Druga wersja rozwojowa GPLv3

Strona główna Aktualności

O autorze

Free Software Foundation (FSF) i Software Freedom Law Center (SFLC) wypuściły kolejny draft trzeciej odsłony GNU GPL (General Public License). Opublikowano też pierwszy draft trzeciej wersji GNU LGPL (Lesser General Public License).

GNU GPL jest jedną z najpopularniejszych licencji w środowisku OpenSource. Na GPLu są tysiące programów a także jądro Linuksa. Obecnie w użyciu jest druga wersja tej licencji, która byłą opracowywana na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Od tego czasu wiele się zmieniło. Otwarte oprogramowanie zyskało na znaczeniu, pojawiły się nowe uwarunkowania prawne a ostatnio DRM. Dlatego też konieczne okazało się opracowanie nowej wersji GPL.

W opublikowanym drugim drafcie wzięto pod uwagę ponad tysiąc sugestii i uwag. Najważniejszą zmianą w stosunku do pierwszego draftu GPLv3 jest bardziej liberalny stosunek do zabezpieczeń DRM. Stosowanie mechanizmów DRM będzie dopuszczone ale użytkownicy będą musieli mieć możliwość ich usunięcia.

Nowa propozycja GPLv3 jest bardziej dostosowana do różnic pomiędzy prawodawstwem różnych państw. Dopuszczono oferowanie komercyjnego wsparcia dla aplikacji. Programy na GPLu będą też mogły być rozpowszechniane za pomocą sieci P2P.

Linus Torvalds, który był od początku przeciwny zastosowaniu GPLv3 w stosunku do jądra Linuksa, nie zmienił zdania. Uważa, że drugi draft niewiele zmienia i jądro nie nadaje się do licencjonowania na nowym GPL. Najprawdopodobniej więc jądro pozostanie na licencji GPLv2.

© dobreprogramy
s