Demonstracja: Analiza zabezpieczeń - MBSA

Strona główna Aktualności

O autorze

Problematyka bezpieczeństwa stała się od pewnego czasu bardzo ważna, wręcz priorytetowa. Niegdyś pojęcie zabezpieczonego komputera kojarzyło się wyłącznie z zainstalowanym programem antywirusowym. Kontrola zaś ograniczała się właściwie do okresowego skanowania dysku twardego i wkładanych dyskietek.

Wraz z popularyzacją Internetu gwałtownie wzrosła ilość komputerów podłączonych do tej globalnej sieci. Twórcy wirusów i innego rodzaju złośliwego oprogramowania, hakerzy próbujący włamać się do naszego komputera i przejąć nad nim kontrolę lub wykraść cenne dane nieustannie wyszukują zatem coraz to nowe sposoby na realizację swoich celów. Wzrasta poziom zagrożeń ale też i ilość narzędzi, które mają zabezpieczać komputer przed tego rodzaju niemiłymi niespodziankami.

Tematyce biezpieczeństwa poświęciliśmy już dwie demonstracje Spyware i adware - jak się chronić? oraz Zapora systemu Windows w pigułce. Oprócz wykorzystywania takich narzędzi jak programy antywirusowe, zapory sieciowe oraz programy do walki z oprogramowaniem szpiegującym (spyware) i reklamowym (adware), ważne jest też aby na bieżąco instalować wszystkie aktualizacje i poprawki do systemu operacyjnego i aplikacji, a także nie pozostawiać innych słabych punktów w systemie. Powstałe w ten sposób luki mogą być bowiem potencjalnie poważnym zagrożeniem. Temu zagadnieniu poświęcona jest właśnie dzisiejsza demonstracja: Analiza zabezpieczeń - MBSA, w której omówiliśmy działanie programu Microsoft Baseline Security Analyser (MBSA).

MBSA to bezpłatne narzędzie do sprawdzania stanu zabezpieczenia systemów, aplikacji i serwerów firmy Microsoft. Program sprawdza listę dostępnych poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, a następnie porównuje ją z tymi, które są zainstalowane na komputerze. Ponadto umożliwia sprawdzenie innych potencjalnych słabych punktów bezpieczeństwa tj. niebezpiecznych ustawień konfiguracyjnych, zbyt prostych haseł, ustawień aktualizacji automatycznych itp. Po zakończeniu skanowania generowany jest przejrzysty raport. MBSA może być wykorzystywany zarówno do sprawdzania komputera na którym jest zainstalowany, a także innych komputerów w sieci.

Program jest bardzo przydatny nie tylko dla administratorów serwerów ale też "zwykłych" użytkowników, którzy nawet na bieżąco aktualizując swój komputer, mogą sprawdzić czy nie zapomnieli o jakichś słabych punktach. Minusem MBSA dla szerokiego odbiorcy może być tak naprawdę jedynie anglojęzyczny interfejs programu, choć trzeba przyznać, że już podstawowa znajomość języka angielskiego sprawi, że obsługa będzie bardzo prosta. Mamy nadzieję, że pomoże też w tym nasza demonstracja.

Baseline Security Analyser można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Inne programy zabezpieczające

© dobreprogramy
s