 GB i HDD do 1 TB), porty USB 3.1 Type-C, czytnik kart SD, HDMI 2.0a, kamerka zgodna z Windows Hello, świetny dźwięk z MaxxAudio Pro firmy Waves – a to wszystko w cenie od 999 dolarów (z systemem Windows 10 Home), choć póki co Dell szczegółowego cennika nie podał.

Dell Inspiron 24 5000 AIO

Jeśli ktoś nie ma na biurku miejsca na 27-calową jednostkę, może zainteresować się modelem 24-calowym. Dell Inspiron 24 5000 AIO ma też wyświetlacz Infinity Edge, ale już tylko z rozdzielczością Full HD. W zamian możliwość wygodnego regulowania ustawienia, tak, że zrobimy z tego modelu coś w rodzaju tabletu.

Pozostałe parametry są niemal identyczne – Ryzen, Radeon RX 500, analogiczny zestaw złączy i opcji pamięci masowej. Cena oczywiście niższa, od 699 dolarów z Windowsem 10.

Dell Inspiron Gaming

Format AIO jednak nie dla Was? Tym co nas zaskoczyło z oferty Della jest desktopowy komputer Dell Inspiron Gaming, który jak sama nazwa wskazuje… adresowany jest dla graczy. Co na to ludzie z należącej do Della marki Alienware? Może tyle, że Alienware przyzwyczaiło nas do agresywnego wzornictwa, tu mamy zaś całkiem stonowaną obudowę, która właściwie odróżnia się od komputerów biurowych jedynie niebieskim podświetleniem LED-owym Polar Blue.

Niebieskie podświetlenie – a w środku coś czerwonego, czyli Ryzen. Kombinacji procesorów AMD ma być sporo, Dell zachwala Ryzeny jako rozwiązanie optymalne do graczy szczególnie za sprawą technologii SenseMI, pozwalającej optymalizować częstotliwości zegara pod kątem konkretnych obciążeń roboczych, w tym wypadku gier.

Wybór mamy też w dziedzinie kart graficznych (tu wybierzemy między GeForce GTX 1060 a Radeonem RX580), zasilaczy (nawet do 850W dla tych, którzy chcą mieć dwie karty graficzne), czy pamięciami masowymi (w tym kombinację SSD+HDD). Interfejsy to przede wszystkim USB 3.1 Type-C i Type-A – a cena ma być atrakcyjna, za najsłabszą wersję (która jednak zapewni płynność grania w najnowszych grach) zapłacimy 599 dolarów.

Nam pozostaje pogratulować AMD udanego wejścia na rynek gotowych desktopów. Nowe komputery Della powinny pojawić się w sprzedaży na całym świecie w najbliższych tygodniach.

© dobreprogramy