reklama

Droga NSA, oddaj moje dane…

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Sprawa PRISM ostatnio zauważalnie przycichła i National Security Agency najwyraźniej dąży do tego, by opinia publiczna znudziła się oczekiwaniem na kolejne przecieki. Taktyce przeczekania postanowił sprzeciwić się Yev Pusin — Amerykanin, który złożył do Agencji wniosek o… zwrot informacji zgromadzonych na jego temat.

Oczywiście obyło się bez niespodzianki, bo NSA odrzuciła wniosek Pusina, uzasadniając decyzję stwierdzeniem, iż fakt istnienia lub nieistnienia odpowiednich danych jest w chwili obecnej utajniony zgodnie z zarządzeniem wykonawczym nr 13526 […]. Równocześnie przedstawiciele NSA pouczyli dowcipnego internautę, że Ustawa o Wolności Informacji (FOIA), na którą powoływał się w swoim wniosku, uwzględnia możliwość odmowy wydania informacji, jeśli zostały utajnione ze względu na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa lub stosunki międzynarodowe.

To jednak nie koniec, bo NSA nawiązała również do napiętej sytuacji politycznej, która powstała po ujawnieniu PRISM. Jak podkreślono w wysłanej Pusinowi odpowiedzi, pozytywne zaopiniowanie jego wniosku pozwoliłoby oponentom wyciągnąć wnioski na temat możliwości technicznych NSA, źródeł informacji czy stosowanych metod. Agencja broni się, że gdyby zaczęła udostępniać informacje, jej przeciwnicy po zebraniu wszystkich faktów mogliby zadać śmiertelny cios bezpieczeństwu narodowemu.

Ostatecznie nie wiadomo, czy NSA posiada jakiekolwiek informacje na temat Yeva Pusina. Niemniej jednak wysłana do niego odpowiedź sprowokowała kolejne pytanie: jak zachowa się Agencja, jeśli hakerzy złamią jej zabezpieczenia i wykradną zgromadzone dane? Czy zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką poinformuje o wycieku i skontaktuje się z pokrzywdzonymi osobami? A może spróbuje zataić całą sprawę, ryzykując nagłośnieniem jej przez samych włamywaczy?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama